Miesiąc siódmy nowenny - 21 czerwca 2009 r.

W intencji młodzieży, aby swoje życie budowała na Skale



PODCZAS WSZYSTKICH MSZY ŚW.:

Propozycja wezwań do modlitwy powszechnej:
Intencja nowenny:
- Módlmy się w intencji Kościoła łódzkiego, a zwłaszcza naszej parafii, aby moc Ducha Świętego towarzyszyła w dobrym przygotowaniu do Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej w znaku Jej Obrazu. Ciebie prosimy.
Intencja miesiąca:
- Módlmy się w intencji młodzieży, aby wstawiennictwo Matki Mądrości umacniało młodych ludzi w odważnym budowaniu swojego życia na Skale, tzn. na Chrystusie i z Chrystusem. Ciebie prosimy.

Przed błogosławieństwem należy odmówić modlitwę miesiąca:
Modlitwa miesiąca:
Maryjo, Matko Mądrości, Ty jesteś jutrzenką, która poprzedza wschód Słońca sprawiedliwości, Chrystusa, naszego Odkupiciela. Odpowiadając swoim "tak" na zwiastowanie i otwierając się całkowicie na zamysł Ojca, przyjęłaś Syna i umożliwiłaś Jego wcielenie. Jako pierwsza wśród uczniów towarzyszyłaś Jezusowi swą ukrytą obecnością aż po Kalwarię i umacniałaś nadzieję apostołów, gdy oczekiwali zmartwychwstania i Pięćdziesiątnicy. Najświętsza Maryjo Panno naucz młodych ludzi rozeznawać wolę Ojca niebieskiego wobec ich życia. Wyjednaj im moc i mądrość, aby umieli rozmawiać z Bogiem i mówić o Bogu. Niech młodzież przynaglona Twoim przykładem buduje swoje życie na Skale, stając się głosicielami Chrystusowej nadziei, miłości i pokoju. Razem z Tobą Maryjo wołamy do Jezusa w I tajemnicy radosnej różańca Zwiastowanie.
(dziesiątek różańca)


NABOŻEŃSTWO WIECZORNE:

Pieśń na rozpoczęcie: Hymn Nawiedzenia lub O Maryjo, witam Cię!
Pieśń na wystawienie Najświętszego Sakramentu

Modlitwa wstępna:
Jasnogórska Pani, Wielka Boga - Człowieka Matko! Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiena Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! Przynosimy do stóp Twoich całe wieki naszej wierności Bogu i Kościołowi Chrystusowemu, wieki wierności posłannictwu Narodu, który przed tysiącem lat został obmyty w wodach Chrztu świętego. Składamy u Twoich stóp siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Odnawiamy śluby przodków naszych, by Ciebie uznać ponownie za naszą Patronkę i królową naszego Narodu. Siebie i całą Ojczyznę polecamy Twojej szczególnej opiece i obronie.

Pieśń: Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką.

Modlitwa miesiąca:
Błagamy Cię Boże, przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej, w intencji młodzieży, aby swoje życie budowała na Skale, jaką jest Chrystus. Tylko Zbawiciel może bowiem w pełni zaspokoić najgłębsze oczekiwania umysłu i serca człowieka.
Wołajmy: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Maryjo przez Twoje pośrednictwo prosimy o prawdziwą wolność, o żywą wiarę, o motywy życia i nadziei dla naszej młodzieży.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Pomóż młodym ludziom pokonać wszelką beznadziejność, lecz z grzechów i niemocy, wydobywaj z klęski i błędu, chroń przed lekceważeniem życia i tym wszystkim, co zdrowiu i życiu zagraża
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Uproś Maryjo u Swojego Syna dar odważnego odczytywania chrześcijańskiego powołania
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Zachowaj młodzież od samotności, umacniaj w obliczu bezrobocia, braku mieszkania, strachu przed przyszłością.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Rodzicom daj łaskę wdzięczności za dar życia ich syna czy córki.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Maryjo naucz młodych ludzi być obecnymi w Kościele i życiu społecznym.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Przyjmij wszystkie nasze prośby, które Tobie przedstawiamy.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.


Maryjo, Matko Mądrości, Ty jesteś jutrzenką, która poprzedza wschód Słońca sprawiedliwości, Chrystusa, naszego Odkupiciela. Odpowiadając swoim "tak" na zwiastowanie i otwierając się całkowicie na zamysł Ojca, przyjęłaś Syna i umożliwiłaś Jego wcielenie. Jako pierwsza wśród uczniów towarzyszyłaś Jezusowi swą ukrytą obecnością aż po Kalwarię i umacniałaś nadzieję apostołów, gdy oczekiwali zmartwychwstania i Pięćdziesiątnicy. Najświętsza Maryjo Panno naucz młodych ludzi rozeznawać wolę Ojca niebieskiego wobec ich życia. Wyjednaj im moc i mądrość, aby umieli rozmawiać z Bogiem i mówić o Bogu. Niech młodzież przynaglona Twoim przykładem buduje swoje życie na Skale, stając się głosicielami Chrystusowej nadziei, miłości i pokoju. Razem z Tobą Maryjo wołamy do Jezusa w tajemnicach radosnych różańca.
(Różaniec zakończony recytowaną Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa).

Akt oddania się Matce Bożej
Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości. Pozostawiam Tobie zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką. Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twojego Syna i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko Wiernych, by moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym Królestwem Twojego Syna i Twoim. Amen.
Pieśń maryjna (stosownie do okresu liturgicznego).

Modlitwa kończąca: Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego ( fragment ).
Chcemy pamiętać o tym, że Ty jesteś Matką naszej Drogi, Prawdy i Życia, że w Twoim Obliczu Macierzyńskim najpewniej rozpoznajemy Twojego Syna, ku któremu nas wiedziesz niezawodną dłonią. Przyjmij nasze przyrzeczenia, umocnij je w sercach naszych i złóż przed oblicze Boga w Trójcy Jedynego. W Twoje dłonie składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twojego i wszystko, co miłujemy w Bogu. Prowadź nas poprzez poddaną Tobie ziemię polską do bram Ojczyzny Niebieskiej. A na progu nowego życia sama okaż nam Jezusa, błogosławiony Owoc żywota Twojego. Amen.

Pieśń przed błogosławieństwem
Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
Zakończenie: Apel Jasnogórski



Materiał do kazania:

W INTENCJI MŁODZIEŻY, ABY SWOJE ŻYCIE BUDOWAŁA NA SKALE

1. Liturgia Słowa
Chrystus Zmartwychwstał to znaczy - istnieje siła życia, która znajduje się w Bogu. Zmartwychwstanie jest hymnem na cześć Boga, lecz także mocą Jego Miłości do ludzi przeznaczonych, aby zmartwychwstać. Jak mamy wejść w tę tajemnicę? Jak może ona wejść w nasze życie i stać się rzeczywistością? To pytanie Benedykta XVI staje przed młodzieżą w dzisiejszym dniu modlitwy siódmego miesiąca nowenny, przed spotkaniem z Nią i Jej Synem.
Człowiek żyjący na ziemi potrzebuje chrystusowego światła i umacniającej siły z góry. Powinniśmy otworzyć drzwi naszych serc, by siła tej Miłości mogła być w nas obecna. To pragnienie każdego człowieka, zwłaszcza młodego - otwartego na życie, w którym szuka autentyzmu miłości.
Szukać tego, co w górze: mierzyć wysoko ku temu, co wielkie, przeciwstawiać się ciężarowi tego, co w dole. To oznacza pójście za Chrystusem żyjącym. Oznacza budowanie na Chrystusie, z zachętą słów Jana Pawła II - Nie bój się, wypłyń na głębie! Odwaga pozwala nam być blisko Chrystusa. Na niej oparte jest wezwanie, które Zmartwychwstały przekazuje: podążajcie za Mną, Ja idę przed wami.

2. Wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego jest drogą.
Dlatego nie może wyrażać się inaczej - jak w naśladowaniu Chrystusa. Nie naśladujemy martwego, lecz Żyjącego. Z naśladowania Chrystusa, nie wolno wyłączyć niczego, co należy do naszego życia. Naśladowanie oznacza radosną akceptację życia Chrystusa i życia własnego. W takim duchu pielgrzymując budujemy wiarę w naszym życiu. Włączamy się w pielgrzymki polskie, jak i te ogólnoświatowe. Wyjątkową drogą naśladowania Chrystusa, są pielgrzymki naszego łódzkiego Kościoła: choćby przywołać - do Matki Bożej Jasnogórskiej, do błogosławionego Rafała Chylińskiego i do czcigodnej sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Takie naśladowanie w pielgrzymowaniu, odbywa się w prawdziwym oddaniu siebie samego. Poprzez pielgrzymowanie wchodzimy w tajemnicę naszej wiary po to, by autentycznie odnaleźć siebie. O autentyzm życia woła i domaga się jego świadectwa młodzież.
Chrystusowi możemy uwierzyć tylko wtedy, gdy Go spotkamy, a spotkać Go możemy, gdy Go szukamy; a znalazłszy Go - gdy za Nim pójdziemy. W takim duchu młodzież, idąc za Chrystusem, buduje na Nim swoją chrześcijańska tożsamość. Stając się przez to nowym człowiekiem i widząc wszystko po nowemu.
Uciszenie burzy opisanej w dzisiejszej Ewangelii pokazuje moc Chrystusa i stawia nam pytanie wiary.

3. Kimże On jest?
To pytanie, stawiamy sobie wszyscy, w sposób szczególny zaś - młodzież, w kolejnym miesiącu nowenny przed Nawiedzeniem. Ale jest to pytanie, które stawia samej młodzieży: Kościół, rodzina, kapłani, wychowawcy, katecheci, pracujący z młodzieżą i dla młodzieży oraz różnego rodzaju środowiska duszpasterskie. Jak na nie odpowiedzieć wraz z młodzieżą?
Każdy święty przed spotkaniem z Chrystusem zrozumiał, że dotąd trudził się budowaniem na samym sobie oraz żył dla siebie samego. W spotkaniu z Chrystusem zaś, zrozumiał absolutną konieczność nadania nowego kierunku swemu życiu. Budować na skale, to znaczy zakorzenić swoje życie w Chrystusie i kształtować siebie na Jego wzór; to znaczy oprzeć się o Jego krzyż. Dlatego znakiem Światowych Dni Młodzieży jest prosty krzyż.
Budować na Skale, to oprzeć się o życie tych, którzy przed nami na Skale budowali, zwłaszcza na Piotrze, który jest przykładem oddania się w miłość. Czy miłujesz mnie? Zatem chrześcijanin to ten, który nie szuka siebie o własnych siłach, ale przyjmuje Chrystusa, by uczynić z siebie dar.
Jak budować na Chrystusie nauczył nas Sługa Boży Jan Paweł II, nawiedzając w pielgrzymowaniu Kościół łódzki w 1987 roku. Naukę Ojca Świętego winniśmy wprowadzać w nasze codzienne życie, za Jego przykładem, który żył wielką, święta, duchową głębią, dlatego autentycznie mógł powiedzieć: wypłyń na głębię. Wiara powinna pomagać nam zachować postawę pokory i uwielbienia Chrystusa. Wydaje się ona być dzisiaj zaprzeczeniem wszystkiemu, co wyraża się w doświadczeniu postawy młodego człowieka, któremu oferuje się hałas życia. Budować na Chrystusie oznacza, włączyć się w Jego ewangelizację, stając się przez to ewangelizatorami innych. Ileż głębokich owoców ewangelizacji wzajemnej jest dzisiaj widoczne w życiu młodzieży.
Przyjmując nasze życie z jego radościami i cierpieniami, będziemy mogli zrozumieć jak bardzo prawdziwe jest to, o czym pisze Święty Paweł: wiem, Komu zawierzyłem; to znaczy: wiem na Kim i dlaczego budowałem. Tak umocnieni w Chrystusie, kształtujemy w sobie wdzięczność za Jego miłość w codzienności naszego życia. Tak nasze życie staje się autentycznie chrześcijańskie.
Wiara nie oznacza jedynie przyjęcia zbioru prawd dotyczących tajemnic Boga, człowieka, życia, śmierci oraz rzeczy przyszłych. Wiara polega na głębokiej osobistej relacji z Chrystusem Zmartwychwstałym, relacji opartej na miłości Tego, który nas pierwszy umiłował. Jak możemy odpowiedzieć na tak wielką miłość, jeśli nie sercem otwartym i gotowym miłować? Do takiej miłości w swoim życiowym ideale zdolna jest młodzież.

