Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś: ci co Go przyjmują stają się dziećmi Boga | Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga.

Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.

„Są ci co Słowo przyjmują i są ci, co Go odrzucili. Przyjmują Go ci, którzy się stają dziećmi Boga”- mówił w swojej homilii Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś. Metropolita Łódzki przewodniczył Eucharystii w Archikatedrze Łódzkiej w Uroczystość Narodzenia Pańskiego.

W swojej homilii Metropolita Łódzki mówił, że dziś słuchamy hymnu św. Jana o Słowie, które stało się Ciałem. Ten tekst ostateczni objaśnia to wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat. „Ten przepiękny hymn nie tylko nam wyjaśnia, ale stawia nas też przed wyborem i decyzją. Możemy należeć do tych, którzy przyjmują Słowo Wcielone i możemy należeć do tych, którzy go nie przyjmują. Nie powinniśmy uciekać przed tą alternatywą tak jak Jan nam ją pokazuje w takie poczucie bezpieczeństwa: przecież jesteśmy chrześcijanami i jesteśmy w Kościele. Nie bez powodu Jan mówi, że Słowo przyszło do swoich, a swoi Go nie przyjęli. To czy my Go przyjmujemy czy nie, nie sprowadza się jedynie do przynależności, czy do wiedzy o tym, że się Jezus narodził i gdzie. Co to znaczy przyjąć Go?”- pytał w swoich rozważaniach duchowny.

W dalszej części swojej homilii Kardynał Ryś zwracał uwagę na to, że nie chodzi o to co wiem, ale o to kim się staję. „Wiem, że się urodził tej nocy. Co to we mnie sprawia? Kim się staję, kiedy odkrywam tę tajemnicę? Jan mówi, że jeśli wierzysz w narodziny Syna Bożego, to stajesz się dzieckiem Boga i odnajdujesz w sobie życie, które nie bierze się tylko z ciała, krwi i ludzkich pragnień”- wyjaśniał kaznodzieja.

„Kiedy czytamy hymn Jana o Słowie to właściwie życie, które dzieje się wbrew, albo obok Słowa Bożego trudno nazwać życiem. To co się stało w Nim można nazwać życiem. Mogę mówić o sobie, że żyję naprawdę jeśli żyję w odniesieniu do tego Słowa i w posłuszeństwie do Niego”- mówił Ksiądz Kardynał.

Na zakończenie swojej homilii Ksiądz Kardynał podkreślił, że są ci co Słowo przyjmują i są ci, co Go odrzucili. Przyjmują Go ci, którzy się stają dziećmi Boga.

Jutrzejszej sumie odpustowej w Archikatedrze Łódzkie będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski.