Autor: dk. Witold Łącki
Kard. Ryś z łódzkimi diakonami na wakacyjnym wyjeździe do TAIZE

W dniach 6-10 lipca br. sześciu diakonów Archidiecezji Łódzkiej wraz z kardynałem Grzegorzem Rysiem udało się na wakacyjny wyjazd do Taize. O tym wyjątkowym czasie modlitwy i wypoczynku opowiada diakon Witold Łącki.

Z radością chcielibyśmy podzielić się naszymi wrażeniami z pobytu w Taizé.

Razem z Księdzem kardynałem Grzegorzem Rysiem, z ks. rektorem Sławomirem Sosnowiskim i ks. Tomaszem Liszewskim spędziliśmy tam kilka dni. Odwiedziliśmy również okoliczne miejsca np. Opactwo w Cluny, czy wyprawa do pobliskich lasów, pod czujnym okiem brata Macieja, jesteśmy wdzięczni za jego otwartość, pomoc i każdą rozmowę.

Był to czas wyjątkowy, pełen duchowego odnowienia i głębokiej refleksji. Taizé to miejsce, które promieniuje pokojem i braterstwem, pozwalając każdemu na chwilę zatrzymania się, aby wsłuchać się w głos Boga i bliźniego.

Przybywając do Taizé, od razu poczuliśmy się częścią większej wspólnoty. Niezwykłe było doświadczenie spotkania z ludźmi z całego świata, którzy, pomimo różnic kulturowych i językowych, łączyli się we wspólnej modlitwie i śpiewie. Mieliśmy możliwość spotkania nie tylko z chrześcijanami, ale również z muzułmanami, którzy przybyli na tydzień Przyjaźni chrześcijan z islamem.

Bracia z Taizé, poprzez swoją prostotę i oddanie, pokazali nam, jak ważne jest życie w zgodzie z Ewangelią na co dzień. Ich przykład był dla nas inspiracją do dalszej służby i poszukiwania dróg budowania jedności i pokoju w naszych wspólnotach. Szczególnym momentem było spotkanie z przeorem wspólnoty, bratem Matthew.

Pobyt w Taizé był dla nas czasem duchowego odnowienia i umocnienia. Wracamy do Polski z dużym zapałem. Jesteśmy wdzięczni za tę niezwykłą możliwość i mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze wielokrotnie wrócić do Taizé, by czerpać z jego niewyczerpanego źródła duchowej mądrości i pokoju.