W sobotę 12 kwietnia br. w Wyższym Seminarium Duchownym miał miejsce kolejny zjazd Szkoły Liturgii Archidiecezji Łódzkiej. Studenci wysłuchali trzech wykładów, które zaprezentowali: kard. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, ks. dr Jacek Kacprzak - wykładowca teologii moralnej WSD w Łodzi oraz ks. dr Karol Litawa - wykładowca liturgii w WSD w Łodzi.
O Desiderio desideravi – papieskim liście apostolskim o liturgii mówił kardynał Grzegorz Ryś, który wskazał na znaczenie liturgii w życiu Kościoła i codziennym życiu każdego wierzącego.
Hierarcha analizując papieski dokument zauważył, że - Bóg jest tym, który wychodzi, bo ma pragnienie komunii ze mną. Jego pragnienie jest pierwsze. Na zbawienie i na zaproszenie do liturgii, która jest dziś w historii zbawienia nikt nie zasłużył. Tego pragnienia nigdy nikt do końca nie zrozumie. To zaproszenie jest niezasłużone i jest zaproszeniem do rzeczywistości, która jest dla nas nie do ogarnięcia. To zaproszenie jest kierowane do wszystkich i rodzi ono po naszej stronie dwa zobowiązania – trzeba nam to zaproszenie przyjąć, ale nie wolno nam spocząć, dopóki nie zostanie ono doręczone do wszystkich. Co zaproszeni zrobią z tym zaproszeniem, to jest ich decyzja, ich wolność, ale naszym zadaniem jest doręczyć to zaproszenie. – podkreślił hierarcha.
- Ostatnia Wieczerza, dlaczego ostatnia? Bo po niej nie ma już następnej. Jest tylko Wieczerza, którą sprawuje Jezus i ona uobecnia się w celebracji. Jesteśmy zaproszeni do Wieczernika, na Wieczerzę, którą Jezus spożywa z uczniami. Treść tej Wieczerzy uczniowie mieli poznać za kilka godzin. Tam na Golgocie mieli zrozumieć co znaczy Ciało wydane i Krew wylana. Tam apostołowie odkrywali duchową postawę Jezusa, która kryła się za obrazem posłuszeństwa Ojcu. Posłuszeństwo jest zbawcze, bo odwraca nieposłuszeństwo Adama. – tłumaczył kard. Ryś.
Prelegent zaznaczył, że - mamy dostęp do Jezusa Chrystusa poprzez wspólnotę, która celebruje. Celebracja nie jest żadnym teatrem, ale jest przedłużeniem Wcielania. Słowa i czyny Jezusa, są czynami i słowami Kościoła, które są obecne w liturgii, we wspólnocie, która Ją celebruje. Spotykam Jezusa w liturgii, spotykam Go podczas Ostatniej Wieczerzy. – dodał hierarcha.
O tym, czym jest Liturgia Godzin, jak przez wieki kształtował się ten sposób modlitwy, jak należy ją celebrować, oraz kto powinien ją odmawiać mówił w swoim przedłożeniu ks. dr Jacek Kacprzak. Wyjaśnił on, że brewiarz może odmawiać każdy, ale w sposób szczególny – poprzez święcenia i konsekrację zakonną – zobowiązani są do jej odmawiania duchowni i osoby konsekrowane.
W ostatnim dzisiejszym wykładzie, który zaprezentował ks. dr Karol Litawa omówiono Canon Missae i inne Modlitwy Eucharystyczne, które zostały zawarte w Mszale Rzymskim dla diecezji polskich, i które są używane podczas celebracji Eucharystii.
Szkoła Liturgii Archidiecezji Łódzkiej powstała z myślą o osobach dorosłych zainteresowanych liturgią. Kontakt z liturgią dla większości praktykujących katolików stanowi udział w niedzielnej Eucharystii. Celem Szkoły jest więc tak „odsłonić” tajemnicę liturgii (zwłaszcza Eucharystii) i tak wprowadzić w jej uczestnictwo, by stawała się źródłem duchowego życia. Zdobycie wiedzy liturgicznej nie jest celem samym w sobie. Nie chodzi tylko o zaspokojenie ciekawości intelektualnej. Ta wiedza ma być środkiem do kształtowania postaw chrześcijańskich, narzędziem dla budowania chrześcijańskiej duchowości oraz przeżywania tajemnicy Kościoła i odkrywania w nim swojego miejsca. Chodzi więc o formację DO liturgii w taki sposób, by możliwa była formacja PRZEZ liturgię.
Kolejne zjazdy Szkoły Liturgii Archidiecezji Łódzkiej odbędą się w sobotę 17 maja i 7 czerwca.