Bp Marczak: Bóg bierze człowieka w obronę także przed nim samym! - Kościół Stacyjny M.B. Bolesnej #22

- Bóg sędzia sprawiedliwy i Ojciec miłosierny bierze człowieka w obronę także przed nim samym. Chroni przed potępieniem ze strony innych lub przed samopotępieniem i daje zawsze nadzieję! – mówił podczas liturgii stacyjnej ksiądz biskup Marek Marczak.

Trzeci tydzień pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi zakończył się w parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej, gdzie posługują oo. Pasjoniści. Wieczornej liturgii Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej – ks. bp Marek Marczak.

W homilii kaznodzieja apelował – zobaczmy, czy u źródła naszych dobrych czynów stoi Bóg i Jego dar łaski. Obudźmy w sobie przede wszystkim dziękczynienie za dobro, które Bóg przez nas rozsiewa w świecie i rozsiewa je także przez innych, nawet przez tych, którymi gardzimy. Zobaczmy również sytuacje, kiedy to przygnieceni własnym grzechem otrzymaliśmy łaskę, która nas postawiła na nogi, odbudowała naszą godność, i przywróciła nas do komunii z Bogiem i bliźnimi. Im bardziej będziemy potrafili uznać i wyznać nasze grzechy, tym więcej otrzymujemy łaski, która nas wywyższa w sprawiedliwości i świętości wobec Boga. – zauważył hierarcha.

Odwołując się do ewangelicznej przypowieści o faryzeuszu i celniku kaznodzieja powiedział - Warto uświadomić sobie, że jeśli przy pierwszym odruchu serca słuchając dzisiejszej ewangelii dystansujemy się od takiej postawy faryzeusza, to może nam ona grozić! Celnik modli się całym sobą – sercem, umysłem i ciałem, żarliwie i intensywnie. Całym sobą czuje ciężar swoich grzechów i wyznaje je z pokorą, nie szukając żadnych usprawiedliwień i co ważne – nie próbuje porównywać się z innymi. Sam przed sobą i przed Bogiem nie stawia się wyżej od innych, a tym bardziej nie gardzi innymi! – podkreślił biskup Marek.

- Boża sprawiedliwość i Boże miłosierdzie są tym większe, im większy jest grzech popełniamy przez nas. Sprawiedliwość i miłosierdzie Boga podnoszą człowieka z jego upodlenia i pozwalają spojrzeć znowu na siebie z szacunkiem. Bóg sędzia sprawiedliwy i Ojciec miłosierny bierze człowieka w obronę także przed nim samym. Chroni przed potępieniem ze strony innych lub przed samopotępieniem i daje zawsze nadzieję! – zakończył.

W najbliższym tygodniu wielkopostni pątnicy mdlić się będą w następujących świątyniach:

• 15.03. - poniedziałek – Miłosierdzia Bożego
  • 16.03. - wtorek – św. Antoniego z Padwy