Orszak Trzech Króli w ŁodziOrszak Trzech Króli w Łodzi
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1154
Ogólnopolskie spotkanie duchownych na temat rzymskiego Synodu dla Proboszczów
Udostępnij

W Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi odbywa się ogólnopolskie spotkanie dla proboszczów, którego tematem jest Synod o Synodalności odbywający się na poziomie parafii. W spotkaniu bierze udział 40 proboszczów – delegatów z całej polski, wśród których jest dwóch proboszczów z parafii grekokatolickich z Łodzi i Warszawy oraz 30 osób świeckich, którzy są koordynatorami synodu w swoich parafiach. W spotkaniu bierze udział również bp Damian Bryl - biskup diecezji kaliskiej i członek rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas Eucharystii rozpoczynającej synodalne spotkanie proboszczów z całej Polski, biskup Bryl zwrócił uwagę na to, że – stylem życia w Kościele ma być uważność na najmniejszych, żebyśmy nikim nie gardzili, byśmy byli świadomi, że każdy jest ważny – nawet ten najmniejszy. Także ten, który jest może przez innych odrzucany, lekceważony, on dla Jezusa jest ważny. Ten synod jest zaproszeniem Papieża do tego, żebyśmy szli drogą synodalną, to jest drogą odświeżania w nas dostrzegania podmiotowości każdego w Kościele. Każdy jest ważny, każdy ma swoją godność, każdy ma swoje powołanie, każdy ma swoje miejsce. Chcemy ciągle się uczyć, żeby to zaproszenie Jezusa było naszą rzeczywistością. - podkreślił hierarcha.

Duchowny zaapelował do świeckich i duchownych - zaprośmy Jezusa w to wszystko co się dzieje. Nie bierzmy całej odpowiedzialności tylko na siebie. Zaprośmy naszych Aniołów Stróżów, by nam towarzyszyli, ale niech nam mocno towarzyszy również przekonanie – Jezu jesteśmy w twoim Kościele. Jezus wierzymy, że Ty ten Kościół prowadzisz. Jezu kochamy twój Kościół i chcemy temu Kościołowi jak najlepiej służyć. Pokaż nam jak! – zakończył duchowny.

Podczas spotkania swoją refleksją o światowym spotkaniu proboszczów, które odbyło się w Rzymie w pierwszych dniach maja br. podzielili się polscy delegaci: ks. Paweł Baran – proboszcz katedry na Wawelu, ks. Mirosław Tykwer – proboszcz z Poznania oraz ks. Wiesław Kamiński – proboszcz z Łodzi oraz ks. Bogusław Jargan – proboszcz z Rogowa.

- Spotykamy się tutaj, by w gronie proboszczów rozmawiać o teraźniejszości i przyszłości Kościoła. – tłumaczy ks. Wiesław Kamiński. - Chcemy rozmawiać o tym, w jaki sposób docierać z Ewangelią do ludzi współczesnego świata. Jest to pokłosie spotkania, które odbyło się w Rzymie na przełomie kwietnia i maja, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił proboszczów z całego świata. Z Polski było nas czterech, ale byli tam proboszczowie ze wszystkich kontynentów, a słuchając się wzajemnie uchyliliśmy się i zastanawialiśmy się jak docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich ludzi. - mówi dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Na spotkanie do Porszewic przyjechali proboszczowie z całej Polski, którzy po powrocie podzielą się refleksją synodalną z proboszczami w swoich diecezjach.

- Jeśli chodzi o Synod o synodalności w mojej parafii to poszliśmy w kierunku praktyczności. – mówi proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie. – Nasze spotkania odbywały się w miarę regularnie i zakończyły się konkretami, które zgłaszane były przez wiernych. Z uwagi na to, że w naszej parafii prężnie działa rada duszpasterska można byłoby powiedzieć, że ta rada duszpasterska została poszerzona o tych ludzi, którzy zaangażowali się w życie parafii wypowiadając się mailowo lub na wcześniej przygotowanych kartach na kwestie dotyczące życia parafialnego. Dla mnie Synod to wspólne patrzenie w jakim kierunku powinniśmy iść – tego uczymy się w naszej parafii. – tłumaczy ks.  Tadeusz Aleksandrowicz.

W czasie spotkania miała miejsce również część warsztatowa, w czasie której proboszczowie mogli w praktyce zastosować metodę synodalną – rozmowy w Duchu Świętym.

 

- Na poziomie parafii dopiero uczymy się tej metody synodalnej, którą zaproponował Papież Franciszek, a to nie jest takie łatwe. – tłumaczy ks. Zbigniew Kowal. - To jest długi proces, który zachodzi w nas samych. Ale bardzo ciekawe są te spotkania, które pokazują różne perspektywy patrzenia na tę rzeczywistość, którą mamy w parafii. Potrzeba nam otwartości na tę metodę, która jest nowa, ale i otwartości na nas samych i przeżywania jej w głębokiej miłości. Aktualnie przeżywamy w naszej diecezji synod diecezjalny stąd stosujemy tę metodę Papieża Franciszka również w ramach tego synodu diecezjalnego – dodaje proboszcz z Archidiecezji Wrocławskiej.

Jak zauważa bp Bryl – jesteśmy tutaj, bo zależy nam na Kościele i kochamy Kościół. Jesteśmy tutaj, by uczyć się słuchać wzajemnie – duchowni wiernych, a wierni duchownych, bo razem jesteśmy odpowiedzialni za Kościół Chrystusowy. – podkreślił hierarcha.

Dzisiejsze spotkanie odbywa się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Udostępnij
Galeria zdjęć