Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 783
Kard. Ryś do Małolipnickiej Rodziny Kolpinga: dziś chcemy powiedzieć Jezusowi, że wierzymy Jego słowu!
Udostępnij

- Dziś chcemy powiedzieć Jezusowi, że wierzymy Jego słowu. Wierzymy, że ono nas zmienia,  że czyni nas nowymi, i wierzymy Jego władzy nad sobą. – mówił kardynał Grzegorz Ryś.

Dziś przed południem w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki celebrowana była Msza święta, której przewodniczył metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś, a oprawę muzyczną liturgii przygotował góralski zespół RODZINA KOLPINGA z Lipnicy Małej, który specjalnie przyjechał do Łodzi, aby zaśpiewać i złożyć życzenia nowemu polskiemu kardynałowi.

W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę na Jezusową - nową naukę z mocą i podkreślił, że – mogę być kimś nowym. Może się przede mną otworzyć perspektywa życia zupełnie nowego. To ciągle jesteś ty, ale rozpocząłeś kompletnie nowe życie. To nie zmieni się jakiś fragmencik twojego życia, ale zmieni się całe życie. To zaproszenie do nowego, do kompletnie nowego życia przeżywasz wręcz jako zniewalające. Przychodzi ono od kogoś, kto ma nad tobą władzę. Skąd bierze się ta władza? Słuchacze Jezusa jeszcze tego nie wiedzą, gdyż jest to pierwsze słowo Jezusowe. My wiemy skąd jest ta władza Jezusa nad nami. Kiedy mówi, zaprasza nas do nowości życia my wiemy, że ta władza bierze się z krzyża. – podkreślił kaznodzieja.

- To co zdumiewa tamtych Jezusowych słuchaczy – którzy jeszcze nie wiedzą dlaczego - to się dopiero przed nimi odsłoni, to jest władza nad sercem. To nie jest tylko władza nad głową, to nie jest władza zewnętrzna – jak pana nad niewolnikami, ale to jest władza nad sercem. Ona bierze się stad, że widzę Jezusa na krzyżu i wtedy wiem jak strasznie kłamie szatan kiedy mówi – przyszedłeś nas zgubić? Przyszedłeś nas okradać? Przyszedłeś nam zabierać? Nie! Jezus jest w stanie siebie samego oddać, żeby człowiek był nowy! Kiedy słyszycie słowo Jezusa skierowane do was jaka jest wasza pierwsza reakcja? Jestem przerażony, jest we mnie nieufność, podejrzenie – w ten sposób nie da się żyć, to mnie zgubi jak za tym pójdę, albo… słyszę zaproszenie do nowego życia od Kogoś, kto umarł za mnie na krzyżu. Stąd jest władza jego słowa nade mną.  – zaznaczył duchowny.

Po zakończeniu liturgii kardynał Ryś podziękował góralom za ich obecność i piękne śpiewy, a zespół zaprezentował – w krótkim koncercie – swoje utwory.

Muzyczny zespół regionalny działa przy stowarzyszeniu Rodzina Kolpinga w Lipnicy Małej. W zespole dzieci uczą się pod bacznym okiem instruktora Pana Jakuba Guzika tradycyjnych Orawskich tańców i śpiewu. Od niedawna zespół zaczyna osiągać coraz większe sukcesy! Z ich repertuarem i dobrym nastawieniem odwiedził ciekawe miejsca, nie tylko w Regionie, ale także poza nim.

Udostępnij
Galeria zdjęć
Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informujemy, że:
  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka z siedzibą przy ul. Ks. Ignacego Skorupki 1 w Łodzi, reprezentowana przez Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolitę Łódzkiego;
  2. inspektorem ochrony danych w Archidiecezji Łódzkiej jest ks. dr Zbigniew Tracz, ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź, mail: iod@archidiecezja.lodz.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług i informacyjnym;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.