Abp Ryś do młodych: bierzmowanie jest po to, byście byli uzdolnieni przez Ducha Świętego, by zło nie miało do was dostępu!

Po rocznym przygotowaniu siedemnastu młodych z parafii Opatrzności Bożej w Łodzi przyjęło dziś wieczorem – przez posługę metropolity łódzkiego – Sakrament Bierzmowania.

W homilii arcybiskup Grzegorz odwołując się do fragmentu Ewangelii (Mt 5, 38-42) mówił do młodych o Bożej logice, która jest diametralnie inna niż logika, myślenie i działanie współczesnego świata - Nie chodzi o to, że jesteś bezradny wobec zła, nie chodzi o to, że nie stawiasz oporu złu – chodzi o to, że zwyciężasz nad złem, ale zwyciężasz dobrem. Nie daj się zwyciężyć złu! – apelował duchowny.

- Kiedy człowiek daje się zwyciężyć złu? – pytał łódzki pasterz. - Tak naprawdę wtedy, kiedy przyjmujesz zło jako także swoją metodę działania. Wtedy jesteś podbity przez zło - ktoś cię bije, ktoś ci czyni krzywdę, ktoś ci odbiera szacunek, ktoś cię okrada. Kiedy się dajesz pokonać złu? Kiedy ty też zaczniesz kraść, kiedy ty też zaczniesz pluć na drugiemu – bo uwierzyłeś, że to jest jedyna metoda na rozstrzyganie problemu w świecie. Policzek, za policzek, oko za oko, ząb, za ząb. Dałeś się podbić złu, przyjąłeś zło jako metodę działania! – podkreślił kaznodzieja.

Kończąc homilię abp Grzegorz zauważył - siedemnastu młodych, którzy chcą przystąpić do bierzmowania - czy i wy chcecie się zapisać do tego grona, w którym są św. Edyta Stein, czy św. Maksymilian Kolbe – chcecie się zapisać do grona ludzi, do których zło nie ma dostępu? Zło, które was nie podbije, że wam nie narzuci swojej logiki, że wam nie narzuci tych praw - oko za oko, ząb za ząb, policzek za policzek. Chcecie? Jak nie chcecie, to nie chcecie bierzmowanie, bo bierzmowanie jest po to, byście byli uzdolnieni przez Ducha Świętego! – zakończył hierarcha.

Młodych do bierzmowania przedstawił proboszcz parafii ksiądz Andrzej Partyka, a odpowiedzialnym za formację i roczne przygotowanie był ks. Rafał Dobrowolski – wikariusz bałuckiej parafii.