II Niedziela Wielkanocy – ogłoszenia

1. Dziś II Niedziela Wielkanocy, nazywana Niedzielą Białą, od zwyczaju noszenia białych szat w pierwszym tygodniu po Wielkanocy przez nowo ochrzczonych, a także Niedzielą Miłosierdzia Bożego, kończąca oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Koronka do Miłosierdzia Bożego będzie odprawiona o godz. 15.00.
  2. Pragniemy przypomnieć o sposobie przyjmowania Komunii św. na rękę. W niedzielę i kiedy podczas Mszy św. kilku kapłanów udziela Komunii, osoby przyjmujące na rękę prosimy, by podchodziły do Komunii św. środkiem kościoła. W pozostałych miejscach Komunia św. będzie podawana do ust. W dni powszednie, kiedy jeden kapłan udziela Komunii św., osoby przyjmujące na rękę podchodzą w pierwszej kolejności. Zwracamy uwagę na to, że względy bezpieczeństwa epidemicznego tracą swoje znaczenie, jeśli osoby przyjmujące Komunię św. na rękę podchodzą w innych miejscach niż jest wskazane.
  • Najważniejszym warunkiem godnego przyjęcia Jezusa Eucharystycznego jest stan łaski uświęcającej.
  • Ważne jest, aby nie zapominać o realnej obecności JezusaChrystusa pod postacią chleba.
  • Oprócz tego należy zachować elementy zewnętrznej postawy:
    1. Komunię świętą na rękę przyjmuje się w pozycji stojącej, nie należy klękać.
    2. Nie można zaakceptować prób przyjmowania Komunii św. na ręce w rękawiczkach.
    3. Istotne jest właściwe ułożenie rąk– lewa dłoń, podtrzymywana przez prawą, powinna być płasko wyciągnięta (kapłan składa wówczas Ciało Chrystusa na lewej dłoni, a wierny prawą wkłada Ciało Chrystusa do ust).
    4. Nie sięgamy sami po Ciało Chrystusa; czekamy aż kapłan położy Je nam na dłoni.
    5. Obie dłonie należy wyciągnąć na wysokości klatki piersiowej/ramion, aby kapłan mógł je bez problemu dostrzec.
    6. Podczas udzielania Komunii Św. kapłan ukazuje wiernemu Ciało Chrystusa, mówiąc: „Ciało Chrystusa”. Przystępujący do Komunii odpowiada: „Amen” i dopiero potem spożywa Ciało Pańskie.
    7. Komunię Św. trzeba koniecznie włożyć do ust przy kapłanie– nie można odchodzić z Komunią Świętą na ręce. Ewentualnie można zrobić krok w bok i przyjąć Komunię stojąc obok kapłana, aby ten widział, że wierny przyjmuje Komunię Św. (chodzi o uniknięcie profanacji).
    8. Po przyjęciu komunii zawsze należy zobaczyć czy na naszej dłoni nie zostały jeszcze jakieś okruchy, cząstki Komunii Św. Jeżeli tak, to należy je również spożyć.
  1. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii. Niedziela prezentuje Ludzi Bożego MiłosierdziaAnioła z Katynia. Gość Niedzielny odpowiada na pytanie: Co łączy krakowskie Łagiewniki i francuskie Paray-le-Monial? W Idziemy przeczytamy o płockim Wieczerniku Bożego Miłosierdzia. Przewodnik Katolicki pisze, że Nikt nie zbawia się sam.
  2. W minionym tygodniu odeszli do Pana z naszej wspólnoty parafialnej: Paweł Wiatrów, l. 75 z ul. Rydla, Elżbieta Paczkowska, l. 70 z ul. Staffa, Tadeusz Krakowiak, l. 93 z ul. Śląskiej, Grzegorz Moszczyński, l. 63 z ul. Gojawiczyńskiej, Natalia Wardencka, l. 87 z ul. KWP, Jerzy Stolarski, l. 85 z ul. Gałczyńskiego, Helena Presler, l. 85 z ul. Śląskiej, Jadwiga Paduszyńska, l. 82 z ul. Broniewskiego.. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…