Komunikat Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego
Matki Bożej Jasnogórskiej przed Nawiedzeniem
Jej Obrazu w archidiecezji

Drodzy Archidiecezjanie

Już tylko miesiące dzielą nas od dnia, gdy w znaku jasnogórskiego Obrazu przybędzie do naszej archidiecezji Matka Boża.

Nastąpi to 12 września 2009 r. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowie Trybunalskim.

Jako Kościół łódzki pragniemy się do tego spotkania jak najstaranniej przygotować. Miesiące jakie nam pozostały, nazwaliśmy czasem oczekiwania. Ufamy, że z Bożą pomocą, wyjednaną przez Panią Jasnogórską, będzie to czas błogosławiony, bo wypełniony licznymi owocami naszych modlitw i dobrych uczynków oraz wspólnej troski o jak najgodniejsze przyjęcie Matki naszego Pana.

W swoich sercach nosimy nieśmiałą ambicję, aby Nawiedzenie Pani Jasnogórskiej stało się wyjątkowe i przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania - jest wszak Królową naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków. Jej obecność będziemy przeżywać we wspólnotach parafialnych, a pośrednio w naszych domostwach, w zakładach pracy i ważnych instytucjach - po raz pierwszy w wolnej Polsce.

Naszym bliższym przygotowaniem do radosnego Nawiedzenia archidiecezji będzie specjalna dziewięciomiesięczna Nowenna. Będziemy ją odprawiać zawsze w trzecią niedzielę miesiąca. Rozpoczniemy Nowennę w niedzielę 21 grudnia br. a zakończymy w niedzielę 16 sierpnia roku przyszłego.

Dziewięciomiesięczna Nowenna będzie nam przypominała o naszych najważniejszych zadaniach wynikających ze zbliżającego się Nawiedzenia. Każda z poszczególnych niedziel tej Nowenny ma swoją intencję, która powinna się stać ważnym tematem medytacji, rozmów i różnych inicjatyw, przygotowujących nas do przyjęcia cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej i owocnego przeżywania Jej Nawiedzenia. Dobitnym przykładem może być grudniowy temat a zarazem bardzo ważna intencja: O godne przeżycie Nawiedzenia oraz o jego liczne i trwałe owoce. Dodam, że poszczególne intencje naszej Nowenny są odbiciem najważniejszych spraw i problemów w życiu religijnym Kościoła łódzkiego.

Pragnę też poinformować, że hasłem Nawiedzenia w naszej archidiecezji są słowa: "Zawsze z Twoim Synem". Nawiązuje ono do atmosfery Kany Galilejskiej, gdzie Matka Najświętsza wypowiada znane słowa: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2,5). Ufamy, że hasło to, realizowane konsekwentnie w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym uraduje Panią Jasnogórską i będzie piękną formą Jej uczczenia.

Za tydzień, tj. w niedzielę 21 grudnia rozpoczniemy pierwszy miesiąc Nowenny. Duszpasterze poinformują szczegółowo i z odpowiednim wyprzedzeniem o jej przebiegu i ustalonych intencjach. Teraz powiem tylko, że w każdą niedzielę Nowenny, podczas mszy świętej, wysłuchamy okolicznościowego kazania i weźmiemy udział w specjalnych modlitwach, a ponadto w godzinach wieczornych będziemy uczestniczyć w nabożeństwie różańcowym odprawianym w ważnej intencji Kościoła łódzkiego, zawsze z myślą o licznych i trwałych owocach Nawiedzenia.

Serdecznie zapraszam Drogich Archidiecezjan do udziału w tej Nowennie - tak bardzo potrzebnej każdemu z nas, naszym rodzinom i Kościołowi łódzkiemu.

Wszystkim uczestnikom Nowenny z całego serca błogosławię, życząc głębokich i radosnych przeżyć podczas spotkań z Panią Jasnogórską.

Łódź, dnia 8 grudnia 2008 roku.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Metropolita Łódzki