Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1028
Abp Ryś: ja sam nie jestem w stanie wyjść z niewoli – to Pan mnie z niej wyzwala!
Udostępnij

- Oddaję Panu dzień, by doświadczyć, że On mnie wyzwala, że On wyprowadza z Egiptu. Ja sam nie jestem w stanie wyjść z tej niewoli, ale to On mnie wyzwala. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

Podczas dzisiejszej porannej Eucharystii celebrowanej przez metropolitę łódzkiego w kaplicy domu biskupów łódzkich kaznodzieja zwrócił uwagę na temat Szabatu, który – choć jest przykazaniem Starego Testamentu – interpretowane jest na nowo.

- Szabat jest dla człowieka - to jest o tyle uderzające – że w Torze czytamy, że Szabat jest dla Pana, jest dniem przeznaczonym Panu. – zauważył w homilii abp Grzegorz. - To, co Jezus mówi do nas w dzisiejszej ewangelii – można interpretować w ten sposób – to, co oddajemy Panu i tak trafia do nas. Wtedy, kiedy Boga stawiamy w centrum naszego życia – bo to oznacza być dla Pana - to On kieruje naszą uwagę na człowieka. Sam Bóg stawia człowieka w centrum naszej uwagi. Jeśli świadczymy dobro Panu, to jest ono także dobrem dla człowieka. Szabat, który jest dniem dla Pana, jest także dniem dla człowieka. – podkreślił celebrans.

- Szabat jest nie tylko wspomnieniem odpoczynku Boga, ale także wspomnieniem wyzwolenia z Egiptu. Gdy Biblia mówi o „wspominaniu” to ma na myśli przeżywanie, które dotyczy także człowieka. Oddaję Panu dzień, by doświadczyć, że On mnie wyzwala, że On wyprowadza z Egiptu. Ja sam nie jestem w stanie wyjść z tej niewoli, ale to On mnie wyzwala. Wchodzę w ten dzień dla Pana – nie robię dla siebie nic otwierając przestrzeń dla Pana – a Pan dokonuje wyzwolenia człowieka, które przekłada się na działanie wobec innych – dasz odpocząć swojemu niewolnikowi, niewolnicy – jak mówi księga powtórzonego prawa. Doświadczenie własnego wyzwolenia, zmienia twoją wrażliwość na sytuację innych. Dzień dla Pana, zmienia twój dzień ukierunkowując go dla ludzi! – dodał arcybiskup.

Łódzki pasterz zauważył, że - kiedy wchodzimy w rzeczywistość wiary i chcemy w niej wywyższać Pana, to za każdym razem Pan nam pokazuje że nie da się w tym prześcignąć. On ze swej strony wchodzi w tę relację z nami, żeby nas wywyższać, żeby nas podnosić, żeby nas obdarzać dobrem! Dlatego nieporozumieniem są te wszystkie oskarżenia, które mówią: że wiara alienuje człowieka, że go pozbawia ambicji, tożsamości, że go upokarza. Wiara jest doświadczeniem wielkości, ale takiej którą człowiek otrzymuje od Boga, kiedy wchodzi z Nim w relację. – zakończył kaznodzieja.

Poranne Eucharystie celebrowane przez metropolitę łódzkiego i transmitowane on-line na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej mają za zadanie duchowo pomóc wiernym przebywającym w szpitalach, oraz zamkniętym w domach na kwarantannie czy izolacji. Ta duchowa łączność ma być wsparciem i pomocą w trudnym czasie trwającej pandemii covid19.

Udostępnij