Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1292
Życzenia Paschalne kardynała Grzegorza Rysia
Udostępnij

 

Wielkanoc 2024

Chrystus Zmartwychwstał Alleluja!
Prawdziwie Zmartwychwstał!

     Pierwszym tekstem w Piśmie Świętym jaki mówi o Zmartwychwstaniu jest fragment I  Listu do Koryntian. Może nie wszyscy o tym wiedzą myśląc, że to może powinno być zapisane w Ewangeliach. Nie. Najstarszy tekst o Zmartwychwstaniu to 1 Kor. 15. Na jednym zdaniu z tego tekstu chciałbym zbudować życzenia wielkanocne dla was wszystkich Siostry i Bracia.

      Święty Paweł napisał: Chrystus Zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli! Pozwólcie zwrócić uwagę na trzy myśli ukryte w tym jednym zdaniu.

     Zmartwychwstał jako pierwszy – dosłownie jako pierwociny! To oznacza, że spodziewane są następne zmartwychwstania. On zmartwychwstał nie jako jedyny, ale jako pierwszy, który zapowiada zmartwychwstanie wszystkich innych. To jest niesłychanie ważne, abyśmy te święta przeżywali, jako czas który nas dotyczy. Nie jest tylko opowiadanie o Jezusie, ale jest również opowiadaniem o nas, może nawet przede wszystkim o nas, bo św. Paweł mówi w tym tekście, że jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. Ta prawda odnosi się do wszystkich. Bóg powołał do życia wszystko, żeby żyło, a nie żeby umierało. Bóg nie stworzył śmierci. Bóg stworzył wszystko do życia. Życzę, by ten czas wielkanocny był doświadczeniem naszego zmartwychwstawania – przechodzenia ze śmierci do życia, ze zła do dobra, z niewoli do wolności, z grzechu do świętości. Wszystkich nas dotyczy prawda o Chrystusowym Zmartwychwstaniu. Jezus Zmartwychwstał jako pierwszy i patrzy On z wielką tęsknotą na wszystkich, którzy mają doświadczyć zmartwychwstania.

     Gdy czytamy grecki tekst tego zdania, to jest tam w dosłownym tłumaczeniu – został podniesiony spośród umarłych. Nie sam powstał z martwych – ale został podniesiony przez Ojca. To pierwsze sformułowanie prawdy o zmartwychwstaniu oznacza, że Bóg jest wierny i dlatego wskrzesił Jezusa. Jeśli ktoś stawia na Niego – nie zawiedzie się. Bóg jest mocnym fundamentem. Bóg jest skałą. Nawet jeśli się będzie wydawało, żeś przegrał, tak jak się wydawało tym, którzy pochowali Jezusa – że Jezus przegrał. Bóg jest wierny i wyprowadzi cię z każdej śmierci. Bardzo wszystkim życzę doświadczenia tej wierności Boga i takiego doświadczenia, że to, co jest od Boga jest trwałe i niezmienne. Jeśli w życiu stawiamy na to, co jest piękne, co jest dobre,  co jest prawdziwe, co jest święte i jeśli w pierwszym odbiorze mamy wrażenie, że coś straciliśmy, że gdzieś nie wszystko poszło tak, jak żeśmy się spodziewali, mamy poczucie zawodu – Wielkanoc mówi – nie bój się, Bóg jest wierny. Bóg wyprowadza z tego, co wydaje ci się śmiercią. Bóg wyprowadza życie!

     Chrystus został podniesiony spośród zmarłych jako pierwszy spośród tych co posnęli. Prawda o zmartwychwstaniu Pana Jezusa rzuca też światło naprawdę o naszym umieraniu, o naszej śmierci. Ważnym momentem celebrowania zmartwychwstania jest to, że możemy pójść na cmentarz na groby własnych bliskich i stanąć przy tych gromach z taką wielką Nadzieją w sercu, że jesteśmy pośród tych, którzy zasnęli, ale nie umarli. Dlatego, że Jezus Chrystus zmartwychwstał wszystkie groby są docelowo puste. Święta wielkanocne są świętami wielkiej Nadziei, i tej Nadziei wam wszystkim Siostry i Bracia życzę. Tej Nadziei, i nazywania śmiercią tego, co nią jest, a nie tego, co nią nie jest. Ta śmierć, która nas boli, która nas kosztuje, która jest trudna, w istocie swojej jest zaśnięciem. Prawdziwą śmiercią Jezus nazywa grzech. Bardzo wam życzę, byśmy się z tej śmierci dali się podnieść Bogu, bo On jest wierny.

Tego doświadczenia wiernego Boga, który nie gorszy się naszą śmiercią, tylko nas z niej podnosi - tego Boga życzę byśmy wszyscy spotkali w te święta wielkanocne.

   Wszelkiego dobra! Alleluja!

kard. Grzegorz Ryś
metropolita łódzki

Udostępnij