Autor: Archidiecezja Łódzka
Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2022 | parafia św. Maksymiliana

W drugi piątek Wielkiego Postu wierni z Archidiecezji Łódzkiej pielgrzymowali  w ramach Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych do parafii św. Maksymiliana. Mszy Św. przewodniczył Ksiądz Biskup Marek Marczak.

Na początku wszystkich przywitał ojciec proboszcz, który zaznaczył, że Wielki Post jest wspólną drogą  do Świąt Wielkanocnych. „Naszej modlitwie szczególnie towarzyszy św. Maksymilian- patron na trudne czasy, męczennik II Wojny Światowej. Niech będzie on szczególnym orędownikiem o pokój w Europie i na Ukrainie”- powiedział duchowny.

W swojej homilii Ksiądz Biskup odnosząc się do Ewangelii mówił o V przykazaniu. „Myślę że bardzo mocno do nas dziś dociera to przykazanie, kiedy mamy w świadomości jak zupełnie niedaleko od nas, to przykazanie jest świadomie łamane. Wszyscy mamy świadomość jak przekraczanie Bożych przykazań przynosi ból, tragedię”- mówił duchowny.

W dalszej części swoich rozważań Biskup Marek mówił, że to przykazanie nie dotyczy tylko odebrania życia drugiemu człowiekowi. „Pan Jezus mówi nam dziś w Ewangelii o oczernianiu drugiego człowieka lub o obrażaniu drugiego człowieka. Mówi o zadawaniu śmierci poprzez odbieranie godności i o zabijaniu słowem”- podkreślał duchowny.

Na zakończeni Ksiądz Biskup przestrzegł, abyśmy nie lekceważyli tego z pozoru małego zła, bo zło zagarnia nas powoli. Zły duch nigdy nie zaproponuje nam od razu wielkiego zła, ale będzie małymi krokami zabierał nam nasze myśli słowa pchając nas do coraz większego zła. „Wielki Post to czas w którym chcemy postępować w dobrym. Chcemy walczyć z tym małym, codziennym złem.  Choć to małe dla nas by może niewiele znaczące zło, może człowieka bardzo dotknąć”- powiedział Ksiądz Biskup.

Jutro wierni będą pielgrzymować do parafii Trójcy Przenajświętszej. Serdecznie zachęcamy do udziału w pielgrzymce do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych.