Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 485
Abp Eugeniusz Popowicz o łódzkiej parafii greckokatolickiej: to jest bardzo żywa wspólnota!
Udostępnij

2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego w łódzkiej Cerkwi Greckokatolickiej miała miejsce podwójna uroczystość związana ze świętem liturgicznym, ale także dniem odpustu parafialnego.

Dzisiejszym uroczystościom przewodniczył arcybiskup Eugeniusz Popowicz – ordynariusz archieparchii przemysko-warszawskiej, w asyście biskupa Zbigniewa Wołkowicza – biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej, ks. Vasyla Berkiety – proboszcza parafii greckokatolickiej oraz duchownych diecezjalnych i zakonnych.

Jak zauważa arcybiskup Eugeniusz - parafia Ofiarowania Pańskiego w Łodzi jest parafią, która została utworzona ponad 20 lat temu, a więc nie została utworzona dla uchodźców wojennych, ale dla tych, którzy osiedli w Łodzi i pracowali tutaj - związali swoje życie z łodzią. W dniu dzisiejszym parafia ta buduje się na uchodźcach, a więc na tych wszystkich, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy. To, co jest szczególne w tej parafii to jest, że łączy ona elementy tradycyjnego życia parafialnego z potrzebami uchodźców, a więc osób które uciekły przed wojną. – podkreśla hierarcha.

- Łódzka parafia katechizuje. Parafia prowadzi godziny biblijne, ale ta parafia zajmuje się również pomocą humanitarną. Parafia niesie pomoc potrzebującym, którzy mieszkają w Łodzi, ale i tym, którzy zostali w Ukrainie. To jest bardzo żywa wspólnota – jest tu dużo dzieci, jest sporo młodych małżeństw. W naszej archidiecezji parafia łódzka jest drugą parafią co do wielkości pod względem liczby udzielonych  - w ubiegłym roku - sakramentów Chrztu. Było ich ponad 200. To, co wyróżnia tę parafię na tle innych parafii to ksiądz proboszcz – ks. Vasyl. Jest on bardzo aktywnym proboszczem, otwartym kapłanem, który nie boi się trudności, podejmuje nowe wyzwania, a przede wszystkim jest bardzo kontaktowy i zawsze znajdzie pomoc w środowisku miejscowego Kościoła łacińskiego, który jak widzę – odczuwam – jest bardzo otwarty i niesie pomoc dla naszej wspólnoty. – zauważa abp Popowicz.

W liturgii greckokatolickiej najczęściej uczestniczą mieszkańcy Ukrainy oraz Białorusi przyjeżdżający do Łodzi na studia, do pracy, oraz uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Łodzi uciekając przed wojną. Gromadzą się tu na wspólną modlitwę w swoim języku, gdyż liturgia celebrowana jest w języku ukraińskim. Należy wspomnieć, że Cerkiew Greckokatolicka jest Kościołem pozostającym w jedności z następcą św. Piotra uznając Jego zwierzchnictwo nad swoją wspólnotą.

Do zgromadzonych na liturgii zwrócił się bp Wołkowicz, który powiedział między innymi - słowem, które dotknęło mnie w sposób szczególny podczas dzisiejszej liturgii, to jest Chrystus przychodzący do swojej świątyni – do świątyni swojego Ojca. Przychodzi i staje się światłem dla narodów, ale ten sam Chrystus przychodzi i do naszego serca przez Eucharystię i w nim zamieszka. Jezus chce być światłem w naszym sercu. Chce być tym, który chce nas prowadzić, ale by to mogło się dokonać potrzebujemy stać się wobec Niego małymi, bezbronnymi, poznawać, słuchać jego głosu i wprowadzać Jego słowo w czyn. Wtedy On będzie naszym światłem, naszym przewodnikiem. On będzie oświecał każdy nasz krok. Życzę wam, byście potrafili w każdej chwili waszego życia iść za Chrystusem, mówić Mu swoje „tak” i wierzyć, że w każdej sytuacji jest z wami!  - mówił łódzki biskup pomocniczy.

To już kolejna wizyta zwierzchnika archieparchii przemysko-warszawskiej w łódzkiej parafii. - Kolejny raz goszczę w parafii Spotkania Pańskiego w Łodzi. Dziś przeżywamy uroczystość święta parafialnego – święta, które jest zakorzenione mocno w świadomości miejscowych parafian. – mówi ordynariusz Greckokatolicki.- Przeżywając to święto parafialne przyjechałem do Łodzi, aby być razem z naszymi wiernymi. To miejsce, w którym się znajdujemy również jest miejscem odpustowym – świątynią jubileuszową – w której każdy wierny może otrzymać łaskę pełnego odpustu. W  tym jubileuszowym roku pragnę być w każdej świątyni, która jest jubileuszową w dniu jej odpustu. Dzisiaj każdy wierny, który uczestniczył w liturgii, przystąpił do sakramentów świętych otrzymał łaskę pełnego odpustu łącznie z papieskim błogosławieństwem – bo taki przywilej daje nam Rok Święty. – tłumaczy hierarcha.

Przed zakończeniem liturgii arcybiskup Popowicz odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświecił świece oraz na mocy przywileju Penitencjarii Apostolskiej udzielił zgromadzonym błogosławieństwa papieskiego związanego z odpustem zupełnym z okazji Roku Świętego 2025.

Święto Ofiarowania Pańskiego – Spotkania Pańskiego - jest jednym z 12 wielkich świąt Kościoła Wschodniego, co świątyniach ukazane jest z umieszczeniem w ikonostasie – ścianie ołtarzowej – ikony tego święta. W tradycji wschodniej dwanaście świąt podzielonych zostało na 8 świąt Pańskich, czyli tych poświęconych Jezusowi Chrystusowi oraz 4 święta Maryjne – poświęcone Bogarodzicy. Spośród nich 9 to święta, które posiadają stałą datę, a 3 datę zmienną uzależnioną od Święta Świąt -  Paschy – Zmartwychwstania Pańskiego.

Grekokatolicy z Łodzi i okręgu łódzkiego gromadzą się na wspólną modlitwę w – kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów Łodzi (ul. Sienkiewicza 60)  oraz w dolnym kościele parafii oo. Pasjonistów (al. Pasjonistów 23).

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Udostępnij
Galeria zdjęć