instrukcja duszpasterska nr 1/2008
w sprawie przygotowania wspólnoty parafialnej
do Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Wprowadzenie

Wędrujący Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej przybędzie do nas z diecezji sandomierskiej w sobotę 12 września 2009 r. Przywitamy go w Piotrkowie Trybunalskim, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pożegnamy zaś w sobotę 11 września 2010 r. w parafii archikaterdralnej. W tym czasie Matka Boża Jasnogórska w znaku swojego Obrazu nawiedzi wszystkie parafie naszej archidiecezji, kościoły klasztorne i rektoralne oraz te kaplice zakonne, w których gromadzą się na Liturgii również wierni świeccy.

Obraz przybywa do parafii o godz. 17.00. Natomiast żegnany jest następnego dnia o godz. 15.00.

Należy pamiętać, że wędrujący Obraz poświęcił w 1957 r. Papież Pius XII w obecności Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego i biskupa Michała Klepacza, ówczesnego ordynariusza diecezji łódzkiej.

Przyjęcie w parafii Obrazu poprzedzone będzie najpierw przygotowaniem dalszym. Później, nastąpi przygotowanie bliższe (bezpośrednie), obejmujące dziewięciotygodniową nowennę przed przyjęciem Obrazu w parafii oraz rekolekcje maryjne.

Niniejsza instrukcja odnosi się do przygotowania dalszego, które zapowiedział Arcybiskup Metropolita Łódzki na zebraniu księży proboszczów 7 lutego 2008 r. Wskazania i zasady dotyczące przygotowania bezpośredniego uwzględnione będą w odrębnej instrukcji duszpasterskiej.

Jednym z celów niniejszej instrukcji jest zwrócenie uwagi na znaną i sprawdzoną prawidłowość, że od przygotowania Nawiedzenia w dużej mierze uzależnione są jego owoce.

Instrukcja składa się z trzech części. W pierwszej mówi się o sposobach budowania odpowiedniej atmosfery, która przygotuje Kościół łódzki do głębokiego i owocnego przeżycia Nawiedzenia; w drugiej części omawiane są możliwości współpracy duszpasterzy i laikatu w dziele przygotowania do Nawiedzenia; w trzeciej zaś podjęta jest sprawa rekolekcji parafialnych.

I. Tworzyć atmosferę oczekiwania

Do dnia przyjęcia Obrazu przez archidiecezję łódzką pozostało tylko 17 miesięcy. Jest to niewielki czas, jeśli się przyjmie, że przygotowanie ma dotyczyć wydarzenia o znaczeniu bardzo doniosłym dla życia religijnego w Kościele łódzkim oraz dla rozwoju społeczności lokalnej. Jeśli Nawiedzenie ma przynieść oczekiwane owoce powinno być jak najstaranniej przygotowane.

Czynnikiem, ułatwiającym to zadanie jest budowanie atmosfery oczekiwania, będącej niezastąpionym sprzymierzeńcem wszelkich przygotowań. Przeżywanie oczekiwania pogłębia zaangażowanie i inspiruje do podejmowania nowych inicjatyw. Pozwala też głębiej przeżywać to co jest oczekiwane, tzn. nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i jego owocowanie.

Oto kilka sugestii na temat tworzenia atmosfery oczekiwania.

1. Najważniejszym składnikiem budującym tę atmosferę jest modlitwa. Zachęcamy do niej naszych wiernych i sami dajemy przykład. Podkreślamy, że powinna to być modlitwa o liczne i trwałe owoce Nawiedzenia, zarówno w życiu osobistym jak i we wspólnocie parafii.

Nie tylko w niedzielę, również w dni powszednie należy włączyć do modlitwy wiernych jedno wezwanie odnoszące się do Nawiedzenia. Rzeczą wskazaną byłoby opracowanie listy takich wezwań, po które w różnych okolicznościach sięgaliby duszpasterze i liturgiczna służba ołtarza.

Zbliżające się Nawiedzenie powinno być uwzględniane także podczas nabożeństw okresowych (nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowe) i zawsze, gdy odmawiana jest wspólnie modlitwa różańcowa.

Należy zachęcać parafian, aby sprawy Nawiedzenia uwzględniali także w modlitwach prywatnych oraz w modlitwach odmawianych w gronie rodziny i różnych wspólnot (podczas okresowych skupień, w bractwach, ruchach i organizacjach katolickich itp.).

Podkreślać, że modlitwa jest bardziej skuteczna, gdy zostaje wzmocniona aktem umartwienia, ofiarowanej pracy, czy postawą samarytańską wobec ludzi potrzebujących.

2. Ważnym składnikiem budującym atmosferę oczekiwania jest odpowiednio przekazywana informacja. Jeżeli towarzyszy jej serdeczna zachęta i własny przykład, następuje kształtowanie opinii publicznej, korzystnej dla zbliżającej się Peregrynacji.

Parafianom należy na bieżąco przekazywać informacje o mającym nastąpić Nawiedzeniu: w archidiecezji łódzkiej, w dekanacie i w parafii. Wcześniej informujemy o poszczególnych etapach przygotowania.

Dużą wartość informacyjną ma odpowiednia dekoracja wewnątrz i na zewnątrz kościoła. W tym celu należy wykorzystać wszystkie gabloty informacyjne (w kruchcie kościoła, w kancelarii), zamieszczając w nich aktualne wiadomości i dostarczone materiały (plakaty, harmonogram Nawiedzenia itp.).

Przypominamy parafianom o obowiązku przekazywania informacji na temat Nawiedzenia osobom w ich środowiskach (sąsiedzkim, pracowniczym, towarzyskim).

Do aktywnego udziału w informowaniu należy włączyć pismo parafialne. Jeżeli go nie ma, jest okazja, aby na czas przygotowania i Nawiedzenia powołać do istnienia "Biuletyn Parafialny". Byłoby też wskazane, żeby temat Nawiedzenia miał swoje odbicie na łamach prasy wydawanej przez gminę.

II. Duszpasterze i laikat - możliwości współdziałania

Zaangażowanie osób świeckich jest warunkiem owocnego przeżycia przez parafian Nawiedzenia. Współpraca może przebiegać na różnych polach życia parafialnego. Należy przypomnieć, że zbliżające się Nawiedzenie, po raz pierwszy będzie miało miejsce w wolnej Polsce (ostatnie odbyło się w 1983 r.). Okoliczność ta pozwoli wykorzystać wszystkie możliwości, jakie stwarza współpraca z laikatem. Oto niektóre z nich.

  • Należy tak przedstawić parafianom problemy i zadania wynikające z Nawiedzenia, żeby mogli znaleźć dla siebie jakiś konkretny udział w przygotowaniu do spotkania z Matką Bożą w Jej Jasnogórskim Obrazie.
  • Spośród najstarszych parafian są tacy, którzy mogliby opowiedzieć, w jaki sposób sami przeżywali przed laty Nawiedzenie w parafii, a nawet dać świadectwo na ten temat wobec osób przybyłych na niedzielną mszę świętą.
  • Osoby z dobrą dykcją mogłyby odczytywać (np. po mszy świętej) fragmenty kroniki parafialnej mówiące o poprzednich Nawiedzeniach w parafii i o ich owocach.
  • W każdej parafii są liczne zespoły, bractwa, stowarzyszenia katolickie, które zgodnie z kompetencjami swojej grupy mogłyby się włączyć najpierw do przygotowania Nawiedzenia, a następnie do jego owocnego przeżywania (pomoc w dekorowaniu ulic, w redagowaniu "Biuletynu" w nagłaśnianiu ważnych wiadomości, w zapewnieniu uczestnikom spotkań opieki lekarskiej, w obsłudze punktu informacyjnego itp.).
  • Radzi się, aby podczas specjalnych spotkań z parafianami omówić sprawę najważniejszych zadań i postanowień, które mogłyby być duchowym darem złożonym Matce Bożej, nawiedzającej parafię w znaku Obrazu. W rozpatrywaniu tej sprawy należy uwzględnić sytuację specyficzną w życiu religijnym wspólnoty parafialnej, np. fakt niskiej frekwencji na mszach niedzielnych, od wielu lat brak powołań z parafii, czy niezbędna pomoc dla najbiedniejszych (25 proc. polskich dzieci żyje w biedzie).

III. Zaproszenie rekolekcjonistów

Ważnym zadaniem duszpasterzy jest znalezienie odpowiednich rekolekcjonistów, którzy już bezpośrednio przygotują parafian do owocnego przeżywania Nawiedzenia. Poniżej, tytułem przykładu podaje się podstawowe informacje o dyrektorach misji paulinów, redemptorystów i sercanów. Przy czym racje duszpasterskie i organizacyjne każą sugerować, aby jeden zespół rekolekcjonistów mógł obsługiwać wszystkie parafie w obrębie dekanatu. Dobra realizacja tego zadania wymaga ścisłej współpracy wszystkich duszpasterzy w dekanacie (informacja, spowiedź, wymiana doświadczeń itp.).

Dyrektor Misji Księży Sercanów
Ks. Maciej Moskwa

kom. 602 333 234
tel. 081 742 79 71 w. 25
ul. Radzyńska 3
20-850 Lublin
e-mail: moskwag (at) poczta.onet.pl
Dyrektor Misji Redemptorystów
O. Stanisław Kiełbasa

kom. 696 410 734
tel. 071 348 20 22 w. 105
ul. Wittkiga 10
51-628 Wrocław
e-mail: misjeparafialne (at) redemptor.pl
Dyrektor Misji Paulinów
O. Hieronim Leśniewski

kom. 501 795 462
tel. 034 377 72 38
ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
Jasna Góra
e-mail: lhirek (at) jasnagora.pl

Księża Proboszczowie zapraszają rekolekcjonistów indywidualnie i osobiście (bez pośrednictwa Kurii Metropolitalnej).

W nawiązaniu do dawnych doświadczeń, należy sugerować Księżom Proboszczom, aby już teraz w okresie przygotowania parafii do Nawiedzenia, zechcieli dokonywać na bieżąco zapisywania uwag i spostrzeżeń (również w kronice parafii), które mogą być przydatne dla potomnych i będą spożytkowane w opracowaniu sprawozdania z Nawiedzenia w parafii, sporządzonego dla Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Łodzi.

W ważnej i odpowiedzialnej pracy przygotowania Kościoła łódzkiego na spotkanie z Matką Bożą Królową Polski w znaku Jej wędrującego Obrazu życzę "Szczęść Boże!"

Łódź, 31 maja 2008 r.

Biskup Adam Lepa
Przewodniczący
Wydziału Duszpasterstwa