8(1999)

Łódzkie Studia Teologiczne nr 8(1999)

pobierz plik pdf

Ad Dei gloriam et pacem in terris
W służbie dla chwały Bożej i pokoju na ziemi
KSIĘGA PAMIĄTKOWA KU CZCI
BISKUPA PROFESORA BOHDANA BEJZE
W 70. ROCZNICĘ URODZIN

ks. Sławomir Szczyrba, Słowo wstępne

ROZPRAWY I ARTYKUŁY

ks. Sławomir Szczyrba, Rys biograficzny i bibliografia prac biskupa prof. dra hab. Bohdana Bejze

bp Bohdan Bejze, O Soborze Watykańskim II

Mieczysław Gogacz, Glosa do tematu pokoju

ks. Józef M. Dołęga, Filozofa religii na XX Światowym Kongresie Filozofii

ks. Stanisław Kowalczyk, Idea sprawiedliwości społecznej w nauce Kościoła

Mieczysław A. Krąpiec OP, Teatr jako sposób życia człowieka

Andrzej Maryniarczyk SDB, Człowiek – istota otwarta na transcendencję

Edmund Morawiec CSSR, Uwagi o scholastycznym nurcie filozofii w średniowieczu

ks. Piotr Moskal, Problem poznania Boga na drodze rozumowania

Urszula Michalak USJK, Czy religii potrzebna jest metafizyka?

Edward Nieznański, Aksjomatyczna teoria Absolutu Osobowego

Zbigniew Łepko SDB, Odpowiedzialność w badaniach naukowych

Tadeusz Styczeń SDB, Kim właściwie jest Jan Paweł II?

Zofia J. Zdybicka USJK, Alienacja zasadnicza: człowiek bogiem

* * *

Grzegorz M. Bartosik OFM Conv., Kapłaństwo w promieniach Niepokalanej. Cechy charakterystyczne kapłaństwa św. Maksymiliana Kolbego

Paweł Chojnacki, „Droga wiary” w Listach św. Pawła

bp Bronisław Dembowski, Maryja – pierwsza Charyzmatyczka. Rozważania teologiczno-pastoralne

ks. Jan Jachym, „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich…” (Rdz 1, 27)

ks. Jan Jachym, Jezus o Aniołach

ks. Andrzej Kociołek, Trynitarno-zbawczy charakter Kościoła podstawą eklezjalnego ukierunkowania współczesnej katechezy

ks. Grzegorz Leszczyński, Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej

ks. Andrzej Perzyński, Jedyność i powszechność posłannictwa Jezusa Chrystusa

ks. Stanisław Skobel, Moralność błogosławieństw (W pierwszą rocznicę śmierci ks. prof. Bernharda Häringa)

ks. Jan Słomka, System i nadzieja

Violetta Przerembska, Korelacje między tekstem biblijnym a jego wielogłosowym opracowaniem w muzyce dawnej

ks. Stanisław Grad, Rozwój sieci parafialnej w Łodzi w okresie międzywojennym

ks. Mieczysław Różański, Sieć parafialna w archidiakonacie uniejowskim w świetle Liber Beneficiorum Jana Łaskiego

ks. Piotr Zwoliński, Parafia pierwszą linią frontu walki z klerem

ks. Piotr Zwoliński, Najstarsze dewocjonalia studziańskie jako wyraz kultu Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie

SPRAWOZDANIA I RECENZJE

ks. Jan Jachym, Ekumeniczne Dni Biblii w Łodzi w 1998 roku

* * *

ks. Tadeusz Sikorski, (rec.) bp Adam Lepa, Mity i obrazy, Wydawnictwo Archidiecezjalne Łódzkie, Łódź 1999, ss. 95.
ks. Tadeusz Sikorski, (rec.) „Wszystko, co uczyniliście…”. Z siostrą Małgorzatą rozmawia Michał Okoński, Wydawnictwo Znak, Kraków 1999, ss. 208.
ks. Tadeusz Sikorski, (rec.) Teologia i życie. Księga pamiątkowa ku czci Księdza Profesora dra hab. Jana Kowalskiego z racji 40-lecia kapłaństwa i 35-lecia pracy naukowej, Częstochowskie Wydawnictwo Diecezjalne Regina Poloniae, Częstochowa 1994, ss. 519.
ks. Tadeusz Sikorski, (rec.) B. a., Synteza moralności katolickiej w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Jedność, Kielce 1999, ss. 120.
ks. Tadeusz Sikorski, (rec.) „Anamnesis” nr 16, Jak przekazywać wiarę dzisiaj? Kerygmat – katecheza
– Dialog wiary – Mystagogia, Wydawnictwo Diecezjalne Hodie, Sandomierz 1998.
ks. Tadeusz Sikorski, (rec.) Gustave Martelet, Zapomniany Sobór?, tłum. I. Bobbé, Wydawnictwo M – Znak, Kraków 1997, ss. 127.
ks. Tadeusz Sikorski, (rec.) Tożsamość i metodyka nauczania teologii moralnej, red. ks. J. Nagórny, A. Deredziuk OFM Cap., Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 1997, ss. 175; Teologia moralna wobec współczesnych zagrożeń, red. ks. J. Nagórny, A. Deredziuk OFM Cap.,Wydawnictwo Diecezjalne Hodie w Sandomierzu, Lublin 1999, ss. 166.
ks. Stanisław Skobel, (rec.) Mark O’Keefe OSB, Etyka a duchowość, tłum. K. i M. Romankowie, Wydawnictwo WAM, Kraków 1998, ss. 186.
ks. Stanisław Skobel, (rec.) Olivier Clément, Ciało śmiertelne i chwalebne. Wprowadzenie do teopoetyki ciała, tłum. M. Żurawska, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 1999, ss. 123.
ks. Jan Słomka, (rec.) Ks. Roman Murawski SDB, Wczesnochrześcijańska katecheza (Do Edyktu
Mediolańskiego – 313 r.), Płocki Instytut Wydawniczy, Płock 1999, ss. 238.
ks. Sławomir Szczyrba, (rec.) Ewa Podrez, Moralne uzasadnienie tolerancji, Wydawnictwo ATK, Warszawa 1999, ss. 341.

Z ŻYCIA  SEMINARIUM

Diariusz wydarzeń seminaryjnych wrzesień 1998 – czerwiec 1999
Wykaz prac magisterskich wykonanych w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. R0k 1999

Comments are closed.