W miniony czwartek alumnów roku propedeutycznego, którzy formują się przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łasku - Kolumnie, odwiedził bp Ireneusz Pękalski – biskup emeryt archidiecezji łódzkiej.
Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania, ale i podzielenia się codziennością kleryckiego życia z biskupem, który w swoim czasie był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Alumni mieli też okazje zadać dostojnemu gościowi pytania dotyczące jego powołania i nie tylko.
Jak zauważa ks. Piotr Kępniak - co roku staramy się zaprosić do domu roku propedeutycznego każdego z naszych księży biskupów, by wzajemnie się poznać. Klerycy mają okazję poznać księdza biskupa, a biskup kleryków, którzy przyszli do naszego seminarium. – tłumaczy prefekt roku propedeutycznego.
- W miniony piątek gościliśmy biskupa Ireneusza, który odprawił dla nas Mszę świętą, wygłosił homilię, a następnie klerycy zaprosili dostojnego na kolekcję, którą od początku do końca sami przygotowali. Podczas kolacji biskup Ireneusz wspominał swój czas seminarium i - co mogę powiedzieć - ucieszył się obecnością kleryków, którzy idą do kapłaństwa. – dodaje ks. Kępniak.
Aktualnie na roku propedeutycznym do kapłaństwa przygotowuje się pięciu alumnów: kl. Mateusz Banaszkiewicz i kl. Szymon Kowalczyk z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach, kl. Kacper Wojciechowski z parafii pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim, kl. Kacper Wójciak z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim, oraz kl. Jakub Żakieta z parafii pw. Świętej Trójcy w Gałkowie Dużym.
Rokiem wstępnym w formacji seminaryjnej opiekuje się dwóch wychowawców – ks. Piotr Mieloszyński – moderator, ks. Piotr Kępniak – prefekt oraz ojciec duchowny - ks. Jacek Kubis, proboszcz parafii w Kolumnie.
- Formacja w seminarium duchownym trwa 7 lat i rozpoczyna się od roku wstępnego zwanego rokiem propedeutycznym, który ma miejsce w domu formacyjnym przy parafii w Łasku Kolumnie. – tłumaczy ks. Kacprzak. - Rok propedeutyczny to jest czas nawiązywania nowych relacji, wchodzenia we wspólnotę, ale i czas poznania siebie. Będzie to czas zdobywania wiedzy ale w mniejszym zakresie niż ma to miejsce w seminarium. – dodaje duchowny.
W roku akademickim 2024/2025 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podjęło 35 alumnów, w tym sześciu diakonów. Należy dodać, że wraz z klerykami WSD w Łodzi studiują alumni Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Łodzi oraz Seminarium dla Starszych Kandydatów do Kapłaństwa – Seminarium 35+.