4. Co to znaczy miłować Chrystusa?
To znaczy ufać Mu również w godzinie próby. Podążać za Nim także drogą krzyżową w nadziei, że niebawem nadejdzie poranek zmartwychwstania. Tę drogę miłości wytyczają nam słowa Benedykta XVI: Powierzając się Chrystusowi nie tracimy nic, a zyskujemy wszystko. W Jego rękach nasze życie nabiera prawdziwego sensu. Miłość do Chrystusa wyraża się w pragnieniu życia zgodnego z myślami i uczuciami Jego Serca.
Uwielbiając Serce Jezusa w nabożeństwie czerwcowym budujemy wewnętrznie na Jego miłości opartej na łasce sakramentów i umacnianej przez modlitwę, uwielbienie, dziękczynienie. Nie może nam zabraknąć uważnego wsłuchiwania się w natchnienia, które On nam przekazuje przez Swoje Słowa, przez osoby, które spotykamy, w codziennym życiu. Miłować Go, znaczy prowadzić z Nim nieustanny dialog, aby poznać Jego wolę i gorliwie ją wypełniać. Czy nie nasuwa to pytania o drogę powołaniową naszego życia? Także do kapłaństwa i życia zakonnego? O budowanie na Chrystusie swojego powołania, starając się odsłuchać w swoim sercu Jego wezwania.
Wiara, jako przylgnięcie do Chrystusa objawia się przez miłość, która potęguje dobro, jakie Stwórca wpisał w naturę i osobowość każdego człowieka. Kto wierzy i kocha staje się budowniczym cywilizacji miłości, której centrum jest Chrystus. Jan Paweł II widział w nas budowniczych owej cywilizacji: Polska staje się w naszych czasach ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa cywilizacji miłości.
O świadectwo, które zostaje powierzone człowiekowi idącym za Chrystusem, modlimy się dzisiaj w intencji młodzieży, studentów, cierpiącej fizycznie i moralnie, niepełnosprawnej, zagubionej życiowo, będącej daleko od Chrystusa i od porzuconych przez siebie wartości.
To Benedykt XVI wskazuje nam budowanie na Chrystusie: proszę was, pielęgnujcie to bogate dziedzictwo wiary poprzednich pokoleń, dziedzictwo myśli i posługi wielkiego Jana Pawła. Trwajcie mocni w wierze. Przekazujcie ją waszym dzieciom, dawajcie świadectwo łasce, której doświadczyliście w sposób tak obfity. Niech Maryja, Królowa Polski wskazuje wam drogę do Swego Syna i towarzyszy wam na tej drodze. Niech nigdy nie zabraknie w waszych sercach miłości do Chrystusa i Jego Kościoła. To znaczy, niech sumienia młodych będą wrażliwe, niech będą ludźmi, którzy wiedząc, co to jest wolność, nie będą rościli sobie prawa do czynienia wszystkiego w imię tej wolności, stając się zniewolonymi. Niech będą mądrymi, umiejącymi odróżnić dobro od zła.
W duchu kardynała Wyszyńskiego zawierzajmy Maryi budowanie na Chrystusie: Oddaję Ci młodzież i dzieci. Prowadź je drogą wierności ślubom jasnogórskim, wierności Bogu, Chrystusowi, Kościołowi, Ewangelii i krzyżowi oraz Ojcu świętemu. I prośmy Ją, by Kościołowi łódzkiemu dała siłę i przekonała do miłości swojego Syna, tak głębokiej, byśmy mogli w swoim życiu oprzeć jego sens zawsze na Chrystusie.