archiwalne wpisy

Wprowadzenie do części poświęconej sesji nt. tradycji w Kościele

7 listopada 2009 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się sesja naukowa poświęcona tematyce tradycji. Skierowana była do księży, kleryków seminarium diecezjalnego i franciszkańskiego, świeckich studentów teologii, katechetów, członków duszpasterstwa akademickiego oraz osób zainteresowanych mszą św. w rycie przedsoborowym.

Wśród bezpośrednich impulsów do jej zorganizowania należy wskazać napięcia towarzyszące ujawnieniu się nurtów tradycjonalistycznych w Kościele, jak np. działalność Bractwa Kapłańskiego św. Piusa V czy poruszenie i nieporozumienia związane z przywróceniem możliwości sprawowania mszy św. w rycie przedsoborowym. Jednak pierwszoplanową intencją zorganizowania tego spotkania było pogłębienie i uporządkowanie wiedzy o istocie i genezie tradycji w Kościele (w religii chrześcijańskiej), jej wielorakich postaciach i konsekwencjach w życiu, praktyce i nauczaniu Kościoła, a w dalszej kolejności także uwrażliwienie na jej niezbywalność w trwaniu i zachowaniu tożsamości Kościoła.

Wystąpienia prelegentów, zamykające się w ramach około 25 minut, podejmują poruszaną tematykę w odniesieniu do newralgicznych sfer i aspektów działalności Kościoła. Pierwsze wystąpienie biblisty ks. dra Marka Wochny poświęcone zostało zagadnieniu Tradycji judeochrześcijańskej w interpretacji Biblii. Obecność tradycji i jej przejawy w przestrzeniu kultu omówił ks. dr Sławomir Sosnowski w referacie pt. Tradycja – wierność liturgii, liturgia – życie tradycji. Ksiądz dr Marek Stępniak, w wykładzie zatytułowanym Religijność ludowa jako droga przekazu tradycji, zaprezentował pastoralną perspektywę oddziaływania tradycji. Innym jeszcze aspektem tradycji w przestrzeni prawnej zajął się ks. dr Zbigniew Tracz w referacie pt. Historyczny kształt prawa kościelnego. Rolę tradycji w rozpoznawaniu, interpretacji i formalizowaniu prawd wiary przedstawił ks. dr Marek Marczak w wykładzie pt. Tradycja w świetle rozwoju dogmatu. Jako pewne podsumowanie bogactwa i złożoności rzeczywistości tradycji w życiu i działalności Kościoła można potraktować ostatnie wystąpienie ks. dr Grzegorz Dziewulskiego pt. Tradycja jako sposób trwania Kościoła.

ks. dr Grzegorz Dziewulski

Comments are closed.