Słowo Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego
na Poniedziałek Wielkanocny 2008 r.
1. Wymowa dzisiejszej liturgii jest niezwykle pouczająca. Można mówić nawet o głębokiej pedagogii Poniedziałku Wielkanocnego. Chwalebne zmartwychwstanie Chrystusa jest tak fundamentalnym wydarzeniem, że powinno rodzić u chrześcijanina odpowiednie postawy. Jedną z nich jest postawa bezgranicznego zaufania. Prosto i jednoznacznie mówi o niej refren psalmu responsoryjnego: "Strzeż mnie, o Boże, Tobie zaufałem". Tylko chrześcijanin, który uwierzył w zmartwychwstanie Chrystusa i zaufał Mu, może oczekiwać od Niego wyjątkowej opieki i wsparcia.
W pierwszym czytaniu wyjętym z Dziejów Apostolskich św. Piotr w taki sposób mówi do rzeszy ludzi o zmartwychwstałym Chrystusie, żeby obudzić w słuchaczach postawę zaufania. Składają się na nią wiara w prawdziwość Zmartwychwstania oraz głębokie przekonanie, że Chrystus, który "swoją śmiercią wybawił nas od śmierci", nie dopuści, żeby ten, który pozostał Mu wierny "uległ skażeniu" i nie był zbawiony.
Z kolei Ewangelia dzisiejsza pozwala nam z podziwem patrzeć na pobożne niewiasty, które z najgłębszą ufnością przyjmują polecenie zmartwychwstałego Jezusa. Wcześniej były świadkami złożenia Jego martwego ciała do grobu. Teraz udają się z misją do apostołów, aby w duchu zaufania przekazać im radosną wieść o zmartwychwstaniu Mistrza.
Udział w dzisiejszej liturgii staje się zatem dobrą nauką, aby Temu, który prawdziwie zmartwychwstał, bez reszty zaufać. Tak jak zaufali Mu wszyscy, którzy otrzymali łaskę dawania świadectwa o zmartwychwstałym Zbawicielu.
2. W adhortacji Sacramentum caritatis, Papież Benedykt XVI wypowiada pełne ufności życzenie: "Przez wstawiennictwo Błogosławionej Dziewicy Maryi, niech Duch Święty rozpali w nas tę samą żarliwość, jakiej doświadczali uczniowie z Emaus" (por. Łk 24,13-35). Wyjaśnia następnie, że pod wpływem spotkania ze zmartwychwstałym Chrystusem, uczniowie ci "powstali i powrócili w pośpiechu do Jerozolimy, by podzielić się radością z braćmi i siostrami w wierze" (Sacramentum caritatis, 97).
My sami, w swojej niełatwej codzienności powinniśmy tak żyć, aby ufać wstawiennictwu Matki Najświętszej. Chcielibyśmy też, idąc za myślą Benedykta XVI, z Jej pomocą naśladować żarliwość uczniów Chrystusa . w naszej odważnej wierze i w naszej miłości do Boga i do ludzi.
Zbliża się wyjątkowa sposobność zawierzenia Matce Najświętszej najważniejszych spraw . Bożych i ludzkich, w całym Kościele i w naszych wspólnotach parafialnych, w rodzinach i w całej Ojczyźnie. Tą sposobnością będzie nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej archidiecezji. Kolejna szansa, żeby odnowić w sobie żarliwość uczniów Jezusa Chrystusa.
Wędrujący Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej powitamy w sobotę 12 września 2009 r. w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim, pożegnamy zaś w sobotę 11 września 2010 r. w parafii archikatedralnej. Mogłoby się wydawać, że mamy jeszcze wiele czasu do rozpoczęcia Nawiedzenia. Jednakże, ponieważ będzie to wyjątkowej wagi przedsięwzięcie duszpasterskie, już teraz należy mówić o konieczności podejmowania odpowiednich przygotowań. Dlatego postanowiłem w dniu dzisiejszym zapowiedzieć to wielkie wydarzenie i gorąco zachęcić do współpracy w jego przygotowaniu. Nawiązuję tym samym do ustalonej praktyki, że właśnie w Poniedziałek Wielkanocny każdego roku przedstawiam moim Archidiecezjanom ważne sprawy Kościoła łódzkiego.
