Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś z wykładem w Ekumenicznej Szkole Biblijnej

Prawo na fundamencie obrzezania i jego literalne wypełnianie- to temat wykładu jaki wygłosił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas lutowego zjazdu Ekumenicznej Szkoły Biblijnej.

W swoim wykładzie Metropolita Łódzki wskazywał, że tam gdzie brakuje odniesie do osoby i widzi się tylko prawo, tam prawo staje się jarzmem nie do uniesienia. „To niesłychany moment kiedy Piotr na Soborze w Jerozolimie mówi: czemu chcecie nakładać na ludzi prawo, którego ani my ani nasi ojcowie nie mieliśmy siły nosić. Tak się dzieje kiedy prawo zostaje zredukowane do przepisów i nie jest skoncentrowane na osobie”- mówił duchowny.

Ksiądz Kardynał przestrzegał również przed tym, że kiedy jesteśmy skoncentrowani na przestrzeganiu prawa to grozi nam poczucie rozumienia sprawiedliwości zbudowanym na sobie. „W takim podejściu do sprawiedliwości znika to co jest istotą wiary, znika pojęcie łaski bez której nikt nie jest sprawiedliwy”- wskazywał Kard. Ryś.

Celem Ekumenicznej Szkoły Biblijnej jest pogłębienie wiedzy biblijnej i odniesienie Słowa Bożego do codziennego życia. Tematem tegorocznych zajęć jest: Nowy Testament jako wypełnienie Starego Testamentu. Wykłady są realizowane w formie zjazdów jeden raz w miesiącu od października do czerwca. Wykładowcami Szkoły są teologowie zarówno świeccy jak i duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Więcej informacji na temat Szkoły można znaleźć na stronie internetowej: Ekumeniczna Szkoła Biblijna.