Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 3586
Abp Ryś: Jezus jest na modlitwie i w poście! - Admissio Seminarium Redemptoris Mater
Udostępnij

W łódzkim Archidiecezjalnym Misyjnym Seminarium Redemptoris Mater odbył się po raz pierwszy obrzęd kandydatury do Święceń Diakonatu i Prezbiteratu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

W liturgii uczestniczyli przełożeni i alumni trzech łódzkich seminariów diecezjalnych (Diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz Seminarium Redemptoris Mater) rodzina i przyjaciele Kandydata oraz wspólnota Drogi Neokatechumenalnej, do której należy seminarzysta.

- Admissio w naszym seminarium łączy się także z przyjęciem przez alumna stroju duchownego. Tak więc teraz i inni będą mogli zobaczyć, że jest on kandydatem, który przygotowuje się do święceń. Alumn Hieronim Wróblewski jest to pierwszy kleryk naszego seminarium, dlatego tym nasza radość jest większa.  – tłumaczy ks. Michał Jaworski rektor Archidiecezjalnego Misyjnego Seminarium Redemprotis Mater w Łodzi.

W homilii - poprzedzonej echo słowa – łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że - Jezus nie mówi o modlitwie i poście, który miałby być doraźną pomocą na zło, które widzisz. Jezus mówi o modlitwie i poście, które są jego postawą życiową, a nie doraźną reakcją na sytuację. Jezus nie modli się, gdy widzi coś złego, ale Jezus jest człowiekiem modlitwy i jest człowiekiem postu. A ponieważ jest On kimś takim, to ta postawa, którą ma w sobie, przekłada się na konkretne momenty modlitwy i postu. To jest Jego stała postawa, stała dyspozycja, to jest Jego sposób życia, to jest Jego styl życia. On jest na modlitwie i On jest w poście. – podkreślił kaznodzieja.

- Jezus pokazuje nam skuteczny środek walki ze złem, a nie debatowania o złu! To jest obraz Kościoła, który nas może porazić. Spotykamy się ze złem, które kogoś poniewiera i powala na ziemię, zabija, a my będziemy o tym dyskutować? A to nie jest tak, że my jako Kościół jesteśmy wezwani, żeby w taką sytuację wnosić zbawienie, a nie tylko dyskusję? Nie tylko mądrość, ale moc od Boga. Jezus mówi, kto ma tę moc, a kto jej nie ma. Tę moc mają ci, którzy są ludźmi modlitwy, i którzy są ludźmi postu! Jak to nie jest nasz sposób życia, to jesteśmy mądrzy inaczej! To jesteśmy mądrzy, ale mądrością tego świata. Jezus mówi nie to, co mamy robić, ale kim mamy być, by On się nami posługiwał! – podkreślił arcybiskup Ryś.

Po homilii kandydat do diakonatu poprzez swoje „chcę”, które było odpowiedzią na postawione przez arcybiskupa łódzkiego pytania, publicznie wyraził swoją gotowość do przyjęcia w przyszłości Święceń Diakonatu i Prezbiteratu.

 - Dzisiejszy dzień i admisssio jest potwierdzeniem przez Kościół mojego powołania. – mówi Hieronim Wroblewski – alumn łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater. – To nie jest moje widzimisię, że wstąpiłem do seminarium, ponieważ nigdy o tym nie myślałem. Widzę wielkie miłosierdzie ze strony Kościoła, że dziś chce mnie włączyć do grona kandydatów do święceń, na co całkowicie nie zasłużyłem. – dodaje kandydat do święceń.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Redemptoris Mater, Patrona Archidiecezji Łódzkiej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, czterech Ewangelistów i świętego Anterosa papieża, męczennika zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty tj. 21 września 2019 r. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski. Aktualnie w łódzkim seminarium Redemptoris Mater studiuje 6 alumnów – trzech Polaków, dwóch Włochów i jeden Hiszpan.


zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć