Mszą świętą celebrowaną przez metropolitę łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia w kaplicy księży Salezjanów w Łodzi rozpoczęła się konferencja „Dialog w edukacji, edukacja w dialogu”, która odbywa się w 101. rocznicę urodzin ks. Janusza Tarnowskiego i 25- lecie dialogicznej praktyki pedagogicznej w szkołach ALA Autorskie Licea Artystyczne i Akademickie we Wrocławiu .
Pierwsze słowo jakie padło na dzisiejszej Eucharystii, to słowo „dialog”. – mówił w swojej homilii metropolita łódzki. - Pozostałe dwa słowa ważne dla ks. prof. Tarnowskiego to słowa „osoba” i „egzystencja” – życie, które rozwija się z głębokich motywacji. O wszystkich tych słowach biblia – Słowo Boga – ma wiele do powiedzenia. Biblia jest wielką księgą o dialogu – są w niej setki rozmów. Te najbardziej niezwykłe, to rozmowy Boga z ludźmi, w tych rozmowach zawsze idzie o osobę, o spotkanie. – zauważył arcybiskup Grzegorz.
- Ile razy Biblia mówi o dialogu, to w ten sposób go motywuje, że dialog jest ważny z racji na relację, z racji na człowieka. On wcale nie musi – jako najważniejszy motyw – mieć ustalenie jakiejś prawdy. Bo czasem obie strony prawdę znają, ale nie chcą ze sobą rozmawiać. Nie chodzi o ustalenie jakiejś prawdy, ale o relację, by nie przejść obok drugiego obojętnie. – podkreślił kaznodzieja.
Z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczna konferencja odbywa się on-line, dlatego też zarejestrowani uczestnicy konferencji wysłuchają wykładów oraz wezmą udział prelekcjach wirtualnie. Wśród prelegentów znajdą się: prof. Bogusław Śliwerski, dr Adrianna Sarnat-Ciastko, dr Wiesława Buczek, ks. Julian Dzierżak, SDB, Agnieszka Guzik i Agnieszka Górecka, czy Henryk Cichecki.