Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 947
Kard. Ryś o pracach nad nową Kartą Ekumeniczną - rozmowa
Udostępnij

Księże Kardynale na czym polega trwające w Łodzi w tych dniach spotkanie w/s nowej Karty Ekumenicznej?

Od piątku do niedzieli w Łodzi odbywa się spotkanie zespołu roboczego, który przygotowuje nową wersję Karty Ekumenicznej – najważniejszego dokumentu ekumenicznego dla wszystkich Kościołów w Europie tzn. dla Kościoła Katolickiego i Kościołów, które są zrzeszone w tzw. KEK – Zgromadzenie Kościołów Europejskich. Dwa lata temu została powołana sześcioosobowa komisja, w której skład obok samych członków wchodzą jeszcze dwaj sekretarze - z obu stron.

Dokument – Karta Ekumeniczna – był podpisany po raz pierwszy w roku 2001. Jest dziś takie poczucie – zarówno po stronie katolickiej jak i wszystkich Kościołów Chrześcijańskich w Europie - że sytuacja się tak szybko zmienia, ma takie tempo, że ten dawny tekst potrzebuje uwspółcześnienia. Mam nadzieję, że dzisiaj - najpóźniej jutro – zakończymy pierwszy draft tego tekstu, który następnie zostanie poddany pod dyskusję – ze strony katolickiej – wszystkim konferencjom episkopatów europejskich, ale także będziemy konsultować ten tekst w papieskiej Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan.

O czym jest ten dokument, co jest w tym dokumencie?

Mówiąc najprościej jest to dokument o tym, co nas łączy, w jaki sposób możemy być razem i jakie ma to znaczenie dla Europy. Karta Ekumeniczna to jest dokument dotyczący Europejskich Kościołów Chrześcijańskich tzn. z jednej strony pytamy - co jest źródłem jedności dla nas, jak się rodzi ekumenizm i jak się on dzieje, a z drugiej strony pytamy o to jakie znaczenie ma jedność Kościołów Chrześcijańskich dla naszego kontynentu – jak to wpływa na misję Kościoła, jak to wpływa na budowanie pokoju europejskiego. Dziś są również nowe wyzwania, o których nikt nie wiedział 25 lat temu takich jak: proces migracyjny, jak pojawienie się sztucznej inteligencji, jak wszystkie sprawy związane z ekologią - z zachowaniem stworzenia.  Jest wiele tematów, których poprzednia Karta nie uwzględniała, a teraz nie sposób ich nie uwzględnić w dialogu z innymi Kościołami.

Czy ta Karta Ekumeniczna coś zmieni w relacji pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim, a innymi Kościołami Chrześcijańskimi Europy?

Karta ta ma opisywać czy postulować, ale to nie jest dokument, który wprowadza jakieś decyzje. To nie o to chodzi. Natomiast zmieni na tyle - o ile stanie się ona jakoś znana w Kościołach. Bardzo liczymy na to, że jedną z form publikacji nowej Karty Ekumenicznej będzie przekazanie jej młodzieży, która gromadzi się na spotkaniach, jakie organizuje Wspólnota z Taize. Jeśli młodzi wezmą tę Kartę w ręce i będą jej świadomi, będą nią żyć, to coś się zmieni.

Kto przyjechał do Łodzi na spotkanie zespołu roboczego w/s nowej Karty Ekumenicznej?

Jest nas osiem osób, wśród których są przedstawiciele Kościoła Luterańskiego, są reprezentanci Kościoła Prawosławnego i jest kilka osób, które reprezentują Kościół Rzymskokatolicki.


zobacz także: Międzynarodowy zespół ds. nowej Karty Ekumenicznej pracuje w Łodzi

Udostępnij