Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 883
„Kapłaństwo służebne. Formacja do święceń- formacja po święceniach” | Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Evangelii Gaudium
Udostępnij

„Kapłaństwo służebne. Formacja do święceń – formacja po święceniach”- to temat II Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu Evangelii Gaudium. Konferencja została zorganizowana przez Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, a patronach honorowy nad wydarzeniem objął Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki.

Sesja naukowa odbyła się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i był podzielona na trzy panele. Podczas konferencji podjęta została refleksja nad drogą formacji kapłańskiej, jej kształtem w naszych czasach: w pierwszych dziesięcioleciach trzeciego tysiąclecia i - miejscu: w Archidiecezji Łódzkiej, w Polsce.

W proponowanym tytule konferencji dokonano rozróżnienia na dwa typy formacji: do święceń i po święceniach. Różnią się one znacząco, ale myślenie o każdym z nich ściśle łączy się z pytaniami o sposób obecności księdza w Kościele powszechnym i  lokalnym oraz w świecie: jaka ona jest, jak się zmienia, co należy chronić, a co zmienić, wreszcie: co zmienia się niezależnie od ludzkiej woli, wysiłków i pomysłów na formację.

Sesja I: Formacja a Magisterium Kościoła

Bp Damian BrylGłówne założenia dokumentu Ratio institutionissacerdotalis pro Polonia.

Ks. dr hab. Damian Wąsek (UPJPII), Ks. dr hab. Marek Gilski (UPJPII), Magisterium Kościoła o formacji do święceń: pobożne życzenia czy realna szansa na przezwyciężenie kryzysu powołań?

Ks. prof. dr hab. Jan Słomka (WTL UŚ , WSD Łódź), Pochwała posłuszeństwa.

Dyskusja


Sesja II: Liturgia a formacja

Ks. dr Sławomir Jeziorski (WSD Rzeszów, UPJPII), Liturgia godzin: kanoniczny obowiązek czy wydarzenie formacyjne w życiu prezbitera.

Ks. dr Mariusz Szypa (PWT Wrocław), Liturgiczna formacja do posług i święceń w seminariach duchownych.

Ks. dr Sławomir Sosnowski (WSD Łódź), Formacyjna rola liturgii według Franciszka

Dyskusja


Sesja III: Wokół formacji

Ks. dr Przemysław Sawa (WTL UŚ), Duchowny w służbie „Kościoła w wyjściu”.

Ks. dr Bartosz Trojanowski (PWT Wrocław), Przyczyny i konsekwencje możliwości zabronienia przystąpienia do prezbiteratu diakonom przeznaczonym do kapłaństwa (por. kan. 1030 KPK).

Dyskusja


CYKL KONFERENCJI EVANGELII GAUDIUM

Tytuł, rozpoczętego w 2020 r. cyklu konferencji naukowych, jest tożsamy z tytułem pierwszego, programowego tekstu papieża Franciszka, w trakcie jego pontyfikatu podejmujemy wszak tę inicjatywę.

Nie mamy jednak zamiaru skupiać się wyłącznie na analizie treści tej adhortacji czy dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, sygnowanych przez papieża Franciszka. Tym bardziej nie zajmuje nas studiowanie myśli Ojca Świętego jako teologa.

Interesujemy się natomiast studium aktualnego nauczania Kościoła. To nauczanie, Magisterium wykonywane przez Urząd Nauczycielski Kościoła, jest właśnie żywą Tradycją.

Wiara w Kościół, którą wyznajemy w Credo, to dla teologów katolickich w sposób szczególny przekonanie, że dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła są wyrazem wiary Kościoła.

Udostępnij
Galeria zdjęć