Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: nie wystarczy tylko prawo wypełniać, ale trzeba je wypełniać z miłością | XXX Niedziela Zwykła

„Całe prawo i prorocy są zawieszeni na miłości. Jeśli się tą miłość zabierze to każde prawo i nauka proroków spada na ziemię. Nie wystarczy tylko prawo wypełniać, ale trzeba je wypełniać z miłością”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś w XXX Niedzielę Zwykłą.

Metropolita Łódzki sprawował Mszę Św. w swojej domowej kaplicy. Na początku Eucharystii mówił, że, dzień Pański zawsze nam uświadamia zwycięstwo Chrystusa nad złem i triumf dobra. „Niedziela zawsze jest momentem radości i nadziei”- dodał Ksiądz Arcybiskup.

W swojej homilii Abp Grzegorz mówił, że każde prawo zawisło na przykazaniu miłości. „Prawo ma sens z racji na miłość. Jeśli się usunie miłość to prawo traci sens i przestaje służyć ludziom. Całe prawo i prorocy są zawieszeni na miłości. Jeśli się tą miłość zabierze to każde prawo i nauka proroków spada na ziemię. Nie wystarczy tylko prawo wypełniać, ale trzeba je wypełniać z miłością.”

Dalej Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to, że prawo nie może być moralizowaniem. „Prawo jeżeli jest miłością do człowieka, musi być czymś poprzedzone. Człowiek, który otrzymuje prawo musi mieć doświadczenie bycia ważnym, bycia podmiotem, bycia wybranym i pewnie wtedy też inaczej do tego prawa się stosuje. Taka jest odpowiedź Jezusa, który nie tylko mówi, które prawo jest najważniejsze, ale mówi też o tym, w jaki sposób prawo się stanowi i w jaki sposób się wypełnia”- mówił Abp Ryś.

W codziennych Eucharystiach z metropolitą łódzkim transmitowanych on-line z kaplicy domu biskupiego można uczestniczyć codziennie o godz. 7:30, a w niedzielę o godzinie 9:30 wchodząc na stronę www.archidiecezja.lodz.pl lub na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.