„Franciszek o teologii”- to temat tegorocznej V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Evangelii Gaudium, która odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Uczestników konferencji przywitał rektor łódzkiego seminarium ks. Dr. Tomasz Liszewski. W swoim wstępie podkreślał, że konferencja służy odczytywania aktualnego nauczania Papieża Franciszka. „Wierzę, że ta konferencja pomoże nam w taki sposób odczytać nauczanie Papieża Franciszka, aby jak najłatwiej było ludziom przyjmować Pana Jezusa jako Pana i Zbawiciela”- mówił Ksiądz Rektor.
Następnie głos zabrał Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś, który wskazywał, że to co pokazuje Papież Franciszek, to pewna wrażliwość teologiczna człowieka, który nie zajmuje się teologią w sposób zawodowy, ale ponieważ jest Papieżem pastoralsitom i jest teologiem, który jest duszpasterzem, to jest bardzo świadomy tego, jak dobre duszpasterstwo wymaga dobrej teologii.
TEOLOGIA LUDU: GENEZA, CHARAKTERYSTYKA, PERSPEKTYWY- to temat wykładu wprowadzającego, który wygłosił ks. dr Matteo Campagnaro, rektor WSD Redemptoris Mater w Warszawie.
Konferencję podzielono na trzy sesje, w których zostaną podjęte poszczególne zagadnienia, które obecne są w teologii Ojca Świętego Franciszka: sesja I - Teologia w służbie ewangelizacji, sesja II - Ekumenizm i dialog międzyreligijny, sesja III - Otwarte bramy Kościoła.
I sesja: Teologia w służbie ewangelizacji
dr Michał Zborowski, Towarzystwo Teologów Dogmatyków, Civitas Christiana - „TEOLOG WYRUSZAJĄCY W DROGĘ”? CHARAKTERYSTYKA TEOLOGA W UJĘCIU PAPIEŻA FRANCISZKA
mgr lic. Adam Bilski, SD UPJPII - FORMALNA STRONA PRZEPOWIADANIA KAZNODZIEJSKIEGO NA PODSTAWIE ADHORTACJI EVANGELII GAUDIUM PAPIEŻA FRANCISZKA.
mgr lic. Małgorzata Witkowska, SD UŚ - RELACJA KULTURY I ŁASKI W TEOLOGII FRANCISZKA KONTYNUACJĄ METODOLOGII TEOLOGICZNEJ NOUVELLE THÉOLOGIE?
II sesja: Ekumenizm i dialog międzyreligijny
ks. dr Przemysław Sawa, UŚ - KONTEKSTOWOŚĆ TEOLOGII NA PRZYKŁADZIE KONTAKTÓW JORGE MARIO BERGOGLIO/FRANCISZKA ZE WSPÓLNOTAMI EWANGELIKALNYMI I CHARYZMATYCZNYMI.
mgr lic. Szymon Badura, SD UŚ - CZY WSZYSTKIE RELIGIE PROWADZĄ DO JEDNEGO BOGA? PRZEGLĄD REAKCJI MEDIALNYCH W WYBRANYCH AMERYKAŃSKICH PORTALACH NA WYPOWIEDŹ PAPIEŻA FRANCISZKA ZE SPOTKANIA Z SINGAPURSKĄ MŁODZIEŻĄ PODCZAS PIELGRZYMKI DO AZJI I OCEANII WE WRZEŚNIU 2024 ROKU.
ks. mgr lic. Karol Godlewski, SD KUL - FRANCISZKOWA ANALIZA I KRYTYKA WSPÓŁCZESNYCH FORM GNOSTYCYZMU I PELAGIANIZMU.
-----------------------------------------------------------------------------
III sesja: Otwarte bramy Kościoła
ks. dr hab. Przemysław Nowakowski CM, prof. UPJP II - MIEJSCE OSÓB HOMOSEKSUALNYCH W ŻYCIU LITURGICZNYM KOŚCIOŁA. CZY NOWE PROPOZYCJE PAPIEŻA FRANCISZKA W ZAKRESIE DUSZPASTERSTWA OSÓB HOMOSEKSUALNYCH KŁÓCĄ SIĘ Z DOTYCHCZASOWYM NAUCZANIEM KOŚCIOŁA?
ks. mgr lic. Dawid Dyrcz, SD UŚ - ROZEZNAWANIE JAKO FUNDAMENTALNE NARZĘDZIE TEOLOGII PASTORALNEJ FRANCISZKA. W KONTEKŚCIE OSÓB W ZWIĄZKACH NIESAKRAMENTALNYCH I LGBTQIA+.
mgr lic. Mateusz Włosek, SD UŚ - EWANGELIZACYJNA MISJA DYKASTERII NAUKI WIARY PO REFORMIE KURII RZYMSKIEJ
dr Grzegorz Wąchol, UP JPII - DUCHOWOŚĆ EKOLOGICZNA W UJĘCIU LAUDATO SI, JAKO WSPÓLNA DROGA RÓŻNYCH NURTÓW I TRADYCJI TEOLOGICZNYCH.
Każda sesja była zakończona panelem dyskusyjnym.
Tytuł, rozpoczętego w 2020 r. cyklu konferencji naukowych, jest tożsamy z tytułem pierwszego, programowego tekstu papieża Franciszek. Przez kolejne lata podczas konferencji podejmowano następujące tematy: „Od Evangelii nuntiandi do Evangelii gaudium” (2020), „Kapłaństwo służebne. Formacja do święceń- formacja po święceniach”(2021), "Wokół eklezjologii Franciszka"(2022), „Kościół w świecie; pośród wielu religii”(2023).