Autor: ks. Paweł Kłys / Foto: Jakub Sontag
Program Caritas AŁ i Domu Wschodniego Pierwszy i Drugi Krok pomaga dzieciom w Libanie i w Syrii

- Program „Pierwszy Krok” i „Drugi Krok” to prawie 500 dzieciaków do tego 26 dzieci z południa Libanu, którym w edukacji - już od kilku lat - pomaga Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Dom Wschodni. – tłumaczy Tomasz Kopytowski.

W pierwszych dniach lipca przedstawiciele Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Domu Wschodniego odwiedzili Liban i Syrię – miejsca, gdzie od kilku lat realizowany jest projekt pomocowy Pierwszy Krok wspierany przez mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej.

Celem „Pierwszego Kroku” jest bezpośrednie finansowe wsparcie edukacji dzieci na Bliskim Wschodzie – w Aleppo w Syrii i w Bejrucie w Libanie.

-We franciszkańskiej parafii w Syrii mamy pod opieką programu Pierwszy Krok 320 dzieci. –informuje Tomasz Kopytowski. -To są dzieci z rodzin chrześcijańskich, w części rodzin muzułmańskich, które są pod opieką centrum pomocy franciszkańskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Aleppo.  Natomiast w Libanie spotkaliśmy się z dziećmi - z naszymi stypendystami, którym udało nam się przekazać szkolne wyprawki. W Libanie - w Bejrucie pod opieką programu mamy 69 dzieci z kapucyńskiej szkoły podstawowej przy parafii w Badaro. – tłumaczy dyrektor łódzkiej Caritas.

Celem lipcowego wyjazdu do Syrii i do Libanu było podsumowanie dotychczasowej współpracy, przekazanie wyprawek szkolnych oraz kolejnych środków na dofinansowanie stypendystów będących pod opieką diecezjalnych instytucji charytatywnych.

- Program cały czas się rozwija i jest bardzo lubiany przez naszych darczyńców, co buduje relację pomiędzy darczyńcą, a dzieckiem. Każdy darczyńca ma swoje własne dziecko przypisane w ramach programu. Bardzo często słyszymy od samych darczyńców, że to są ich dzieci. – podkreśla dyrektor Caritas Archidiecezji łódzkiej.

Współorganizator programu Pierwszy Krok zauważa, że – program ten „rośnie” wraz z dziećmi, które są pod jego opieką. Dzisiaj w Syrii - w Aleppo mamy młodzież, która jest już na studiach i wkracza w drugi etap programu, który roboczo nazywamy „Drugi Krok”. Do programu zapraszamy młodzież, która w ramach Wspólnoty św. Franciszka nie tylko kształci się na studiach wyższych, ale prowadzi również konkretną pracę wolntaryjną przy parafii opiekując się dziećmi, które przynależą do programu Pierwszy Krok. – informuje przedstawiciel Caritas.

Każdy, kto chciałby włączyć się w program Pierwszy – Drugi – Krok i pomagać dzieciom i ich edukacji w Syrii i w Libanie. Osoba, która zdecyduje się dołączyć do programu stypendialnego przekazując co miesiąc 60 PLN, pozna dziecko, które dzięki temu zostało objęte programem. Prześlemy jego zdjęcie, opowiemy o jego zainteresowaniach, nakreślimy sytuację rodzinną. Darczyńcy wiedzą komu konkretnie pomagają postawić pierwszy krok na drodze nauki.

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać na stronie: www.caritas.lodz.pl

Dołącz do programu „Pierwszy Krok” i wspieraj z nami edukację dzieci w Libanie i w Syrii: https://pierwszykrok.domwschodni.pl/
Możesz też zasilać Skarbonkę programu „pierwszy Krok”, przekazując darowiznę na rachunek:
Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111