Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 198
Bp Pękalski: Bądźmy jak Maryja, Pani Karmelu
Udostępnij

- Bądźmy jak Maryja, Pani Karmelu, otwarci na natchnienia Ducha Świętego i korzystajmy jak najpełniej w naszym życiu z jego siedmiorakich darów - mówił bp Pękalski we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

16 lipca w klasztorze pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi odbył się odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Uroczystości, podczas której wierni przyjęli Szkaplerz Święty, przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

W homilii duchowny wspomniał o 155. Pieszej Pielgrzymce Piotrkowskiej, która dotarła na Jasną Górę na uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel pod hasłem „W jednym Duchu, jedno ciało”. – Te słowa stanowią fragment 12 rozdziału Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian, a ten fragment w Biblii Tysiąclecia posiada tytuł „Kościół jest jednym nadprzyrodzonym ciałem Jezusa”. Maryja, jak naucza Kościół, jest Jego Matką, gdyż dała ludzkie życie Jezusowi, który jest głową i fundamentem Kościoła. W jednym Duchu, jedno ciało - jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli, tak autor Dziejów Apostolskich opisuje początki Kościoła – podkreślił homileta.

Biskup Pękalski powiedział także o Duchu Świętym jako dawcy darów życia teraźniejszego i przyszłego. – Chrześcijanie, podobnie jak Maryja, mają trwać na modlitwie i nieść innym Dobrą Nowinę o zbawieniu – podkreślił. – Bądźmy jak Maryja, Pani Karmelu, otwarci na natchnienia Ducha Świętego i korzystajmy jak najpełniej w naszym życiu z jego siedmiorakich darów – zakończył łódzki biskup pomocniczy.

Podczas liturgii wierni przyjęli Szkaplerz Najświętszej Maryi Dziewicy z Góry Karmel. Jest to sakramentalium, znak przyjęty przez Zakon Karmelitański i zatwierdzony przez Kościół jako zewnętrzny wyraz Macierzyńskiej Miłości Maryi do nas. Początkowo oznaczał szatę wierzchnią, którą zakonnicy zakładali na habit podczas pracy. Z czasem stał się symbolem niesienia codziennego krzyża przez uczniów Jezusa.  Szkaplerz Święty powinien być przyjęty z pragnienia serca przy zawierzeniu siebie Maryi. Jak wskazują karmelici, osoba, która go nosi, jest zobowiązana do naśladowania cnoty Matki Najświętszej, troski o dobro ludzi oraz odmawiania modlitwy, zwykle Pod Twoją obronę.

Uroczystość odpustową poprzedziła Nowenna Szkaplerzna, którą od 7 do 15 lipca prowadził o. Kazimierz Morawski, karmelita bosy z Białorusi.

Udostępnij
Galeria zdjęć