Autor: ks. Paweł Kłys / Foto- YouTube
Bp Pękalski na Jasnej Górze: bądźmy dawcami pokoju, budowniczymi jedności!

- Bądźmy, z pomocą Boga za wstawiennictwem Maryi Pełen Darów Ducha Świętego dawcami pokoju, budowniczymi, a nie burzycielami jedności pośród tych, których spotykamy na drogach naszego życia. W jednym duchu, jedno ciało – niech te słowa nie tylko będą hasłem pątników zmierzających po raz 155. z Piotrkowa Trybunalskiego do duchowej Stolicy naszej Ojczyzny, ale z pomocą Maryi Pani Jasnogórskiej niech będą programem ich codziennego życia. – mówił bp Pękalski.

W niedzielne popołudnie ponad 650 pątników z Piotrkowa Trybunalskiego przybyło do tronu Królowej Polski w 155. Pieszej Pielgrzymce Piotrkowskiej na Jasną Górę. Po czterech dniach pątniczego trudu, przejściu blisko 100 km. mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic przybyli na jasnogórski odpust Matki Bożej z Góry Karmel.

Dziś rano pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej, której w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył – już tradycyjnie – ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

W słowie skierowanym do pątników łódzki pasterz odwołując się do hasła tegorocznej pielgrzymki powiedział - W jednym duchu, w jedno ciało - to hasło tegorocznych pielgrzymek z naszej Archidiecezji udających się na Jasną Górę. Słowa te stanowią fragment 12 rozdziału pierwszego listu św. Pawła apostoła do Koryntian noszącego w Biblii Tysiąclecia taki tytuł: Kościół jest jednym nadprzyrodzonym Ciałem Jezusa. Maryja, jak naucza Kościół, jest Jego Matką, gdyż dała ludzkie życie Jezusowi, który jest głową i fundamentem Kościoła – Jego nadprzyrodzonego Ciała. W jednym duchu, jedno ciało. Jeden Duch i jedno serce ożywiało wszystkich, którzy uwierzyli. Tak autor Dziejów Apostolskich opisuje początki Kościoła. Niestety, wkrótce nastąpiły podziały, rozłamy, których przyczyną najczęściej były chore ambicje, rządza posiadania władzy, pieniądze, czy niezdrowa rywalizacja. – zauważył duchowny.

- W zbiorze Mszy Maryjnych znajduje się formularz o Najświętszej Maryi Pannie z Wieczernika. W tym formularzu Maryja jest ukazana jako Dziewica pełna Ducha Świętego, gdyż Bóg ubogacił Ją modlącą się jednomyślnie wraz z Apostołami darami Ducha Świętego. W pierwszej modlitwie tego formularza zawarta jest prośba, aby za wstawiennictwem Maryi chrześcijanie napełniani Duchem Świętym mogli trwać jednomyślnie na modlitwie. Natomiast w modlitwie po Komunii Kościół prosi Boga o to, aby z pomocą Ducha Świętego przyczyniał się do zgody i pokoju. Chrześcijanin winien być budowniczym, a nie burzycielem jedności w rodzinie, w parafii, w naszej Ojczyźnie, czy w jakiejkolwiek ludzkiej społeczności! – podkreślił duchowny.

Kończąc biskup zaapelował - Bądźmy, z pomocą Boga za wstawiennictwem Maryi Pełen Darów Ducha Świętego dawcami pokoju, budowniczymi, a nie burzycielami jedności pośród tych, których spotykamy na drogach naszego życia. W jednym duchu, jedno ciało – niech te słowa nie tylko będą hasłem pątników zmierzających po raz 155. z Piotrkowa Trybunalskiego do duchowej Stolicy naszej Ojczyzny, ale z pomocą Maryi Pani Jasnogórskiej niech będą programem ich codziennego życia. – zakończył duchowny.

Pątnicy ze 155. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej wyruszyli na Jasną Górę w czwartek 11 lipca br. Przez cztery dni pokonali dystans blisko 100 kilometrów. Pielgrzymowali pod hasłem – W jednym Duchu, jedno ciało w trzech grupach: niebiskiej – Maryjnej, czerwonej – Patriotycznej oraz żółtej – Papieskiej. Kierownikiem tegorocznej pielgrzymki był ks. Tymoteusz Górecki – wikariusz Bazyliki św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim.