Miesiąc dziewiąty nowenny - 16 sierpnia 2009 r.

W intencji Ojczyzny - o zachowanie tożsamości katolickiej i narodowej Polaków



PODCZAS WSZYSTKICH MSZY ŚW.:

Propozycja wezwań do modlitwy powszechnej:
Intencja nowenny:
- Módlmy się w intencji Kościoła łódzkiego, a zwłaszcza naszej parafii, aby moc Ducha Świętego towarzyszyła w dobrym przygotowaniu do Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej w znaku Jej Obrazu. Ciebie prosimy.
Intencja miesiąca:
- Módlmy się w intencji naszej Ojczyzny, aby wstawiennictwo Królowej Polski owocowało zachowaniem tożsamości katolickiej i narodowej Polaków. Ciebie prosimy.


Przed błogosławieństwem należy odmówić modlitwę miesiąca:
Modlitwa miesiąca:
O Maryjo, Jasnogórska Pani, wyniesiona przez Syna do niebieskiej chwały, otaczaj macierzyńską miłością nasz polski naród, który Cię wybrał na swoją Królową. Najlepsza Matko i Królowo udziel nam pociechy w utrapieniach, broń w niebezpieczeństwach i wspieraj w dążeniu do wiecznej Ojczyzny, aż nadejdzie pełen blasku dzień Pański. Matko Jasnogórska ogarnij miłością Ducha Świętego, Kościół i naród polski. Sprowadź na drogę wiary wszystkich niewierzących braci naszych. Razem z Tobą Maryjo, wołamy do Jezusa w V tajemnicy chwalebnej różańca Ukoronowanie NMP.
(dziesiątek różańca)

NABOŻEŃSTWO WIECZORNE:

Pieśń na rozpoczęcie: Hymn Nawiedzenia lub O Maryjo, witam Cię!
Pieśń na wystawienie Najświętszego Sakramentu

Modlitwa wstępna: Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego ( fragment ).
Jasnogórska Pani, Wielka Boga - Człowieka Matko! Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiena Maryjo! Królowo świata i Polski Królowo! Przynosimy do stóp Twoich całe wieki naszej wierności Bogu i Kościołowi Chrystusowemu, wieki wierności posłannictwu Narodu, który przed tysiącem lat został obmyty w wodach Chrztu świętego. Składamy u Twoich stóp siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Odnawiamy śluby przodków naszych, by Ciebie uznać ponownie za naszą Patronkę i królową naszego Narodu. Siebie i całą Ojczyznę polecamy Twojej szczególnej opiece i obronie.


Pieśń: Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką.

Modlitwa miesiąca:
Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, spraw łaskawie, aby za wstawiennictwem naszej Matki i Królowej religia nieustannie cieszyła się wolnością, a Ojczyzna rozwijała się w pokoju. Nasz Ojcze, błagamy przez Jezusa Chrystusa, pozostając pod opieką Pani Jasnogórskiej, uzdrów nasze życie religijne, społeczne, rodzinne i narodowe, kulturalne i obyczajowe.
Wołajmy: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Spraw, aby cała nasza Ojczyzna stała się jedną rodziną Bożą, żyjącą w zgodzie i sprawiedliwości.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Niech każdy Polak będzie posłuszny słowu Twojego Syna.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Bądź ostoją i wspomożeniem naszego Kościoła.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Bądź nam pomocą w walce z zepsuciem, niewiarą i jakimkolwiek zniewoleniem.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Utwierdź naród polski w jedności i wierności krzyżowi Chrystusowemu.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.
K: Przyjmij wszystkie nasze prośby, które Tobie przedstawiamy.
L: Błagamy Cię, Jasnogórska Pani.

O Maryjo, Jasnogórska Pani, wyniesiona przez Syna do niebieskiej chwały, otaczaj macierzyńską miłością nasz polski naród, który Cię wybrał na swoją Królową. Najlepsza Matko i Królowo udziel nam pociechy w utrapieniach, broń w niebezpieczeństwach i wspieraj w dążeniu do wiecznej Ojczyzny, aż nadejdzie pełen blasku dzień Pański. Matko Jasnogórska ogarnij miłością Ducha Świętego Kościół i naród polski. Sprowadź na drogę wiary wszystkich niewierzących braci naszych. Razem z Tobą Maryjo, wołamy do Jezusa w tajemnicach chwalebnych różańca.
(Różaniec).

