Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ziółek: potrzeba dziś świadectwa ludzi, którzy kochają Kościół – Kościoły Stacyjne Łodzi 2023 #15

„Czy ktoś przypuszczałby jeszcze kilka lat temu, żeby w kraju, który wolność zawdzięcza w dużej mierze św. Janowi Pawłowi II trzeba było bronić go dzisiaj przed próbą odarcia z wielkości i świętości?”- pytał w swojej homilii Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek. Eucharystia była sprawowana w parafii św. Jana Ewangelisty. To XV Świątynia na drodze Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.

Arcybiskup Władysław w swoich rozważaniach mówił, że z troską i niepokojem patrzymy, że na polskiej ziemi próbuje się kwestionować wartości chrześcijańskie. „Narzuca się w polityce, kulturze, wychowaniu młodzieży radykalny sekularyzm. Czy ktoś przypuszczałby jeszcze kilka lat temu, żeby w kraju, który wolność zawdzięcza w dużej mierze św. Janowi Pawłowi II trzeba było bronić go dzisiaj przed próbą odarcia z wielkości i świętości? Czy ktoś przypuszczałby, że katolicy będą narażeni na różne formy dyskryminacji jeśli tylko odważą się mieć odmienne zdanie od tego, co może jest zgodne z prawem europejskim, ale nie jest zgodne z Dekalogiem i Ewangelią. Wobec tych zjawisk zachodzi nagląca potrzeba świadectwa ludzi ochrzczonych, ludzi, którzy kochają Kościół, żyją jego sprawami i czują się za niego odpowiedzialny”- mówił kaznodzieja.

Dalej Ksiądz Arcybiskup wyjaśniał, że świadectwo to można dawać poprzez ukazywanie obecności Chrystusa we własnym życiu, w pełnieniu codziennych obowiązków i podejmowaniu decyzji w zgodzie z Ewangelią. „Nie wolno oddzielać wiary od życia. Chodzi o nasze autentyczne przylgnięcie do Chrystusa”- dodał duchowny.

Ksiądz Arcybiskup odnosząc się do Ewangelii w której czytamy dziś przypowieść o dzierżawcach winnicy, mówił, że otrzymaliśmy od Boga wielki dar i kredyt zaufania, bo wprowadza nas do swojej winnicy, którą jest Chrystusowy Kościół i powierzył nam troskę o Jego rozwój  i wzrost. Niestety są takie osoby, które odrzucają miłość Boga. „Wolność jest darem człowieka, ale jest także zadaniem. Przyjdzie czas, gdy Bóg zażąda owoców ze swojej winnicy”- przestrzegał Ksiądz Arcybiskup.

Na zakończenie swojej homilii Arcybiskup Ziółek zaapelował abyśmy prosili o łaskę wiernego trwania przy Chrystusie w Jego Winnicy, Jego Kościele i czuli się odpowiedzialni za ten Kościół w dzisiejszym świecie.

Przed błogosławieństwem wierni odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jutro Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym będzie parafia św. Jana XXIII.