"Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków."
„Nastawienie na osobę jest całą treścią nieba. Nie oczekujemy od Boga pałaców, ale oczekujemy bycia z nim twarzą w twarz, w takim poznaniu jak jesteśmy poznani przez Niego”- mówił w pierwszą sobotę miesiąca listopada Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.
Msza Św. sprawowana była o poranku w domowej kaplicy Metropolity Łódzkiego. W swoim słowie skierowanym do wiernych zebranych w kaplicy, ale także do tych, którzy uczestniczyli w Eucharystii dzięki transmisji na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej zwrócił uwagę na to, że mimo iż w dzisiejszej Ewangelii jest najczęściej wymieniane słowo „mamona”, to istotniejszym słowem jest „przybytek”.
„Przybytek, namiot, skene, tabernakulum. To słowo uświadamia nam, że nikt w niebie nie ma pałacu, co najwyżej namiot. Bóg kocha mieszkać w namiocie. Słowo rozbiło namiot między nami. Nie chodzi tu o to, że w niebie człowiek jest koczownikiem i jest tylko przejściowo. Chodzi o to, że w niebie człowiek nie potrzebuje pałacu. W niebie odkrywa co jest największą wartością. W kościele tabernakulum nie bierze swojego znaczenia z tego jak wygląda i jakim jest dziełem sztuki. Tabernakulum jest ważne ponieważ jest miejsce obecności i skupia nas na osobie”- wyjaśniał Ksiądz Arcybiskup.
Dalej kaznodzieja mówił o tym, że w niebie nie ważne jest jak kto mieszka, kto ile ma pieniędzy, ale liczą się relacje między osobami. Liczy się osoba, a nie to kim jest, ile posiada i w jakich wygodach mieszka. „Nastawienie na osobę jest całą treścią nieba. Nie oczekujemy od Boga pałaców, ale oczekujemy bycia z nim twarzą w twarz, w takim poznaniu jak jesteśmy poznani przez Niego”- mówił Abp Ryś.
Na zakończenie homilii Metropolita łódzki mówił o tym, że słowo „namiot” objawia nam co jest szczęściem w życiu człowieka. Istotne jest to, kim człowiek jest i kim jest w relacjach z innymi.
W codziennych Eucharystiach z metropolitą łódzkim transmitowanych on-line z kaplicy domu biskupiego można uczestniczyć codziennie o godz. 7:30, a w niedzielę o godzinie 9:30 wchodząc na stronę www.archidiecezja.lodz.pl lub na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.