Blog

 • 11 września 2010
  14:00 Obraz jedzie w kierunku Kalisza.
  12:30 Procesja z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej formuje się na placu katedralnym.
  12:29 Śpiew "Boże coś Polskę"
  12:28 Błogosławieństwo dla wiernych
  12:23 Abp Kowalczyk pozdrawia wiernych.
  12:21 Śpiew "Te Deum"
  12:06 Abp Ziółek zawierza Matce Bożej archidiecezję. "Zawsze chcemy nasz dom budować na Chrystusie i z Chrystusem, który jest skałą. Tylko wtedy nasz wspólny dom przetrwa wszelkie burze i przeciwności. Dlatego hasło nawiedzenia »Zawsze z Twoim Synem« chcemy uczynić myślą przewodnią naszego życia: osobistego, rodzinnego i społecznego. Tylko wtedy będziemy mogli w solidarnej jedności pomnażać dobro wspólne" - mówi metropolita łódzki.
  12:01 W imieniu paulinów przemawia przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. "Składam serdeczne podziękowanie za czas łaski. Za otwarte drzwi wszystkich świątyń, niezliczone godziny misji i rekolekcji, dekoracje, gościnę i trud duszpasterski, godziny modlitwy" - mówi paulin. "I przepraszam, jeżeli nasza paulińska służba przy wizerunku nawiedzenia była czasami po ludzku słaba i nie była zawsze świętym uporem" - dodaje o. Majewski.
  11:44 Tłum wiernych uczestniczących w uroczystości przystępuje na placu katedralnym do Komunii Świętej.
  11:24 Wolontariusze Caritas zbierają w trakcie Mszy ofiary na rzecz powodzian.
  11:21 Wierni niosą do ołtarza dary.
  11:12 Historii Kościoła w Łodzi i ważnej roli krzyża poświęcił swoją homilię metropolita przemyski, abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. "Krzyż nie może być wstydliwie chowanym przedmiotem" - podkreśla hierarcha.
  10:50 Homilia abpa Józefa Michalika.
  10:31 Abp Ziółek dziękuje przybyłym gościom i wiernym za udział w uroczystości. "Zgromadziliśmy się tutaj, aby wyrazić wdzięczność Jezusowi Chrystusowi za ten błogosławiony czas. Dane nam było na przestrzeni tego roku pogłębić w sobie świadomość prawdy, że Maryja obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła, przewodzi ludowi Bożemu na drodze wiary i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem. To zaiste błogosławiony owoc nawiedzenia".
  10:22 "Jednocząc się w modlitwie dziękuję Bogu za wszelkie duchowe owoce tego czasu Nawiedzenia. Czynię to w nadziei, że spotkanie z Jasnogórską Panią było okazją do wewnętrznej odnowy, do zawierzenia jej matczynej trosce, do wzrastania w wierze" - napisał m.in. papież Benedykt XVI.
  10:16 Wierni śpiewają hymn nawiedzenia "Zawsze z Twoim synem". Utwór skomponował ks. Wiesław Kądziela, a słowa napisał bp Józef Zawitkowski.
  10:01 Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej przenoszony jest z katedry na plac za bazyliką. Ikonę niosą kolejno kapłani, siostry zakonne, młodzież, matki i ojcowie. W tym czasie orkiestra gra "Z dawna Polski Tyś królową".
  09:59 Wierni zgromadzeni przy łódzkiej katedrze śpiewają hymn "Gaude Mater Poloniae".
  09:51 Na placu katedralnym zbierają się wierni, aby uczestniczyć w uroczystym zakończeniu Nawiedzenia Matki Bożej w kopii obrazu jasnogórskiego. Msza święta rozpocznie się o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym zbudowanym na tyłach bazyliki.
 • 30 września 2009
  20:37 Tegoroczny nabór do łódzkiego seminarium duchownego był najliczniejszym od kilku lat. Na pierwszy rok przyjęto aż 19 mężczyzn - wszyscy pochodzą z terenu archidiecezji łódzkiej.
 • 17 września 2009
  10:47 Szczególny wymiar ma tegoroczny odpust w parafii katedralnej. "Odbywa się bowiem w roku peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji łódzkiej" - mówi proboszcz katedry, ks. Ireneusz Kulesza. Dlatego motywem przewodnim obchodów jest rola Matki Bożej w życiu św. Stanisława Kostki. Homilię w trakcie Mszy odpustowej (18 września, godz. 12.00) wygłosi przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski.
 • 16 września 2009
  18:00 4. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Łaskiej świętuje 25 września Kolegiata Łaska. Uroczysta Msza św. z tej okazji odprawiona zostanie o godz. 18.00. Po Eucharystii przewidziany jest występ scholii dziecięcej „Jezusowe Promyki” z Ksawerowa. Następnie będzie Modlitwa Różańcowa, która zakończy się Apelem Jasnogórskim. "W związku z przeżywanym Nawiedzeniem Królowej Polski w Kościele łódzkim do udziału w uroczystości szczególnie zaproszeni są przedstawiciele Kółek Różańcowych wszystkich parafii naszej archidiecezji" - zachęca bp Adam Lepa.
 • 15 września 2009
  17:01 Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pokonuje dzisiaj drogę z kościoła jezuitów do kościoła bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. W obu świątyniach znajdują się cudowne wizerunki Matki Bożej - u jezuitów Trybunalskiej, a u bernardynów - Piotrkowskiej.
 • 12 września 2009
  22:10 W kościele NSJ w Piotrkowie Trybunalskim trwa czuwanie modlitewne przygotowane przez młodzież. Przed północą rozpocznie się modlitwa wdzięczności zmarłym za dar przekazanej wiary, a o północy - Msza święta w intencji powołań. Później, aż do godz. 6.00 czuwanie modlitewne poprowadzą członkowie różnych grup parafialnych.
  19:50 Obraz został przeniesiony do kościoła NSJ. Tam do rana trwać będzie modlitwa przygotowana przez parafian. O północy odprawiona zostanie Msza święta w intencji powołań.
  19:22 Na zakończenie Mszy wszyscy śpiewają "Boże coś Polskę".
  19:21 Kard. Macharski kończy Mszę świętą przed kościołem. Pogoda dopisała, mimo iż pod koniec chmury zwiastowały ulewę.
  19:20 "Naucz nas dlugich chwil milczenia przed Toba" - mowi o. Majewski.
  19:18 Przeor Jasnej Góry dziękuje za "szeroko otwarte drzwi archidiecezji".
  18:31 "Bysmy umieli docenic wolnosc i nie oddawali sie swawoli bezmyslnej" - konczy kard. Glemp swoja homilie.
  18:29 "Pomniki Jana Pawła II muszą wołać. Dobrze, że stają pomniki spiżowe. Będą przypominać o tym, co papież nam przekazał" - mówi kard. Glemp.
  18:27 "Będziemy sie modlic, ale i wykonywac rachunek sumienia. Powinnismy robic to solidnie. Jak pamietamy o Janie Pawle II i kard. Wyszynskim. Czy wypelniamy ich zamysly?".
  18:26 "Żeby mieli zywy kontakt z rodzina i Polakami. To nie jest wyjazd tylko dla pieniedzy".
  18:24 Ci, którzy sa poza granicami powinni pozostac soba. Czyli pozostac Polakami. By byli tam uprzejmi, by szanowali kulture. By byli trzezwi.
  18:21 "Czas obecny charakeryzuje sie skutkami wolnosci. Jestesmy obecni w Unii Europejskiej. Wolne granice maja na nas wplyw, wiele osob wyjezdza. Coraz wiecej naszych braci zyje na obczyznie, już innej niż 35 lat temu".
  18:17 "Wtedy jeszcze były czasy socjalizmu, czasy ograniczonej wolności. I ta tęsknota za pełną wolnością dawała się słyszeć i coraz silniej wykazywała to napięcie, które wymagało rozwiązania barier krępujących i społeczeństwo i Kościół. Jaka jest podstawowa różnica między Nawiedzeniami? Wolność. Ale jej koszta są bardzo brzemienne, bardzo trudne. Właśnie kosztowne" - mówi Prymas Polski.
  18:15 Kard. Glemp przypomina rok 1974 - czas poprzedniego Nawiedzenia.
  18:13 "Pokolenia sie zmieniaja, ale Matka jest ta sama. Ciagle przyprowadza nas do Chrystusa" - podkresla kard. Glemp.
  18:11 "Matka Boza przypomina sobie twarze tych, którzy ja0witali podczas poprzedniego Nawiedzenia. Ale i oni przypominaja sobie swoje owczesne postanowienia" - mowi prymas.
  18:07 "Widzimy to oblicze opromienione blaskiem zachodzacego slonca. Czcimy ten obraz szczegolny. Ten obraz, ktory znajduje sie na Jasnej Gorze, przenosi swe laski na swa kopie" - mowi kard. Glemp.
  18:05 Homilię wygłosi prymas Polski, kard. Józef Glemp.
  18:04 Nad Piotrkowem pojawia się słońce, które oświetla obraz i ołtarz.
  17:47 "Martwią nas do głębi również liczne przejawy patologii społecznej - alkoholizm, narkomania, erotyzm, rozwody i przestępczość nieletnich. Od lat smuci nas ujemny przyrost naturalny. Przedmiotem naszej troski są ludzie, którzy daremnie szukają pracy, dachu nad głową i szacunku ze strony pracodawców. Są rodziny, które żyją w biedzie materialnej i zmagają się z głodem" - przypomina abp Ziółek witając obraz MB Jasnogórskiej.
  17:45 Mszy świętej przewodniczy kard. Franciszek Macharski.
  17:44 "Dziś w duchu najgłębszego zawierzenia, oddaję Ci, Matko, wszystkie sprawy synów i córek Kościoła łódzkiego - ich trudne dziś i niepewne jutro, a także ambitne plany i szlachetne ideały; ich dojrzałą wiarę oraz gorącą miłość do Twojego Syna i do Ciebie. Pragniemy, aby spoczął na nich Twój zatroskany wzrok i dotknął ich powiew Twojego matczynego serca" - mówi abp Ziółek.
  17:39 "Wielkim naszym zmartwieniem są fakty naruszania zasad sprawiedliwości społecznej, nieuczciwe sposoby bogacenia się i różnorakie postaci korupcji" - mówi abp Władysław Ziółek w Piotrkowie.
  17:34 "Ufamy, że nasze zawierzenie oraz Twoje matczyne pośrednictwo zrodzą owoce, które przekraczają najśmielsze wyobrażenia, tak jak było w Kanie Galilejskiej" - powiedział abp Władysław Ziółek podczas powitania obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Piotrkowie Trybunalskim.
  17:28 Telegram z okazji rozpoczęcia Nawiedzenia obrazu przysłał w imieniu papieża Benedykta XVI kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. "Ojciec Święty serdecznie życzy, by ten błogosławiony czas powtórnego Nawiedzenia Matki Bożej przyniósł wszystkim błogosławione owoce. Niech radosne Magnificat będzie wspaniałą, dziękczynną modlitwą za dokonującą się przemianę i odnowę serc i sumień" - napisał m.in. kard. Bertone.
  17:01 Samochód-kaplica z obrazem MB Jasnogórskiej dotarł do Piotrkowa.
  16:52 Abp Władysław Ziółek poświęcił "Okno życia".
  16:10 Okno życia przygotowane jest już do poświęcenia. Na jasnoniebieskim kocu położona została biała róża.
  16:07 Rozpoczyna się modlitwa różańcowa. Na placu przy kościele zebrał się tłum wiernych.
  13:28 Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej znajduje się już w drodze do Piotrkowa Trybunalskiego. Czas przejazdu jest precyzyjnie wyliczony, tym bardziej, że samochód-kaplica zatrzyma się jeszcze we Włodzimierzowie, z którego wyruszy tak, by dokładnie o 17.00 dojechać do piotrkowskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego.
  13:00 Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, przewożona w samochodzie-kaplicy, wyjeżdża właśnie z Sandomierza. Do Piotrkowa Trybunalskiego dotrze dokładnie o godz. 17.00.
  08:14 Rozpoczyna się uroczystość zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji sandomierskiej. Z sandomierskiej katedry wyruszy o 8.30 procesja liturgiczna, która dojdzie na Błonia, na których (ok. godz. 10.00) odprawiona zostanie Msza święta. Później obraz przyjedzie do Piotrkowa Trybunalskiego.
  00:01 Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim jest już przystrojony na dzisiejszą uroczystość. Wokół świątyni stoją flagi z wypisanymi wezwaniami litanii loretańskiej, flagi maryjne i papieskie.
 • 11 września 2009
  22:53 Łódzkie karmelitanki przez pięć dni wyszywały wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, który znalazł się w Ewangeliarzu Nawiedzenia. Będzie on wykorzystywany podczas wszystkich liturgii w trakcie peregrynacji.
  21:00 Piotrkowski dziekan, ks. Stanisław Socha, ponownie zaprosił Matkę Bożą Jasnogórską do odwiedzin w Piotrkowie i Archidiecezji Łódzkiej. Nastąpiło to na zakończenie Apelu Maryjnego na Rynku Trybunalskim.
  20:25 Piotrkowianie zebrali się na Rynku Trybunalskim na Apelu Maryjnym. Wierni z różnych parafii przyszli w procesjach.
  20:00 Ze śródmiejskich kościołów w Piotrkowie Trybunalskim ruszają procesje na Rynek Trybunalski. Tam rozpocznie się Apel Maryjny, będący ostatnim akordem wspólnych przygotowań do peregrynacji.
  19:12 20-osobowa grupa łódzkich kleryków zaczyna właśnie próbę przed uroczystością inauguracji Nawiedzenia.
  19:03 Piotrkowianie zaczynają właśnie publiczną lekturę encykliki Benedykta XVI "Caritas in veritate". W trakcie spotkania będą też mówić o powstającym właśnie w mieście "Oknie Życia".
  18:10 Setki ludzi krzątają się przy ołtarzu polowym przed wejściem do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. Klerycy sprawdzają trasę przejścia obrazy, a świeccy - jak wejdą w procesji z darami.
  18:03 Działa już alarm, nosidełko wyłożone jest ciepłym kocem - piotrkowskie "Okno Życia" gotowe do poświęcenia. Krzątają się jeszcze przy nim salezjanki, ale to ostatnie szlify.
  15:00 Abp Władysław Ziółek wyjechał z Łodzi do Sandomierza. Weźmie tam udział w uroczystości pożegnania obrazu i wraz z miejscowym ordynariuszem przyjedzie jutro do Piotrkowa Trybunalskiego.
  12:15 W piotrkowskim "Oknie Życia" mocowane są właśnie elementy wyposażenia, m.in. nosidełko, na którym można będzie położyć dziecko.
  11:24 Dostaliśmy wiele pytań od internautów dotyczących autora kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który odwiedza polskie parafie. Był nim prof. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Toruńskiego.
  10:43 Trwają ostatnie prace przy piotrkowskim "Oknie Życia". W tej chwili podłączane jest okablowanie do systemu alarmowego.
  10:35 Już dzisiaj o 19:00 zaczynamy w Piotrkowie Trybunalskim publiczną lekturę encykliki Benedykta XVI "Caritas in veritate". Początek pod pomnikiem Jana Pawła II przy ul. Słowackiego.
 • 10 września 2009
  10:13 Archidiecezja Łódzka od soboty gościć będzie kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Peregrynacja rozpocznie się w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim, a zakończy za rok w łódzkiej katedrze. Jak wyglądać będzie nawiedzenie?
  08:45 Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego przeczytają encyklikę Benedykta XVI "Caritas in veritate". Happening odbędzie się przy pomniku Jana Pawła II.
 • 08 września 2009
  06:33 Abp Władysław Ziółek zachęca wszystkich mieszkańców archidiecezji łódzkiej do solidnego przygotowania się do Nawiedzenia Królowej Polski oraz informowania o tym wydarzeniu innych za pomocą np. SMS-ów. Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie peregrynację po archidiecezji 12 września w Piotrkowie Trybunalskim.
 • 01 września 2009
  12:23 Redakcja portalu www.archidiecezja.lodz.pl zachęca do przesyłania drogą mailową swoich wspomnień i fotografii z poprzedniej peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po diecezji łódzkiej. Cenne będą wszelkie świadectwa.