Pragnę przypomnieć, że Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedzał diecezję łódzką już trzykrotnie: w 1974 r., gdy przebywał we wszystkich kościołach parafialnych i niektórych zakonnych; w 1982 r. w związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry nawiedził w Polsce wszystkie katedry i w 1983 r., gdy w każdej diecezji przebywał przez jeden tydzień.
Należy też podkreślić, że Obraz, który do nas przybędzie, poświęcony został w Rzymie w 1957 r. przez Papieża Piusa XII. Zawieźli go do Rzymu kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski oraz biskup Michał Klepacz, ówczesny ordynariusz łódzki.
Matka Boża Jasnogórska w znaku swojego Obrazu nawiedzi wszystkie parafie naszej archidiecezji, kościoły klasztorne i rektoralne, oraz te kaplice zakonne, w których gromadzą się na liturgii wierni świeccy.
Przybycie Obrazu do parafii poprzedzi odpowiednie przygotowanie . najpierw przygotowanie dalsze, a później przygotowanie bezpośrednie przez dziewięciotygodniową nowennę oraz przez rekolekcje maryjne.
Przygotowanie dalsze rozpoczęło się z chwilą, gdy poinformowałem o Nawiedzeniu księży proboszczów naszej archidiecezji, zgromadzonych na swoim dorocznym zebraniu 7 lutego br.
Do rozpoczęcia Nawiedzenia pozostało nam niecałe 18 miesięcy.
3. Dziś zechciejmy sobie zadać pytanie, w jaki sposób już teraz moglibyśmy podjąć przygotowanie do owocnego przeżywania nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej w znaku Jej wędrującego Obrazu.
Powinniśmy przede wszystkim budować odpowiedni klimat, sprzyjający głębokiemu przeżywaniu Nawiedzenia. Jego najważniejsze składniki to modlitwa, przekazywanie sobie informacji wraz z serdeczną zachętą i współdziałanie z duszpasterzami.
Wszystkich Archidiecezjan zachęcam bardzo gorąco do stałej modlitwy o liczne i trwałe owoce Nawiedzenia. Zanośmy ją razem z innymi podczas mszy świętej i nabożeństw okresowych, a także w naszych codziennych pacierzach, odmawianych indywidualnie i z rodziną.
W przygotowaniu tak wielkiego dzieła jak Nawiedzenie niezbędna jest odpowiednia informacja. Dzięki naszemu pośrednictwu niech rozchodzi się ona do najszerszych kręgów naszych przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Z odpowiednią zachętą już teraz informujmy ich o tym co nas czeka, kiedy rozpocznie się Nawiedzenie parafii w naszej archidiecezji i w jaki sposób powinniśmy się do tego osobiście i wspólnie przygotować. Rozgłaszajmy niejako w naszych środowiskach, że zbliżające się nawiedzenie Matki Bożej Jasnogórskiej w Jej wędrującym Obrazie jest dla nas wszystkich kolejną szansą ofiarowaną nam przez miłosiernego Jezusa. On pragnie, abyśmy stawali się lepsi i duchowo doskonalsi. To właśnie w tym czasie łaski, Maryja będzie się do nas zwracała jak w Kanie Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2,5). Gdy warunek ten będzie spełniony, doświadczymy wielkiej szczodrości miłosiernego Zbawiciela.
W naszych przygotowaniach do Nawiedzenia niezmiernie ważna będzie współpraca wiernych świeckich z duszpasterzami. Wszak jego owoce to nasza wspólna sprawa. Wiemy, że razem z innymi możemy dokonać więcej i lepiej. Zadań, które wynikają z przygotowań do Nawiedzenia jest bardzo dużo. Jedne np. odnoszą się do wykonania dekoracji w kościele i na ulicach, inne polegają na zorganizowanym informowaniu o rekolekcjach, jeszcze inne dotyczą zapewnienia ładu i porządku podczas odbywających się uroczystości.
Pamiętajmy, że od naszych przygotowań w dużej mierze będą zależały owoce zbliżającego się Nawiedzenia naszej archidiecezji. Dziś za przyczyną Matki Najświętszej prośmy z ufnością zmartwychwstałego Chrystusa, aby Jej obecność w naszych świątyniach, wspólnotach parafialnych i w naszych domach była znakiem niezawodnej nadziei, dawała radość i zbliżała do Boga.
Już teraz wszystkim Archidiecezjanom podejmującym dzieło przygotowania do Nawiedzenia z serca błogosławię.
Łódź, dnia 17 marca 2008r.
Arcybiskup Metropolita Łódzki