Autor: ks. Paweł Kłys/ Foto: ks. Łukasz Burchard
Wyświetleń: 1363
Abp Ryś do młodych księży: Pan Bóg naprawdę może nas zawrócić do miejsca, z  którego chcieliśmy odejść!
Udostępnij

- Pan Bóg naprawdę może nas zawrócić do miejsca, z  którego chcieliśmy odejść! W  tym miejscu może nam pokazać, ważną przestrzeń do działania. To nie musi być łatwe, ale może być to za cenę wewnętrznej przeprawy. Musisz się przełamać, podjąć  wewnętrzny wysiłek, żeby wrócić w to miejsce, z którego chciałeś odejść. – mówił do młodych księży abp Grzegorz Ryś.

W Porszewicach k. Łodzi - w Archidiecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjno – Konferencyjnym trwa trzydniowe spotkanie formacyjne kapłanów wyświeconych w latach 2011 – 2020. To drugie tego typu spotkanie-w tym roku formacyjnym-  wpisujące się stałą formację kapłanów w Archidiecezji Łódzkiej.

Podczas trzydniowego spotkania formacyjnego duchowni uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył metropolita łódzki. Pasterz diecezji zwracając się do najmłodszych duchownych powiedział między innymi. - Czasami wiatr wróci cię z miejsca, z którego chciałeś odejść. To nie są łatwe momenty. Myślę, że to słowo „przeprawili się” ono się odnosi się do wymiaru wewnętrznego dlatego, że zewnętrznie to oni się nie wiele poruszyli, wrócili w to samo miejsce, a jak wysiadali to pewnie byli nieźle zdumieni, że ich przygnało z powrotem. To czasami może być rzeczywiście przeprawa. Jezus nie zrobił niczego złego, ale miał jakiś powód, że przynaglił uczniów, żeby natychmiast wsiedli do łodzi i płynęli na drugą stronę do Betsaidy. Wracają w to samo miejsce i jakoś musza się w tym odnaleźć i zapytać: co takiego jeszcze jest tu do zrobienia, czego za pierwszym razem nie zrobiłem. Otworzyć się na inne potrzeby ludzi, z którymi się już chciałem jakoś rozstać. Czasem jest to osobista przeprawa wewnętrzna – wysiłek! To mnie kosztuje. – zauważył abp Ryś.

- Ile macie serca dla chorych? Jak reagujecie na dzwonek do drzwi, na telefon – zwłaszcza nie w porę, kiedy jesteście umęczeni, kiedy sami jesteście po trudnych przejściach, a naraz jest potrzeba, bo jest ktoś chory? To, co w tej Ewangelii jest podkreślone, to jest to, że ludzie idący za Jezusem liczą na Jego relacje z Bogiem, i że one mogą pomóc w ich chorobie. Kiedy dotykają się tych frędzli płaszcza, wszyscy, którzy się ich dotknęli uzyskiwali zbawienie (zdrowie). Nie dacie ludziom zdrowia – możemy się o to modlić, ale maci do zaoferowania coś więcej. – podkreślił abp Grzegorz.

zobacz także: Abp Ryś do młodych księży: jak nie macie tego poczucia, że idziecie, to pytajcie się mocno o waszą wiarę!

Kaznodzieja zaapelował – Jak chcecie robić rachunek sumienia o ten tekst – to nie pytajcie się tylko siebie czy potraficie iść do chorych w każdej sytuacji, ale pytajcie się o jakość tego spotkania. Czy rzeczywiście ci chorzy ludzie dotykając się was mają perspektywę zbawienia. Bez tego nie ma chrześcijaństwa, i nie ma posługi kapłańskiej! – zakończył duchowny.

Po Eucharystii arcybiskup Grzegorz zjadł wspólnie ze swoimi księżmi kolację, a następnie wziął udział w braterskim spotkaniu, w czasie którego młodzi księża mieli okazję porozmawiać o życiu kapłańskim ze swoim biskupem.

Jak podkreśla ks. dr Tomasz Falak - ojciec duchowny kapłanów Archidiecezji Łódzkiej – tematem trwającego zjazdu młodych księży są zagadnienia dotyczące odkrywania swojego człowieczeństwa – rozwoju na płaszczyźnie ludzkiej. Wśród wykładowców zjazdu jest s. Ann Maria Pudełko – apostolinka, ks. dr Tomasz Liszewski – psycholog i psychoterapeuta, o. Ernest Zielonka OCD – przewodniczący wydziału ds. Instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego łódzkiej kurii  oraz o. Maciej Plewka CSsR – proboszcz parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Łodzi.

Udostępnij