Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 3198
Nie przychodzę, żeby zatracać - XXII Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Łodzi
Udostępnij

Łódź – miasto czterech kultur: Polskiej Rosyjskiej, Niemieckiej i Żydowskiej będzie w tym roku gospodarzem centralnych obchodów XXII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, który odbędzie się w czwartek 17 stycznia br. Hasłem przewodnim tego dnia są słowa z księgi proroka Ozeasza: Nie przychodzę, żeby zatracać (Oz 11, 9).

W przeddzień obchodów tj. 16 stycznia w Urzędzie Miasta Łodzi, który włączył się w przygotowanie łódzkich obchodów Dnia Judaizmu, odbędzie się konferencja prasowa, która przybliży i omówi tematykę tegorocznego spotkania. Natomiast wieczorem o godz. 19:00 w łódzkiej katedrze zostanie otwarta wystawa zatytułowana: Artur Szyk, Człowiek dialogu. Wystawa została przygotowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w łodzi z okazji 60. rocznicy śmierci Artysty. Dopełnieniem wystawy będzie koncert Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi, który zaprezentuje pieśni i piosenki żydowskie.

- Zbliżający się, kolejny Dzień Judaizmu będzie dla mnie przede wszystkim spotkaniem z łodzianami. – mówi Dawid Szychowski Rabin Łodzi. - My żyjemy obok siebie i choć się różnimy, to potrafimy ze sobą się spotkać i porozmawiać, to dla mnie bardzo ważne. Nasze spotkanie będzie także modlitwą, będzie wydarzeniem tu i teraz, a intencją naszej modlitwy będzie prośba do Boga, by zesłał pokój, by nie było wojen, abyśmy potrafili się porozumieć ponad podziałami. Takie spotkanie – jak Dzień Judaizmu - jest potrzebne, bo choć jak może się wydawać z modlitwy nie ma pieniędzy, to one jednak są. Nie ma Tory, nie ma mąki. Nie ma mąki nie ma Tory. Nie będzie takich spotkań, nie będzie pokoju. – podkreśla Szychowski.

Centralne obchody Dnia Judaizmu rozpocznie w czwartek 17 stycznia wspólna modlitwa na łódzkim Cmentarzu Żydowskim o godz. 9:30. Następnie o godz. 11:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się sympozjum składające się z dwóch paneli. W pierwszym poświeconym Biblii   głos zabierze prof. Paweł Śpiewak - W jaki sposób Żyd czyta Torę? oraz ks. dr Arnold Zawadzki - Czy żydowska lektura Biblii jest potrzebna chrześcijanom? Panel poprowadzi bp Rafał Markowski, - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.  Drugi panel poświęcony relacjom chrześcijańsko - żydowskim animować będzie Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a głos zabiorą: Nili Amit, Br. Krzysztof Fronczak OH.

Szczególnym wydarzeniem tego dnia wieńczącym całe obchody będzie Centralne nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez abp Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego, które celebrowane będzie w namiocie ustawionym na Starym Rynku w Łodzi w pobliżu miejsca zburzonej przez Niemców w czasie wojny Synagogi Alte Szil. Po nabożeństwie odbędzie się wieczór z kulturą zatytułowany: „Kobiety w Biblii”.

Do modlitwy i uczestnictwa w tegorocznym Dniu Judaizmu zaprasza metropolita łódzki – ks. abp Grzegorz Ryś. – Bardzo serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu. Potrzebujemy dziś mocnego znaku, który przekształca przeszłość, odwraca przeszłość Aby nie powtórzyło się już nigdy to, co było złe w naszej historii musimy być blisko siebie, musimy się razem spotykać także przed Panem Bogiem i razem modlić się o jedność, o pokój w świecie. Przyjdźcie, będziemy razem! – zaprasza arcybiskup łódzki.

Dzień Judaizmu, który został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia, a więc w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego obchody mają na celu odkrycie korzeni i więzi, które łączą chrześcijan z judaizmem poprzez Stary Testament tak ważny dla Narodu Wybranego. Łódź będzie już po raz drugi gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu. Poprzednim razem było to w 2001 roku. Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż w tym mieście przed II Wojną Światową mieszkało blisko 250 tyś. Żydów. To w tym mieście żył Izrael Poznański, który wzniósł olbrzymią fabrykę włókienniczą, pobudował dla siebie pałac, a dla swoich pracowników przybywających do Łodzi za chlebem kamieniczne mieszkania, szpital, a nawet kościół. To w Łodzi znajdowało się  drugie co do wielkości (zaraz po Warszawie) Litzmannstadt Ghetto. To w tutaj jest największy w środkowo wschodniej Europie cmentarz żydowski, na którym pochowani są między innymi rodzice Juliana Tuwima.

Każdy może wziąć udział w obchodach XXII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który odbędzie się w Łodzi dzięki transmisji na żywo na stronie Archidiecezji Łódzkiej, Facebooku - Archidiecezja Łódzka oraz na kanale YouTube - Archidiecezja Łódzka. Transmisja online już od godz. 18:00. Należy zaznaczyć, że jednym ze współorganizatorów tegorocznego Dnia Judaizmu ze swoim wkładem finansowym jest Miasto Łódź.

Udostępnij