- Może i my afiszujemy się religią Chrystusa w niedzielę i święta, a tolerujemy w dni powszednie pogaństwo? Godzimy – jak powiedział Tagore – dwie rzeczy: służbę Bogu i mamonie.– mówił abp Władysław Ziółek.
W piątek po V Niedzieli Wielkiego Postu Kościołem Stacyjnym była świątynia pw. św. Faustyny Kowalskiej na Placu Niepodległości położonym niedaleko dawnego Parku Wenecja, gdzie Helena Kowalska – pomniejsza Siostra Faustyna miała objawienie cierpiącego Jezusa. Liturgii stacyjnej przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.
W słowie pouczenia pasterskiego duchowny zwrócił uwagę na to, że - okres Wielkiego Postu mobilizuje nas do spojrzenia w swoje wnętrze. To czas przeanalizowania swojej relacji z Chrystusem, dania sobie odpowiedzi na pytanie: czy żyję Nim na co dzień? Może i my afiszujemy się religią Chrystusa w niedzielę i święta, a tolerujemy w dni powszednie pogaństwo? Godzimy – jak powiedział Tagore – dwie rzeczy: służbę Bogu i mamonie. – podkreślił abp Ziółek.
- Okres Wielkiego Postu mam nas zjednoczyć z cierpiącym Jezusem. Mamy zrzucić z siebie starego człowieka grzechu, a przyoblec się w nowego, żyjącego w głębokiej więzi z Chrystusem. Ciągle zagonieni, mający wiele obowiązków, codziennych kłopotów nie pozwalamy sobie nieraz na zatrzymanie na dłuższą chwilę nad sobą, ale w czasie rozważania Bożego Słowa, które Kościół przekazuje nam w wielkopostnej liturgii, w czasie rozważania Męki Pańskiej podczas uczestnictwa w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach musi żywo stanąć przed naszymi oczyma każdy przeżyty dzień. Taka analiza postępowania pozwoli nam solidnie rozliczyć się z sobą, z własnym sumieniem, znaleźć odpowiedź na pytanie: jaki jest mój stosunek do Boga, do innych ludzi i do samego siebie. – zaznaczył kaznodzieja.
- Jeśli chcemy być wierni duchowi Ewangelii – a powinniśmy – musimy iść drogą miłosierdzia i czynić wszystko aby nasze codzienne postępowanie było zawsze zgodne z wyznawaną wiarą. – zakończył hierarcha.
Jutro ostatnia Stacja na szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Liturgia Eucharystyczna będzie celebrowana w najstarszym kościele Łodzi – świątyni pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.