Autor: Archidiecezja Łódzka
Bp Marczak: Bogatym jest ten, kto kocha, bo miłość to jedyne bogactwo - Kościoły Stacyjne Łodzi 2023 #14

„Bogactwo mierzy się u Boga nie ilością dóbr, albo ich brakiem. Bogatym jest ten, kto kocha, bo miłość to jedyne bogactwo”- mówił w swojej homilii Ksiądz Biskup Marek Marczak. Eucharystia była sprawowana w kolejnym Wielkopostnym Kościele Stacyjnym Łodzi, którym była parafia MB Jasnogórskiej na Widzewie.

„Dzisiaj kiedy gromadzimy się w tej Świątyni jako Kościele Stacyjnym, w którym chcemy słuchać Słowa Bożego, karmić się tym słowem, przystąpić do stołu Pańskiego. Potrzeba nam spojrzeć na tę parafie jako wielki dar Pana Boga, który ludzi poprzez swoje zaangażowanie, wysiłek i liczne ofiary materialne doprowadzili do życia. Dziękujemy Bogu za ten wielki dar”- mówił na początku swojej homilii Ksiądz Biskup.

Duchowny w swojej homilii skupił się także na fragmencie Ewangelii w którym mowa o bogaczu i Łazarzu. „Wydarzenie z dzisiejszej Ewangelii bardzo dobitnie pokazuje moc znaczenia imienia Łazarz- Bóg pomaga. Pan pomaga Łazarzowi pozostać przy życiu. Dlaczego? Wydaje się, że Boga nie było w jego życiu, ale jak słyszeliśmy, kiedy umarł, Aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Pomoc Boża objawiła się inaczej niż człowiek by oczekiwał. Nie został cudownie nakarmiony, ani nie został bogaty. Łazarz jednak w swoim życiu zachował bliskość Boga i otwartość na Jego łaskę”- mówił Ksiądz Biskup.

Biskup Marek mówił także, że często wydaje nam się, że Bóg powinien pomagać nam w naszym życiu tak jak my tego oczekujemy. „Nie w bogactwie czy biedzie, nie w chorobie lub zdrowiu leży źródło błogosławieństwa. Nie pocieszajmy się zbytnio tym, że jeśli nie jesteśmy bogaci to Pan Bóg przyjmie nas do Królestwa w nagrodę za biedne życie. Nie w bogactwie lub biedzie leży błogosławieństwo czy przekleństwo. Nie w chorobie lub zdrowiu można zobaczyć czy Bóg nam błogosławi czy nie. Źródłem błogosławieństwa jest Bóg, którego człowiek bez względu na okoliczności swojego życia, potrafi dostrzec w życiu, zwłaszcza w bliźnim potrzebującym pomocy.”

Na zakończenie Ksiądz Biskup przypomniał, że Wielki Post jest dany nam po to, aby przypominać nam, abyśmy byli bogaci w dobro i miłość bez względu na to czy jesteśmy majętni czy biedni. „Bogactwo mierzy się u Boga nie ilością dóbr, albo ich brakiem. Bogatym jest ten, kto kocha, bo miłość to jedyne bogactwo”- powiedział kaznodzieja.