Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1398
Na łódzkich Chojnach otwarto wystawę o Złotej Księdze parafii św. Wojciecha i mural o Janku Mulinowiczu
Udostępnij

Od dziś wszyscy wjeżdżający do Łodzi od strony Katowic będą mogli podziwiać mural dedykowany osobie Jana Mulinowicza – jednego z założyciela łódzkich Chojen. Mural znajduje się na ogrodzeniu kościoła św. Wojciecha – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – przy ulicy Rzgowskiej z którym (poprzez różne fundacje) związany był również Mulinowicz.

Jak czytamy w podaniach historycznych Jan Mulinowicz to postać na wpół legendarna. Był on mieszczaninem krakowskim pochodzącym z okolic Łodzi. Prawdopodobnie od jego imienia wzięła się nazwa Stawów Jana usytuowanych naprzeciwko kościoła pw. św. Wojciecha. Mulinowiczowi przypisuje się równie ufundowanie najstarszego znanego pomnika w Polsce – kamiennej kolumny - która stanęła w 1634 przy wyjeździe ze wsi Chojny – dzisiaj jest to skrzyżowanie Kolumny i Rzgowskiej.

Jak zauważa autorka muralu – przygotowanie tak dużego dzieła, bo składającego się z 11 obrazów to efekt kilkutygodniowej pracy. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam wykonać taki projekt, który dał mi bardzo dużo satysfakcji. Ta praca przy wykonaniu muralu była bardzo przyjemna i liczę, że i odbiór tego muralu będzie również bardzo dobry. - podkreśla Klaudia Rutkowska, studentka Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Natomiast na placu przed kościołem św. Wojciecha można zapoznać się z wystawą zatytułowana Złota Księga, która jest prezentacją – niezwykłego dokumentu związanego z historią świątyni. Złota Księga – Spis honorowych fundatorów, składających ofiary na budowę Kościoła św. Wojciecha w Chojnach - to blisko 400 stronnicowa księga zawiera spis ofiarodawców, sprawy związane z budową świątyni oraz zapiski dotyczące życia duchowego parafii. – W Złotej Księdze sprawy duchowe przeplatają się ze sprawami przyziemnymi, teksty walczą o wolną przestrzeń z rysunkami, a całość staje się nie tylko ważnym przekazaniem historycznym, lecz przede wszystkim dziełem autorskim ujawniającym olbrzymie zaangażowanie i entuzjazm proboszcza, który w znaczący sposób przyczynił się do postępów w pracach budowlanych przy nowym kościele św. Wojciecha. – czytamy w opisie przygotowanym przez autorów wystawy.

Autorkami wystawy na dziedzińcu kościoła są: dr hab. Agnieszka Gralińska – Toborek oraz dr Agnieszka Świętosławska – z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Opracowanie graficzne wykonała Natalia Bartczak, a transkrypcję fragmentów księgi przygotowały Agnieszka Świętosławska oraz Natalia Szpil.

Wystawę na dziedzińcu kościelnym, która powstał przy współpracy Parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można oglądać do końca listopada.

Udostępnij
Galeria zdjęć