Akt oddania się Matce Bożej
Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko czym jestem i co posiadam. Ochotnym sercem oddaję się Tobie w niewolę miłości. Pozostawiam Tobie zupełną swobodę posługiwania się mną dla zbawienia ludzi i ku pomocy Kościołowi świętemu, którego jesteś Matką. Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twojego Syna i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko Wiernych, by moja rodzina, parafia i cała Ojczyzna były rzeczywistym Królestwem Twojego Syna i Twoim. Amen.
Pieśń maryjna (stosownie do okresu liturgicznego).

Modlitwa kończąca: Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego ( fragment ).
Chcemy pamiętać o tym, że Ty jesteś Matką naszej Drogi, Prawdy i Życia, że w Twoim Obliczu Macierzyńskim najpewniej rozpoznajemy Twojego Syna, ku któremu nas wiedziesz niezawodną dłonią. Przyjmij nasze przyrzeczenia, umocnij je w sercach naszych i złóż przed oblicze Boga w Trójcy Jedynego. W Twoje dłonie składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twojego i wszystko, co miłujemy w Bogu. Prowadź nas poprzez poddaną Tobie ziemię polską do bram Ojczyzny Niebieskiej. A na progu nowego życia sama okaż nam Jezusa, błogosławiony Owoc żywota Twojego. Amen.

Pieśń przed błogosławieństwem
Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
Zakończenie: Apel Jasnogórski



Materiał do kazania:

W intencji Ojczyzny - o zachowanie tożsamości katolickiej i narodowej Polaków

1. Słowo Boże
Wczorajsza Uroczystość Wniebowzięcia NMP i dzisiejsze Słowo Boże przygotowują nas bezpośrednio do Nawiedzenia Kościoła łódzkiego przez Maryję wraz z Jej Synem, w Jasnogórskim Obrazie. Bliskie to wydarzenie, bowiem 12 września bieżącego roku w Piotrkowie Trybunalskim powitamy Maryję niosącą nam Chrystusa. Przyjdzie z Nim by nawiedzić wszystkich, umocnić nas w miłości do Niego, zgromadzić nas jako Kościół, by wyśpiewać Magnificat za wielkie Boże dary, jakie ma i jakimi żyje Kościół łódzki: za jego ewangelizację, posługę sakramentów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, powołanych, za rodziny i młodzież, za cierpiących, za przeżywających trudności, bezradnych i zagubionych i za bezbronnych.
Potrzebujemy napełniać się Duchem Świętym, aby w Bożej prawdzie patrzeć na świat i na siebie samych. Potrzebujemy mądrości karmienia się w Eucharystii tym Chlebem, który niesie moc życia wiecznego.
Kościół w naszej Ojczyźnie jest umocniony wielkością i godnością tych wszystkich, którzy w Jego historii odczytywali znaki Boga. Historycznie i duchowo odczytujemy znak "Cudu nad Wisłą", wspominając przed Bogiem ofiarę życia złożoną przez przodków na ołtarzu Ojczyzny. Maryja uczy nas innego spojrzenia na ziemię, po której pielgrzymujemy. Kieruje Ona nasz wzrok ku niebu. Zapatrzeni w niebo, żyjący na ziemi, z radością uwielbiamy Boga za ziemską Ojczyznę troszcząc się o zachowanie naszej tożsamości katolickiej i narodowej.

2. Umiłowanie Ojczyzny
Jako świadectwo umiłowania Ojczyzny odczytujemy słowa Jana Pawła II: Polska ma w sobie wewnętrzną siłę, wzbogaconą rodzimą kulturą, wzbogaconą przez Ewangelię Chrystusową i przez świętą obecność Kościoła. Musi patrzeć ku przyszłości, aby tym lepiej osądzać rzeczywistość i trwać w przyszłości. Naród jest jak drzewo mocno zakorzenione. Może to drzewo przejść przez burze, mogą one urwać jego koronę, ale ono nadal trzyma się mocno ziemi i budzi nadzieję, że się odrodzi. Także Kościół łódzki, poprzez różne doświadczenia staje się jednolitą całością, a przytoczony symbol drzewa, ukazuje go, jako zakorzenionego i z rozbudowaną koroną drzewa ewangelizacji, historii i apostolstwa.

