Autor: Archidiecezja Łódzka
"Razem czy osobno?" | spotkanie formacyjne dla wspólnot Archidiecezji Łódzkiej

"Razem czy osobno?"- pod takim hasłem w gmachu łódzkiego Seminarium odbyło się spotkanie formacyjne dla liderów i osób odpowiedzialnych z różnych wspólnot Archidiecezji Łódzkiej. Organizatorem i koordynatorem spotkania była wspólnota CHARIS.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. sprawowaną pod przewodnictwem Księdza Kardynała Grzegorza Rysia. Duchowny w swojej homilii mówił o tym, że charyzmat jest duchem działania. „Widzisz Kościół, który tonie, to pytaj się czy jesteś wierny temu charyzmatowi w który cię Duch wyposażył. Wyposażył cię do działania, nie do gadania. Robisz coś? Ten Duch do działania jest Duchem miłości i to jest bardzo ważne, bo to jest jedyny motyw dla którego wolno cokolwiek w Kościele robić. Jedyny motyw to jest miłość i to jeszcze ta, która przez św. Pawła napisana jest jako Agape, czyli taka, którą masz od Boga”- wyjaśniał Metropolita Łódzki.

Po Mszy św. i przerwie śniadaniowej uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy w których mieli za zadanie rozwiązać sprawę polegające na zorganizowaniu wydarzenia, które jednoczyłoby różne rzeczywistości wspólnot parafii. „Spotkanie było owocne i myślę, że to co było teorią spotkania, przerodzi się na praktykę życia parafialnego”- mówił Michał Frąckowicz ze wspólnoty CHARIS Archidiecezji Łódzkiej.

W drugiej części spotkania po przerwie obiadowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać prof. Aleksandra Bański, który był delegatem Kościoła w Polsce na Synodzie o synodalności  który odbywał się w październiku w Rzymie.

W spotkaniu formacyjnym uczestniczyło ponad 180 osób z blisko 80 wspólnot z całej Archidiecezji Łódzkiej. „Jesteśmy tutaj nie tylko po to, aby wspólnie formować się czy modlić, ale żeby się lepiej poznać. Wiele wspólnot się nie zna. Jednak widać takie niezwykłe pragnienie, aby poznawać inne wspólnoty i wychodzić do nich, dlatego, że wspólnoty te wielbią boga i ewangelizują innym charyzmatem. Wymiana darów jest niezwykle ważnym zadaniem dla nas”- mówi Paweł Wasilewski ze wspólnoty CHARIS Archidiecezji Łódzkiej.

Organizatorem i koordynatorem tego spotkania formacyjnego była wspólnota CHARIS.  CHARIS, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele Katolickim. Służba została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships (ICCRS oraz Fraternia Katolicka). Charis to także idea i perspektywa funkcjonowania grup, wspólnot i federacji wspólnot charyzmatycznych.