Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 1288
Abp Ryś: zakorzeńmy się w Ewangelii, którą słyszymy | Rekolekcje Adwentowe 2022 #1
Udostępnij

- Nie chodzi o to, żeby szukać jakiejś nowej ewangelii, tylko żeby się zakorzenić w Ewangelii, którą słyszałeś, żeby ona była dla ciebie jak grunt, na którym jesteś posadzony – mówił abp Ryś w pierwszy dzień rekolekcji adwentowych dla Łodzi.

W ostatnią niedzielę adwentu w łódzkiej katedrze rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje adwentowe dla mieszkańców Łodzi, które prowadzi metropolita łódzki. Podczas homilii duchowny mówił o czterech zdaniach pierwszego rozdziału Ewangelii św. Łukasza, które pokazują sens głoszenia słowa Bożego. Dzisiejsza Dobra Nowina, skierowana do Teofila, stawia pytanie, czy odnajdujemy się w tym człowieku. – Czy odnajdujemy się w jego imieniu, które można tłumaczyć na wiele sposobów, choćby jako „przyjaciel Boga”. Czy to jest o mnie? Gdyby tłumaczyć dosłownie, trzeba by było powiedzieć „ukochany przez Boga”. Dobrze jest zacząć rekolekcje z takim przekonaniem, że Bóg do mnie mówi, ponieważ mnie kocha. Bóg ma dla mnie słowo, ponieważ mnie kocha i każde słowo, które otrzymuję jest zrodzone z Bożej miłości – tłumaczył duszpasterz.

Teofil, adresat czytanej dzisiaj Ewangelii, był człowiekiem, któremu udzielono wielu nauk, był katechizowany. Także św. Łukasz żyje w tradycji pisania o Jezusie, nieustannie mając na uwadze tych, którzy widzieli Syna Bożego i byli Jego sługami słowa. – Z jednej strony byli ci, którzy próbowali spisać Ewangelię, ale o wiele większe jest grono tych, którzy widzieli byli naocznymi świadkami i próbowali temu słowu służyć, byli sługami słowa – podkreślił homileta. To poddanie oznaczało, że owi ludzie żyli Bożym słowem i przekazywali je dalej. – Spróbujcie pomyśleć o takich ludziach w swoim życiu. Nie wierzę, że nie spotkaliście takich ludzi, którzy byli dla was świadkami wiary, nie byli dla was tylko katechetami, ale tymi, którzy cali poddali się słowu i elementem tego poddania było też to, że mu służyli, bo nie potrafili inaczej – podkreślił abp Ryś. We wspomnienie osób poddanym słowu wpisuje się również św. Łukasz, który pod natchnieniem Ducha św. staje się takim sługą Dobrej Nowiny.

Metropolita łódzki, inspirując się słowami Orygenesa, zwrócił uwagę wiernych na fałszywe głoszenie osób uważających się za proroków, ewangelistów. Pośród wielu propozycji należy wybierać pewne Źródło. – Ile dzisiaj jest pomysłów na szczęśliwe życie, ilu dzisiaj jest „ewangelistów”, którzy mają dobrą nowinę? Wśród takiego pomieszania Łukasz mówi o pięknym, świętym łańcuchu tradycji – Ewangelii, przekazanej przez tych, którzy są poddani słowu, nie tworzą własnego słowa, sami są najpierw poddani, nie potrafią inaczej – powiedział metropolita łódzki.

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś podkreślił siłę słowa rozumianą jako pewność tego, że Bóg nigdy nie zawodzi, z żadnym słowem miłości się nie wycofa. Tym samym zachęcał zebranych w łódzkiej katedrze, aby wracali do Źródła i szukali nadziei w tym, co już usłyszeli w Ewangelii.

Po homilii metropolita łódzki przypomniał o zbiórce w ramach styczniowego Orszaku Trzech Króli. Pieniądze, które będą zbierane również podczas tegorocznych rekolekcji, zostaną przekazane dzieciom z zespołem Downa na zajęcia logopedyczne.

Pieniądze na "Dar dla Nowonarodzonego" przekazywać możemy na konto: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077 z dopiskiem "Dar dla Nowonarodzonego 2023"
Link do zbiórki: https://www.caritas.lodz.pl/zbiorki/dar-dla-nowonarodzonego


zobacz także: Łódzkie przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

 

Udostępnij