Autor: Archidiecezja Łódzka
Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2022 | parafia św. Jana XXIII

„Św. Józef jest patronem wszystkich wierzących, którzy w swoim życiu słuchają, przyjmują i wypełniają słowo Boże do nich skierowane. Szczególnie jest patronem tych, którzy czynią to w sposób niespektakularny”-  mówił Ksiądz Biskup Marek Marczak podczas Mszy Św. sprawowanej w Wielkopostnym Kościele Stacyjnym.

Dziś Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym była parafia św. Jana XXIII. W swojej homilii Ksiądz Biskup przywoływał postać św. Józefa, którego uroczystość obchodzimy 19 marca. Św. Józefa jest także patronem Archidiecezji Łódzkiej. Duchowny znalazł także powiązanie patrona parafii z patronem dnia. Kiedy św. Jan XXIII zwoływał Sobór Watykański II to za patrona tego wydarzenia obrał właśnie św. Józef.

„Św. Józef cieszy się w Kościele wielkim kultem choć w Ewangeliach nie znajdziemy zbyt wielu informacji o nim. Opisując inne osoby i sprawy jakby przy okazji Ewangeliści wspominają, że pochodził z królewskiego rodu Dawida, że mieszkał w Nazarecie, że był cieślą. Pismo nie przekazuje nam żadnego jego słowa. Mówią wyłącznie o tym co uczynił, a nie informują o tym co powiedział”- mówił Ksiądz Biskup.

W swoich rozważaniach Biskup Marczak podkreślał, że na początku dziejów odkupienia odnajdujemy wzór posłuszeństwa nie tylko w Maryi, ale także w Józefie. „Św. Józef jest patronem wszystkich wierzących, którzy w swoim życiu słuchają, przyjmują i wypełniają słowo Boże do nich skierowane. Szczególnie jest patronem tych, którzy czynią to w sposób niespektakularny”- zauważył duchowny.

Na zakończenie swojej homilii Biskup Marek mówił, żebyśmy byli tacy jak św. Józef: tak delikatni, że to co Bóg do nas mówi to do nas dotrze, tak pokorni, że nie będziemy szukać zaszczytów, tak zwykli i prości, a jednocześnie tak opiekuńczy, że przyjmiemy do naszego życia Jezusa z Jego Matką.