Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1140
Dr hab. inż. prof. PŁ Jacek Grabarczyk - przyszły diakon Kościoła Łódzkiego przyjmie święcenia w Watykanie
Udostępnij

Już w najbliższą niedzielę - 23 lutego br. - w czasie trwającego w Wiecznym Mieście Jubileuszu Diakonów - międzynarodowa grupa kandydatów do diakonatu przyjmie Święcenia Diakonatu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Wśród przyszłych diakonów znalazł się polski przedstawiciel - pochodzący z Archidiecezji Łódzkiej - dr hab. inż. prof. PŁ Jacek Grabarczyk, wykładowca Politechniki Łódzkiej.

Jak podkreśla przyszły diakon - o diakonacie myślałem już jakiś czas, ale wychodziłem z założenia, że to wspólnota powinna zaprosić kogoś do diakonatu widząc w nim taki potencjał. Z czasem dostałem taką propozycję od moich duszpasterzy, którzy zapytali: czy nie chciałbym być diakonem? To był dla mnie taki znak, że to, co się we mnie rodzi jest potwierdzone również przez wspólnotę. Potem była kwestia rozeznawania czy jest to miejsce dla mnie. - dodaje profesor Politechniki Łódzkiej.

Kandydaci do diakonatu stałego w Archidiecezji Łódzkiej przygotowują się w - powstałym w styczniu 2019 roku - Ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej, którego dyrektorem jest ks. dr Zbigniew Tracz, kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Jak informuje ks. dr Zbigniew Tracz –  po półrocznym okresie aspirantury i obrzędzie kandydatury, rozpoczyna się trzyletnie przygotowanie teologiczno - pastoralne dla kandydatów do diakonatu stałego, które zakłada regularne studia teologiczne. To czas rozpoznawania kandydatów, weryfikowania ich powołania, badania opinii o nich i ich zdatności do przyjęcia święceń. – podkreśla kanclerz.

Posługa diakona stałego w Kościele wiąże się nie tylko z podejmowaniem - jak dotychczas pracy zawodowej, ale przede wszystkim łączeniem posługi w Kościele z życiem rodzinnym. - Moja żona była przy tej propozycji dotyczącej diakonatu i nie zaprotestowała, natomiast cały czas przyglądaliśmy się temu, i pojawiały się pytania: czy ten diakonat nie zabierze mi męża? Pierwszym powołaniem jest to, że mi ślubowałeś, a co będzie z tym ślubowaniem, kiedy ty dostaniesz jakąś misję w Kościele? Jeśli chodzi o dzieci, to patrzą trochę na mnie jak „na kosmitę” to jest dla nich coś dziwnego - mieć w domu ojca diakona, ale myślę, że rozumieją powagę tej sytuacji.- dodaje.

Zapytany o swoje plany na posługę diakońską w Kościele Łódzkim przyszły diakon odpowiada - nie mam jeszcze jakiegoś specjalnego pomysłu na swój diakonat, chociaż od wielu lat jestem zaangażowanym w Kościele - we Wspólnotę Mocnych w Duchu, więc myślę, że na początku nie będzie to nic nowego, większego, szczególnego. Chciałbym dobrze robić to, co robię, chciałbym też być osobą, która jest w stanie pomagać innym w dojściu do spotkania z Panem Bogiem. - zaznacza Grabarczyk.

Święcenia Diakona w bazylice Świętego Piotra, w Roku Jubileuszowym 2025, to wielkie wyróżnienie dla Kościoła Łódzkiego, choć nie będą to pierwsze Świecenia Diakona do stałej posługi. Pierwsze Święcenia w Archidiecezji Łódzkiej miały miejsce 28 maja 2022 roku. Wówczas z rąk metropolity łódzkiego przyjęło je 16 mężczyzn. Aktualnie do Święceń Diakonatu w Ośrodku Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej przygotowuje się 8 kandydatów, a Święcenia odbędą się 31 maju br.

___________________________________________________

Zobacz także:

Udostępnij