Miesiąc ósmy nowenny - 19 lipca 2009 r.

O wierność Jezusowi i Jego Matce



PODCZAS WSZYSTKICH MSZY ŚW.:

Propozycja wezwań do modlitwy powszechnej:
Intencja nowenny:
- Módlmy się w intencji Kościoła łódzkiego, a zwłaszcza naszej parafii, aby moc Ducha Świętego towarzyszyła w dobrym przygotowaniu do Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej w znaku Jej Obrazu. Ciebie prosimy
Intencja miesiąca:
- Módlmy się o wierność Jezusowi i Jego Matce, abyśmy w cywilizacyjnym zgiełku kierowali się głosem Ewangelii. Ciebie prosimy.


Przed błogosławieństwem należy odmówić modlitwę miesiąca:
Modlitwa miesiąca:
Jasnogórska Pani, Maryjo Dziewico, wierzymy i wyznajemy, że Twój Syn a nasz Pan, Jezus Chrystus, jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Matko nasza, wyznajemy wiarę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół pielgrzymujący w tej wspólnocie parafialnej. Razem z Tobą, Maryjo, wołamy do Chrystusa: .przymnóż nam wiary"! Razem z Tobą Maryjo, o to prosimy Jezusa w III tajemnicy światła różańca Głoszenie Królestwa Bożego - wezwanie do nawrócenia.
(dziesiątek różańca)

NABOŻEŃSTWO WIECZORNE:

Pieśń na rozpoczęcie: Hymn Nawiedzenia lub O Maryjo, witam Cię!
Pieśń na wystawienie Najświętszego Sakramentu

Modlitwa wstępna:
Jasnogórska Pani, Wielka Boga - Człowieka Matko! Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiena Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! Przynosimy do stóp Twoich całe wieki naszej wierności Bogu i Kościołowi Chrystusowemu, wieki wierności posłannictwu Narodu, który przed tysiącem lat został obmyty w wodach Chrztu świętego. Składamy u Twoich stóp siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Odnawiamy śluby przodków naszych, by Ciebie uznać ponownie za naszą Patronkę i królową naszego Narodu. Siebie i całą Ojczyznę polecamy Twojej szczególnej opiece i obronie.


Pieśń: Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką.

Modlitwa miesiąca:
Panie, Ojcze święty, Ty oświeciłeś nasze serca światłem wiary, spraw, aby modlitwy, które do Ciebie zanosimy za pośrednictwem Matki Odkupiciela, wyjednały nam wierność Jezusowi poprzez stałość w wierze i żarliwość w miłości.
Wołajmy: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Wyjednaj nam wiarę żywą i gorącą.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Uproś nam głęboką wiarę, abyśmy byli otwarci na świadectwo świętych Polaków.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Naucz nas mężnie wyznawać wiarę, bronić jej i według niej żyć.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Uproś naszym rodzinom wiarę, by w niej wychowywali swoje dzieci.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Wzbudź w młodych Polakach gorliwość w spełnianiu praktyk religijnych.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Matko spraw, aby wszyscy we wspólnocie parafialnej umieli przezwyciężać pokusy przeciw wierze.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Przyjmij wszystkie nasze prośby, które Tobie przedstawiamy.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.

Jasnogórska Pani, Maryjo Dziewico, wierzymy i wyznajemy, że Twój Syn a nasz Pan, Jezus Chrystus, jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Matko nasza, wyznajemy wiarę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół pielgrzymujący w tej wspólnocie parafialnej. Razem z Tobą, Maryjo, wołamy do Chrystusa: "przymnóż nam wiary"! Razem z Tobą Maryjo, o to gorąco prosimy Jezusa w tajemnicach światła różańca
(Różaniec zakończony recytowaną Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa).

Akt oddania się Matce Bożej
Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości. Pozostawiam Tobie zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką. Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twojego Syna i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko Wiernych, by moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym Królestwem Twojego Syna i Twoim. Amen.
Pieśń maryjna (stosownie do okresu liturgicznego).

Modlitwa kończąca: Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego ( fragment ).
Chcemy pamiętać o tym, że Ty jesteś Matką naszej Drogi, Prawdy i Życia, że w Twoim Obliczu Macierzyńskim najpewniej rozpoznajemy Twojego Syna, ku któremu nas wiedziesz niezawodną dłonią. Przyjmij nasze przyrzeczenia, umocnij je w sercach naszych i złóż przed oblicze Boga w Trójcy Jedynego. W Twoje dłonie składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twojego i wszystko, co miłujemy w Bogu. Prowadź nas poprzez poddaną Tobie ziemię polską do bram Ojczyzny Niebieskiej. A na progu nowego życia sama okaż nam Jezusa, błogosławiony Owoc żywota Twojego. Amen.

Pieśń przed błogosławieństwem
Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
Zakończenie: Apel Jasnogórski



Materiał do kazania:

O wierność Jezusowi i Jego Matce

1. Słowo Boże
Ewangelia ukazuje Chrystusa wraz z Jego uczniami, którzy zgromadzeni wokół Niego, dzielą się swoim doświadczeniem radości trudu apostolskiego. Wymagają odpoczynku. Idźcie i wy, odpocznijcie. Potrzeba bowiem, by z nową siłą włączyć się w ewangelizowanie; z nową mocą dać świadectwo wierności Pasterzowi.

2. Czym jest wierność?
Pytanie to przywołuje kolejne: jaka jest obecność Boga w moim życiu? Wierność to uprzedzający dar miłości. Jaki może być cenniejszy, który gwarantuje autentyczność życia. Przyjąć ten dar i poznać radykalnie prawdę o sobie - to pierwszy etap rozeznania swojej wierności. Pomagają nam w tym słowa Benedykta XVI: zbudźmy się z naszego chrześcijaństwa znużonego, pozbawionego zapału, wstańmy i idźmy za Chrystusem, prawdziwym światłem, prawdziwym życiem... i tak odnawiamy swoją wierność. To z ducha Jana Pawła II zrodziła się myśl o odnowionej wierności chrześcijanina.
Ewangelizacja nie jest wyłącznie przekazem intelektualnym. Jest ona procesem życiowym: oczyszczeniem i przemianą naszego życia. Jest odkryciem nowej radości opowiedzenia się za Chrystusem Zmartwychwstałym.
Dlatego ważne jest kształtowanie ducha wiary i zobowiązań płynących z chrztu. Chrzest stanowi początek drogi z Chrystusem i Kościołem. Dlatego każdy ochrzczony czuje wewnętrzne zobowiązanie, by z radością pójść za Jezusem, uwierzyć w Niego, naśladować Go pełniąc Jego wolę. Wypełnienie obietnic chrzcielnych jest odnowieniem naszej wierności Chrystusowi. Tak zatem w Jego imieniu mówimy "nie" dla zła i "tak" dla dobra. Trzeba powiedzieć "nie" kulturze śmierci - antykulturze chrześcijańskiej, ucieczce w świat pozorów, fałszywego szczęścia, kłamstwa i oszustwa, niesprawiedliwości i pogardy dla drugiego człowieka, odrzuceniu ubogich i cierpiących. Chrześcijańskie "tak" jest wielkim "tak" dla życia, zarówno fizycznego jak i duchowego, "tak" dla Chrystusa Zwycięzcy śmierci.
Jak ukształtować siebie w duchu Chrystusa - uczy nas Maryja - najbliższa Chrystusowi, osłaniająca nas przed złem i umacniająca w dobrem. Wyznanie wiary nie jest zbiorem wypowiedzianych zdań, nie jest teorią. Jest zakorzenione w życiu. Bóg tworzy z nas wielką wspólnotę dzieci Bożych. Kto wierzy, nigdy nie jest sam. Jest z nim przede wszystkim Maryja - pierwsza z niewiast wierzących, która umiłowała sercem.
Potrzebne są konkretne gesty, które przemówią do serca i poruszą sumienia, przynaglając wszystkich do nawrócenia. Siłę i pomoc do takiej postawy znajdujemy w Maryi. Wobec Niej pytamy się, co to znaczy, że winniśmy być wierni Chrystusowi? Oznacza to, uczynić siebie darem ofiarnym dla Chrystusa i braci i przynależeć do Niego niepodzielnym sercem. Należeć do Chrystusa, to znaczy zawsze w swoim sercu podtrzymać choćby najdelikatniejszy płomień miłości, podsycany bogactwem wiary, nie tylko wtedy, gdy daje ona wewnętrzną radość, ale także wtedy, gdy tworzą się zniechęcenia i cierpienia. Kto zatem, jak nie Maryja, może być nauczycielką naszego życia Chrystusem, w Chrystusie i dla Chrystusa?
Dążeniem do wierności jest szukanie Chrystusa, nawet wtedy, kiedy doświadcza się Jego wielkiej nieobecności. Tak jest wtedy, gdy nieobecną jest modlitwa, życie sakramentalne, niedzielna Eucharystia, brak pogłębienia wiary. Kto nas nauczy Go szukać - jak nie Ta, Która pierwsza Go szukała?
Rozmiłujmy się w przebywaniu z Panem. Wierność w sprawach wielkiej wagi, jest możliwa tylko dzięki stałej wierności w małych i codziennych rzeczach. Czy nie takiego rozmiłowania uczy nas Maryja?

3. Kościół potrzebuje świadectwa wierności,
które z odwagą podejmie jako wyznanie miłości w naszych czasach. To Maryja - Matka Kościoła jest tego świadectwem.
Warunkiem całkowitego pójścia za Chrystusem jest radosna rezygnacja z tego, co nie pozwala nam Go umiłować. Potrzeba nam wszystkim odważnych wyborów osobistych i wspólnotowych, które będą prowadziły do odkrycia, że wierność Chrystusowi jest radością w życiu. Tak Maryja, wierna Swojemu Synowi, podtrzymywała wiarę apostołów w wieczerniku, aż do odwagi umocnienia Duchem Świętym. Dziś podtrzymuje Ona wiarę naszego pokolenia, naszego łódzkiego Kościoła, dla którego wierność Chrystusowi zależy od wierności każdego z nas.
Potrzeba chwil ciszy, modlitwy, adoracji i skupienia, by wejść do szkoły Maryi; aby Ona nas pouczyła jak żyć wiarą, jak w niej wzrastać, jak zauważyć Chrystusa w codzienności? Przyjęcie Chrystusa wymaga odwagi. Lęk często nas od Niego odsuwa i sprawia, ze nawrócenie staje się dalekie. Maryja pomaga nam dojrzeć i odczuć miłość, która sprawi, ze pozostaniemy wierni Jej Synowi.
Wierność chrześcijanina rodzi się nie tyle z przyjęcia nauki Chrystusa, ile ze spotkania z Jego Osobą - Chrystusem Zmartwychwstałym.
W naszym życiu jest wiele okazji do przekazywania innym wiary z prostotą i w przekonaniu, że zrodziła się ona ze spotkania z nami. Tak umacniał nas Jan Paweł II zawierzający cały świat Bożemu Miłosierdziu: pozwól wszystkim mieszkańcom Ziemi doświadczyć Twojego Miłosierdzia, aby w Tobie Trójjedynym Bogu, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Dlaczego akurat nasze czasy wybrał Bóg do przekazania orędzia? Nasz wiek doświadczył wielkiej nieprawości, lęku, ucieczki przed unicestwieniem. Ludzkości, która czuje się zagubiona, opanowana przez moce zła, egoizm i lęk - Zmartwychwstały Pan ofiaruje swą przebaczającą Miłość, która daje pojednanie i na nowo otwiera serca na nadzieję.
W tajemnicę Miłosierdzia Boga wprowadza nas Matka Miłosierdzia. Przyjdzie Ona do nas w Nawiedzeniu z tajemnicą Miłosiernego Swojego Syna i umocni w nas dar Miłosierdzia, którą On Sam, przez Świętą Faustynę, związał z naszym Kościołem.