Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: Natalia Tarnowska
Wyświetleń: 686
Kard. Ryś: Jak nie ma w tobie miłości jesteś nikim! | Niedziela Słowa Bożego
Udostępnij

Ks. Kardynał Grzegorz Ryś w niedzielny poranek przewodniczył Eucharystii sprawowanej w kaplicy Wspólnoty Chemin Neuf w Łodzi przy ul. Jaracza. Msza święta była częścią spotkania grupy roboczej, która w dniach od 25 do 27 lutego br. w Łodzi odbywa kolejne już spotkanie, którego celem jest wypracowanie treści nowej Karty Ekumenicznej – wspólnego dokumentu Kościoła Rzymskokatolickiego i Europejskich Kościołów Chrześcijańskich.

We wstępie homilii kard. Grzegorz Ryś nawiązał do obchodzonej dzisiaj w Kościele Niedzieli Słowa Bożego - Dzisiaj jest Niedziela Słowa Bożego i rzeczywistość Słowa Bożego jest opisana we wstępie do Ewangelii jaki daje św. Łukasz. Święty Łukasz pisze do Teofila, który jest wykształcony, który otrzymał edukację religijną. Tam jest takie słowo od którego pochodzi słowo katecheza - przeszedł katechezę wieloletnią, ma całą wiedzę katechetyczną. Po co mu Ewangelia pisana przez św. Łukasza? Odpowiedź jest taka: po to, żebyś doświadczył mocy Słowa, które otrzymałeś! Można mieć ogromną wiedzę o Bogu, o Kościele, o teologii. Można mieć ogromną wiedzę i nigdy nie doświadczyć siły, która w tej wiedzy jest ukryta! – powiedział kard. Ryś.

W dalszej części homilii Metropolita Łódzki nawiązał do tematu jedności w oparciu o treść drugiego czytania z 1. Listu św. Pawła do Koryntian: Mamy dzisiaj jako drugie czytanie takie Słowo, które potrzebujemy doświadczyć z całą jego siłą! Ono jest bardzo łatwe do zrozumienia. Mówi o Kościele, który jest jak ciało, które składa się z wielu członków. Jest tylko jedno ciało, mimo tego, że są różne członki. Ale w jednym duchu jesteśmy ochrzczeni w jedno ciało, więc powinniśmy być jedno. Powinniśmy być jedno! No i nie jesteśmy. I to że nie jesteśmy, to obrazuje słowo które użył Paweł, że Bóg zrobił wszystko żeby w Kościele nie było schizmy, żeby nie było rozdarcia. Tam jest użyte słowo schizma - żeby nie było rozdarcia. A rozdarcie jest i skąd ono się bierze? Ono się bierze z pychy! Nie z tego, że jesteśmy różni. Możemy być bardzo różni! Tych różnic jest wiele między nami, ale to co rozdziera ciało, to nie są różnice, tylko pycha! Dlatego jak czytamy to Słowo, to pragniemy doświadczyć jego mocy. To nie znaczy żebyśmy mieli jego lepsze rozumienie, ale żeby Pan nas uczynił wystarczająco pokornymi i kochającymi! Wtedy znikają podziały, wtedy znikają rozdarcia. Możesz być apostołem - wtedy jesteś pierwszy, ale jak nie ma w tobie miłości jesteś nikim! Więc zamiast budować jedność ciała - rozdzierasz je. Możesz być prorokiem i też rozdzierać Ciało Chrystusa. Możesz być nauczycielem, możesz być cudotwórcą. Jak nie masz miłości, jesteś nikim! A więc czytając ten tekst trzeba wyglądać tej siły do Pana Boga, która uzdalnia nas do miłości, a nie tylko do zrozumienia słowa! – zakończył kard. Ryś.

Nowa wersja Karty Ekumenicznej zostanie przekazana prezydentom CCEE [Rada Konferencji Episkopatów Europy] oraz KEK [Konferencja Kościołów Europejskich], a jej podpisanie jest planowane na drugą niedzielę po Wielkanocny – Niedzielę Miłosierdzia Bożego – w Wilnie.

Udostępnij
Galeria zdjęć