Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: wszyscy potrzebujemy nowego impulsu | podsumowanie trzech etapów IV Synodu AŁ

"Wielkie programy naprawy Kościoła rodzą się z wielkiej modlitwy. I nie tylko programy, ale także odwaga odpowiedzialności i pokora służby"

Abp Grzegorz Ryś

„Wszyscy potrębujemy nowego impulsu. Nie tylko do życia Synodu, ale do życia wiarą w ogóle”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas spotkania w ramach IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęło się spotkanie w ramach IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej, które miało miejsce w auli Bp. Tymienieckiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Spotkanie było okazją do podsumowania trzech lat pracy grup synodalnych. Został przedstawiony także dokument podsumowujący III etapy IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Dokument ten został opracowany przez Panią prof. Kaję Kazimierską- socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, ks. dr. Sławomira Sosnowskiego- rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a także ks. Wiesława Kamińskiego- dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

Na początku spotkania głos zabrał Metropolita Łódzki który mówił, że po tym trudnym czasie potrzeba nam wystartować od nowa. „Do tego będzie służyć ewangelizacja, która  będzie się odbywać w naszym mieście we wrześniu. Jednak zasadniczo budowanie naszego Kościoła wiąże się z Synodem”- powiedział Abp. Ryś.

W kolejnej części spotkania odbyła się dyskusja podczas której zebrani mogli dołączyć do rozważań na temat trzyletniej pracy synodalnej.

Na zakończenie głos zabrał Metropolita Łódzki, który zwrócił uwagę na to, że trzeba odpowiedzieć na pytania, które przez te trzy lata mocno wybrzmiały. Zauważył również, że jest potrzeba na odpowiedzenie na trzy zagadnienia i pytania, które wyraźnie zostały zaakcentowane podczas tego spotkania:

-formacja duchownych

- jak do wiary prowadzić tych, których wiara ma jedynie wymiar kulturowy

Co zrobić, aby Synod miał wymiar Diecezjalny i zaangażowała się w niego większa liczba Archidiecezjan?

Na zakończenie spotkania członkowie Synodu odmówili modlitwę za IV Synod Archidiecezji Łódzkiej, a Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś i Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski udzielili wszystkim błogosławieństwa.