Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ziółek: życie trzeba chronić | Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego wierni Archidiecezji Łódzkiej spotkali się w parafii Podwyższenia Krzyża Św. aby wraz ze swoim pasterzem modlić się w intencji miasta. Mszy Św. w Kościele Stacyjnym przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek.

W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na to, że w tym dniu przeżywamy także w Kościele w Polsce Dzień Świętości Życia. „Bóg kończąc dzieło stworzenia rzekł: uczyńmy człowieka na nasz obraz, podobnego nam. Taka jest najgłębsza prawda o nas samych. Autorem początku życia każdego człowieka jest sam Bóg. Życie jest w całości darem dzięki któremu Bóg udziela coś z siebie swojemu stworzeniu. Jeżeli życie jest nam podarowane przez Stwórcę jeżeli jesteśmy zrodzeni z Jego wielkiej i bezinteresownej miłości, którą ofiarował nam bez żadnych naszych zasług, to czy nie jest to dostateczny powód, aby patrzyć na nie jak na największą świętość do której prawo ma tylko sam Bóg?”- pytał Abp Ziółek.

Dalej duchowny zwrócił uwagę na to, że miejscem spotkania ze świętością życia Bóg uczynił rodzinę. „Bóg który jest miłością objawił dar życia pośrodku miłości mężczyzny i kobiety, aby stawała się sanktuarium miłości i życia. Właśnie w ludzkim rodzicielstwie sam Bóg jest obecny”- podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

Ksiądz Arcybiskup mówił także, że Dzień Świętości Życia gromadzi nas najpierw na dziękczynieniu, ale wzywa nas także do modlitwy błagalnej w intencji bezwarunkowego szacunku dla ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. „Życie trzeba chronić. Uwrażliwiał nas na to św. Jan Paweł drugi, kiedy z bólem mówił, że w naszej epoce jesteśmy niestety świadkami masowego zabijania niewinnych istnień ludzkich. Życie- ten święty dar trzeba koniecznie chronić broniąc prawa każdego człowieka do narodzenia, a następnie do istnienia”- powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Kaznodzieja odnosząc się do sceny zwiastowania, która przedstawiona była w dzisiejszej Ewangelii mówił, że zostaje nam przywrócona wiara w Bożą miłość względem każdego człowieka. „Bóg nas kocha. Każdy z nas jest przez Pana Boga powołany i obdarzony świętym darem życia. Bóg utkał nas w łonach matek. Trzeba uwierzyć Panu Bogu, że nas kocha i że aż tak nas umiłował i trzeba nam się zadziwić nad tym stwórczym słowem, które Bóg wypowiedział nad każdym z nas”- dodał duchowny.

Po homilii każdy mógł przystąpić do duchowej adopcji, która ma na celu chronić życie poczęte, a zagrożone. Osoba która deklaruje się do duchowej adopcji ma za zadanie modlić się za to dziecko przez 9 miesięcy odmawiając jedną dziesiątkę różańca, a także specjalną modlitwę. Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek wyraził ogromną radość, że tyle osób podjęło się tego zadania.