Wyświetleń: 1949
Abp Ryś: jeśli kobiety w Kościele nie są wystarczająco szanowane, to jest to miarą naszego nieposłuszeństwa Bogu!

- Jeśli jest tak, że kobiety mówią o tym, że chciałby być w Kościele szanowane albo, że nie są wystraczająco szanowane, to wszędzie tam w Kościele jest to miara naszego nie posłuszeństwa Bogu. Gdybyśmy tworzyli taki Kościół w którym kobieta jest mniej szanowana niż mężczyzna, to jest miara naszego nieposłuszeństwa wobec Boga w Kościele. – mówił do kobiet arcybiskup Ryś.

Mszy świętej kończącej pierwszy Ogólnopolski Kongres Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele Rzymskokatolickim w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Odwołując się do Ewangelii o faryzeuszu i celniku metropolita łódzki wskazując na celnika zauważył, że - dlatego, że on ma w sobie dziecko, to faktycznie w świątyni przeżywa spotkanie z Bogiem. Podglądajcie wasze dzieci, to będziecie widzieć, o co chodzi we wierze. Jak ich nie będziecie podglądać, to będziecie biedne, a my jeszcze biedniejsze. Nie podglądamy dzieci, to nic nie rozumiemy z wiary, nie wejdziemy do  królestwa. Dziecko przyjmuje królestwo jak dar. – zauważył hierarcha.

- Nie potrzebujemy się promować przed Bogiem! Nie potrzebujecie stać przed Bogiem i mówić Mu ile jesteście warte! Wiecie dlaczego? Bo nikt nas tak nie ceni jak Pan Bóg! W niczyjich oczach nie jesteśmy tak ważni. – dodał duchowny.

- Jeśli jest tak, że kobiety mówią o tym, że chciałby być w Kościele szanowane albo, że nie są wystraczająco szanowane, to wszędzie tam w Kościele jest to miara naszego nie posłuszeństwa Bogu. Gdybyśmy tworzyli taki Kościół w którym kobieta jest mniej szanowana  niż mężczyzna, to jest miara naszego nieposłuszeństwa wobec Boga w Kościele. To jest bardzo poważna miara! Ani kobiety, ani mężczyźni w Kościele nie potrzebują przed Bogiem, żadnej autopromocji, bo nikt nas tak nie ceni jak Pan Bóg. – zauważył duchowny.

Kończąc hierarcha zaznaczył, że - jeśli naprawdę spotkałem się z Bogiem, to dostałem od Niego te dwa dary: osąd i miłość, która mnie dźwignęła i wtedy zostałem usprawiedliwmy. Drugi dar, który otrzymałem od Boga to - jeśli rozmawiam z Bogiem to On mi mówi – popatrz tu jest twój brat, a tu twoja siostra. Spotkanie z Bogiem tak się kończy! A spotkanie ze sobą samym - nie musi –niestety- tak się skończyć! Drogie panie, drodzy panowie, obudźcie w sobie dzieci! – zakończył metropolita łódzki.

zobacz także: W Łodzi odbywa się pierwszy Ogólnopolski Kongres Liderek wspólnot Kobiet w Kościele

W pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele Rzymskokatolickim zorganizowanym dziś w Łodzi pod hasłem: Chryzmat i apostolstwo Kobiet w Kościele wzięło udział blisko 100 kobiet zaangażowanych w diecezjalne i parafialne duszpasterstwa kobiet w całej Polsce.

Jak zapowiadają organizatorzy, ten pierwszy kongres nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem – chcemy, aby takie spotkania kobiet odbywały się cykliczne i pozwalały na wzajemne poznawanie się wspólnot Kobiet w Kościele.