instrukcja duszpasterska nr 2/2008
w sprawie dziewięciomiesięcznej Nowenny do Matki
Bożej Jasnogórskiej przed Nawiedzeniem Jej Obrazu
w archidiecezji łódzkiej

Dziewięciomiesięczna Nowenna przed Nawiedzeniem naszej archidiecezji przez Matkę Bożą w znaku Jej Jasnogórskiego Obrazu stanowi bliższe przygotowanie Kościoła łódzkiego do tego wielkiego wydarzenia. Oto wskazania, które w związku z tym należy uwzględnić.

1. Rozpoczęcie Nowenny nastąpi w niedzielę 21 grudnia br. Jej zakończenie będzie miało miejsce w niedzielę 16 sierpnia przyszłego roku. W niedzielę 14 grudnia podczas wszystkich mszy świętych będzie odczytany Komunikat Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego zapowiadający rozpoczęcie Nowenny.
  2. Nowenna będzie oparta na dziewięciu następujących po sobie trzecich niedzielach miesiąca. Wybrana została trzecia niedziela, gdyż wśród niedziel właśnie ona jest w miesiącu niedzielą najbardziej maryjną (wieczorem nabożeństwo różańcowe, w apostolstwie modlitwy różańcowej wymiana tajemnic).
  3. Każda z dziewięciu niedziel uwzględnia temat specyficzny dla danego dnia Nowenny, rozważany przez cały najbliższy miesiąc (do następnego etapu nowenny). Dzięki takiemu układowi, wierni będą mogli się włączyć do aktywnego uczestnictwa w tym bardzo ważnym wydarzeniu. Do obowiązującego tematu nawiązujemy w homiliach, na katechezie oraz podczas miesięcznych spotkań z zespołami parafialnymi.
  4. W ramach liturgii mszalnej przewidziano:
    • Wygłoszenie kazania okolicznościowego, opartego na dostarczonym materiale.
    • Włączenie do modlitwy wiernych odpowiednich intencji (zaproponowanych w programie Nowenny).
    • Odmówienie modlitwy miesiąca.
    • Odmówienie jednego dziesiątka różańca.
  5. Podczas nabożeństwa różańcowego należy uwzględnić:
    • Modlitwę wstępną
    • Modlitwę miesiąca
    • Akt oddania się Matce Bożej
    • Modlitwę zakończenia
  6. W miesiącu marcu obchód Nowenny zbiegnie się z nabożeństwem Gorzkich Żali. Należy wtedy do ich celebracji włączyć:
    • Modlitwę miesiąca
    • Dziesiątek różańca (tajemnica bolesna)
    • Akt oddania się Matce Bożej
    • Apel Jasnogórski
  7. W maju do Nowenny włączamy recytowaną Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny wraz z modlitwą Pod Twoją obronę.
    Podobnie w czerwcu należy włączyć do Nowenny recytowaną Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  8. W niedzielę, która poprzedza bezpośrednio niedzielę Nowenny należy o niej przypomnieć parafianom i zachęcić ich do licznego udziału we wspólnej modlitwie.
  9. Podczas Nowenny przybliżamy wiernym hasło Nawiedzenia archidiecezji łódzkiej. Są nim słowa: "Zawsze z Twoim Synem" (Zob. Komunikat Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego zapowiadający Nowennę). Nawiązuje ono do słów Matki Bożej wypowiedzianych w Kanie Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2,5). Jest to najważniejsze oczekiwanie, jakie skieruje Matka Boża pod naszym adresem podczas Nawiedzenia. Hasło jest aktem naszego zobowiązania do wiernego trwania przy Jezusie. Zakłada ono z naszej strony konsekwentne wypełnianie Jego woli (por. J, 14,23) i obronę wartości chrześcijańskich. "Zawsze z Twoim Synem" znaczy także "zawsze razem z Kościołem".
  10. Udział parafian w celebracji Nowenny będzie dobrą okazją do przypomnienia im o dacie uroczystego powitania Obrazu (12 września 2009 r.), o terminie Nawiedzenia parafii a także o pielgrzymce archidiecezji łódzkiej na Jasną Górę w sobotę 25 kwietnia 2009 r.

Łódź, 4 grudnia 2008 r.

Biskup Adam Lepa