22 marca 2020

IV Niedziela Wielkiego Postu  – 22.III.2020

1. Komunikat Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego

W obliczu zagrożenia epidemią, zachęcam wszystkich do ufnej modlitwy o jej opanowanie i oddalenie. Proszę o szczególną modlitwę za wszystkich chorych, ich najbliższych oraz za służbę zdrowia. Zalecam odśpiewanie w tych intencjach Suplikacjipo każdej Mszy św. przed końcowym błogosławieństwem. Proszę również, aby z całą roztropnością stosować się do zaleceń odpowiednich władz i służb, których celem jest powstrzymanie epidemii. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w Mszach św. nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób.

Przypominam o możliwości przyjmowania Komunii św. na rękę, co w obecnej nadzwyczajnej sytuacji może być, zwłaszcza w przypadku osób chorych czy narażonych na zarażenie, konieczną formą miłości bliźniego. Wiem, że dla niektórych osób może to stanowić duchową trudność, ale pamiętajmy, że to miłość jest ostatecznym wypełnieniem każdego prawa i to ona każe nam zadbać o dobro i zdrowie osób, z którymi łączy nas wspólnota liturgiczna. Serdecznie wszystkim błogosławię.        Abp Grzegorz Ryś

2. Wolontariat i pomoc

Caritasw Łodzi buduje sieć wolontariatu dla ludzi starszych i chorych.  Zachęcamy osoby dorosłe, zdrowe, które dysponują czasem, by włączyły się w pomoc osobom potrzebującym, robiąc dla nich podstawowe zakupy żywności czy leków. Urząd Miasta Łodzi we współpracy z archidiecezją łódzka przyjmuje adresy osób, które potrzebują posiłku, który może być  dostarczony do domu. Możemy je przekazać za pośrednictwem kancelarii par.                                                                                                                                 3. Nabożeństwa                                                                                                                  Podczas epidemii odwołane są nabożeństwa wielkopostne – Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje, które miały rozpocząć się za tydzień. Zapraszamy na prywatną całodzienną  adorację Najśw. Sakramentu  i Koronkę do Bożego Miłosierdzia o g. 15.00. Msze święte w niedziele i dni powszednie są sprawowane wg stałego porządku. W środę, 25 marca, obchodzimy uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Obrzęd Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego– odbędzie się w innym możliwym czasie. O. Jacek Salij, od środy do piątku, o g. 20.40, z Jasnej Góry poprzez TVP3, będzie głosił nauki rekolekcyjne. Zachęcamy do skorzystania z tej formy rekolekcji.

1. Podziękowanie

W sytuacji nielicznych wiernych uczestniczących we Mszach świętych, pojawia się  trudność z utrzymaniem kościoła, pracowników i budynku klasztornego. Jednocześnie chcemy dokończyć adaptację drugiego piętra na szkołę. Nie zabezpieczamy się finansowo, ale na bieżąco liczymy na Bożą Opatrzność i ofiarność wiernych. Dlatego jesteśmy wdzięczni wszystkim parafianom i sympatykom naszego kościoła, za ofiary składane poprzez konto bankowe, dostępne na stronie internetowej parafii.

1. Prasa katolicka

W zakrystii jest dostępna prasa katolicka z ubiegłego tygodnia, kartki świąteczne i  baranki wielkanocne. Bieżące pisma religijne są dostępne na stronach internetowych.

1. Zmarli

Ewa Puchalska,l. 99, ze Śląskiej, Krystyna Indraszczyk, l.90, z Dąbrowskiego, Grażyna Kotynia, l. 88, z Rydla i  Krystyna Urbańska, l. 86, z Dąbrowskiego. Wieczny…

Modlitwa o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus, który dotyka obecnie ludzkość, został jak najszybciej opanowany i nie siał więcej zniszczenia oraz lęku. Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł. Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny. Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację.

Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia.

Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.