7(1998)

Łódzkie Studia Teologiczne nr 7(1998)

pobierz plik pdf

ROZPRAWY I ARTYKUŁY

bp Bohdan Bejze, Teodycea tomistyczna. Synteza

ks. Kazimierz Kloskowski, ks. Sławomir Czalej, Analogiczne poznanie Boga w ujęciu biskupa profesora Bohdana Bejze

ks. Piotr Moskal, Problem poznania Boga na drodze doświadczenia religijnego

ks. Marek Pluta, Emmanuela Lévinasa etyka odpowiedzialności

ks. Sławomir Szczyrba, Znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II dla kultury współczesnej

Grzegorz M. Bartosik OFM Conv., Maryja w Liturgii bizantyjskiej

ks. Andrzej Kociołek, Pneumatologiczno-charyzmatyczne znamię Kościoła „duszą” eklezjalnie ukierunkowanej katechezy

ks. Andrzej Perzyński, Uniwersytet wobec wyzwań czasu

Andrzej Potocki OP, Jaka powinna być szkoła katolicka?

ks. T. Sikorski, W sprawie wymownej ankiety

ks. Eugeniusz Szewc, Autor, czas redakcji i adresaci Drugiego Listu św. Piotra

ks. Michał Gajownik, Biskupi polscy na Soborze Watykańskim I (1869–1870)

m. Andrzeja Górska USJK, 75 lat obecności bł. Urszuli Ledóchowskiej i jej Zgromadzenia w Łodzi 1922–1997

ks. Stanisław Grad, Rozwój sieci parafialnej w Łodzi przed powstaniem diecezji łódzkiej

ks. Jan Pietrzykowski SDB, Wkład salezjanów w życie Kościoła (archi)diecezji łódzkiej 1922–1998

ks. Mieczysław Różański, Duszpasterze dekanatu lutomierskiego w świetle wizytacji generalnej z 1811 roku

ks. Piotr Zwoliński, Rola wychowawczo-oświatowa duszpasterzy łódzkich w XIX i w pierwszej połowie XX wieku

SPRAWOZDANIA I RECENZJE

ks. M. Różański, (rec.) Ks. Piotr Zwoliński, Dzieje parafii Wniebowzięcia NMP na tle rozwoju Łodzi, Łódź 1998, ss. 114 + fot.
ks. M. Różański, (rec.) Ks. Stanisław Grad, Kościół pod wezwaniem świętego Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim, Tomaszów Mazowiecki 1998, ss. 44, aneksów 11, fot.
ks. T. Sikorski, (rec.) Ks. Krzysztof Góźdź, Teologia historii zbawienia według Oscara Cullmanna, Lublin 1996, ss. 323.
ks. T. Sikorski, (rec.) Jan Paweł II, List apostolski Dies Domini, Pallottinum 1998, ss. 103; Enzo Bianchi, Niedziela. Dzień Pana, dzień człowieka, Poznań 1998, ss. 188.
ks. T. Sikorski, (rec.) Miejsca święte. Leksykon, Zbigniew Pasek (red.), Kraków 1998, ss. 285 + 20 (mapy).
ks. T. Sikorski, (rec.) Wilfrid Stinissen OCD, Wieczność pośrodku czasu, Poznań 1997, ss. 179; Terapia duchowa, Poznań 1998, ss. 85.
ks. T. Sikorski, (rec.) Hans Urs von Balthasar, Catholica. Wierzę w Kościół powszechny, tłum. Wiesław Szymona OP, Poznań 1998, ss. 87.

ks. T. Sikorski, (rec.) Yves Congar OP, Kościół, jaki kocham, tłum. Arkadiusz Ziernicki, Kraków 1997, ss. 118.
ks. J. Słomka, (rec.) Wolf-Dieter Hauschild, Lehrbuch der Kirchen – und Dogmengeschichte, Band I: Alte Kirche und Mittelalter, Gütersloch 1995, ss. 694.
ks. J. Słomka, (rec.) Pierwsze pisma greckie o dziewictwie: Pseudo-Klemens Rzymski, Listy o dziewictwie;
Metody z Olimpu, Uczta; Pseudo-Bazyli, Homilia o dziewictwie; wstęp i opracowanie: ks. Józef Naumowicz, przekład: Stanisław Kalinkowski, ks. Wojciech Kania, ks. Józef Naumowicz, Kraków 1997, ss. 300.
ks. J. Słomka, (rec.) Atanazy z Aleksandrii, O wcieleniu Słowa, przekład, wprowadzenie, przypisy i indeksy Michał Wojciechowski, Warszawa 1998, ss. 92.
ks. Sławomir Szczyrba, (rec.) Ks. Jan Sochoń, Spór o rozumienie świata. Monizujące ujęcia rzeczywistości
w filozofii europejskiej. Studium historyczno-hermeneutyczne, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1998, ss. 522.
ks. Stanisław Urbański, (rec.) Ks. Marek Kaczmarek, Ku doskonałości kapłana, Częstochowa 1997, ss. 203.
ks. A. Świątczak, (rec.) René Coste, Théologie de la paix, Les Éditions du Cerf, Paris 1997, ss. 451.

Z ŻYCIA SEMINARIUM

Diariusz wydarzeń seminaryjnych lipiec 1997 – czerwiec 1998
Wykaz prac magisterskich napisanych w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi w 1998 roku

Comments are closed.