3. Jaka to Ojczyzna, którą trzeba miłować?
świadczą papieskie słowa Jana Pawła II: Dzieje narodu, jego wiara i kultura są tak zrośnięte w sobie, ze Polacy mają zmysł syntezy dziejowej, bo o ich obecności w dziejach narodu decyduje siła ducha. Przyjmując Maryję do naszego Kościoła, jesteśmy świadomi, że umocni nas do tworzenia dalszej i ciągle nowej historii skupionej wobec Chrystusa i umocnionej macierzyńską miłością Jego Matki.
To, czym aktualnie żyje naród zawdzięcza pokoleniom minionym i czerpie z pracy, trudu, cierpień, wysiłków i wyrzeczeń pokolenia współczesnego. Tak patrzy oczyma nadziei ku przyszłości i z taką nadzieją staje przed Chrystusem i o taką nadzieję prosi Jego Matkę. Polacy nie zapominają o sile ducha. Siła, która wyrasta z ducha narodu jest złotą szarfą, którą Naród wiąże siły swej jedności.
Z umiłowania Ojczyzny zrodziła się duchowość zawierzenia Maryi testamentu kardynała Wyszyńskiego: Maryja w swej troskliwości niech nas obroni przed porzuceniem kultury chrześcijańskiej, z którą wiąże się wielka historia narodu, z której oby Polska nigdy nie została odarta. Jest jeszcze jedno wielkie wołanie Kościoła w Polsce. Odbywa się przedziwna wędrówka. Jasnogórska Pani w Swym Obrazie dokonuje misyjnego nawiedzenia. Wołamy. O byś była dla Narodu polskiego wzorem wszystkich cnót, zwłaszcza owocnej wiary, niezłomnej nadziei i przykładem służby dzieciom narodu, przykładem życzliwości i uczynności, bezinteresowności i obowiązkowości. Aby każdy doznawał tu pomocy, serdeczności i szczerości. Obyś była znowu kuźnią obyczaju chrześcijańskiego i przykładem dla całego Narodu. To myśl serca Prymasa Polski, która także staje się pragnieniem Kościoła łódzkiego i każdego z nas.
Naród idący w przyszłość przejmuje odpowiedzialność. Każdy musi sobie postawić rzeczywiste wymagania, podjąć decyzję wewnętrznego wyrzeczenia się siebie, by przyjąć postawę służby. Bogu potrzebna jest nasza pokorna postawa, która otwiera nas, by przyjąć ziarno nauki Chrystusa, które zaowocuje otoczone macierzyńskością Maryi.

4. Doświadczamy szczególnej obecności Maryi,
która jako Matka Narodu, dźwiga z nami krzyż historii narodu, a także krzyż osobisty i społeczny, krzyż każdego obywatela, ojca, matki czy dziecka, młodzieży i cierpiących w różnoraki sposób. Odwołując się do historii, szukamy w niej Opatrzności Boga. To dodaje nam ducha. Umacnia w umiłowaniu Narodu.
I znowu słyszymy głos kardynała Wyszyńskiego: Uważam sobie za łaskę, że mogłem z pomocą Episkopatu Polski, przygotować Naród przez Wielką Nowennę, Śluby Jasnogórskie, Akt Oddania Narodu Bogurodzicy w macierzyńską niewolę Miłości i Społeczną Krucjatę Miłości na nowe Millennium. Zabierzcie Maryje do domu ojczystego.
Benedykt XVI poprzez pielgrzymowanie do naszego ojczystego domu, po drogach Jana Pawła II umocnił nas słowami: Trwajcie mocni w wierze - dochowajcie wierności zobowiązaniom dokonanym na chrzcie świętym, bądźcie jednością w Kościele, byście cieszyli się radością życia polskiego narodu. Maryja niech was prowadzi.
A jakąż miłość do Narodu wyraził Jan Paweł II, który zostawił nam szczególne natchnienie w jej geście zwracając się do nas: pozwólcie, że zanim odejdę popatrzę jeszcze stąd na Kraków, w którym każdy kamień jest mi drogi, i popatrzę stąd na Polskę.
Tę naszą ojczystą miłość, w jedności ducha za swoim poprzednikiem, przyjął Benedykt XVI: Pragnąłem oddychać powietrzem Jego Ojczyzny, pragnąłem patrzeć na Ziemię, w której się narodził, na której dorastał do podjęcia niestrudzonej służby Kościołowi i Chrystusowi. Pragnąłem przede wszystkim spotkać żywych ludzi, zakosztować ich wiary, z której wyrósł. Chciałem też z tego miejsca prosić Boga, aby zachował w was dziedzictwo wiary nadziei i miłości, jakie pozostawił wam Jan Paweł II.
A zachętę, którą do nas skierował zechciejmy uczynić naszą modlitwą do nawiedzającej nas Maryi: Kieruję do was zachęty, nawiązując do Jana Pawła II. Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara. Musicie być wierni. Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż kiedykolwiek w epoce waszych dziejów. Musicie być mocni mocą tej wiary nadziei i miłości świadomej, dojrzałej odpowiedzialności, która pomaga podejmować wielki dialog na etapie naszych dziejów.